اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱
کد خبر: ۱۰۴۵۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۴ - ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - 05 October 2018
حاج رسولی ها اعلام کرد:
حاج رسولی ها اعلام کرد: موجودی مخازن در اول سال آبی 97_98 به میزان 19 میلیارد و 810 میلیون متر مکعب می باشد که نسبت به سال آبی گذشته که 23 میلیارد و 320 میلیون متر مکعب بوده است که 15 درصد کاهش حجم مخازن را نشان می دهد .
کاهش 15 درصدی حجم مخازن سدهای کشور
به گزارش خبرنگار  سرویس اقتصادی عصرپرس، محمد حاج رسولی ها در حاشیه نمایشگاه بین المللی صنعت آب در نشست خبری گفت: خوشبختانه به توجه به شرایط سخت اقتصادی موجود حضور فعالان صنعت آب حضور پر رنگی است.

حاج رسولی ها در ادامه افزود: بحثی که مطرح است  مشکل پیش روی پیمانکار بخش سد، شبکه، تجهیزات فاضلاب و تصفیه خانه ها است که بخشی از آن حل شده اما مشکلات دیگر ،اختلافات مصالح خاص مانند وضعیت آهن آلات که رشد خارج از عرف را داشته و همچنین کالاهای ارزبر هم در حال بررسی است.

 مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در ادامه با اشاره به وضعیت آبی کشور، گفت:  طبق آخرین آمار با بارندگی 171 میلی لیتر سال آبی را پشت سر گذاشته آیم و با کاهش 33 درصدی ورودی به سدها مواجه بودیم.

حاج رسولی ها ادامه داد: در مجموعه 50 سال بارندگی کشور این بارندگی در رتبه 48 را به خود اختصاص داده است، و نسبت به سال قبل 21 درصد کاهش را نشان می دهد.

وی گفت: موجودی مخازن در اول سال آبی 97_98 به میزان 19 میلیارد و 810 میلیون متر مکعب است که نسبت به سال آبی گذشته 23 میلیارد و 320 میلیون متر مکعب 15 درصد حجم مخازن کاهش داشته است .

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: امیدواریم امسال سال بهتری را از نظر بارش ها داشته باشیم.

وی ادامه داد: امسال در مجموعه 25 درصد انرژی برق آبی در سال جاری بوده است.

وی در ادامه بااشاره به اینکه خوزستان بیش از 40 درصد کاهش روان آب ها را داشته افزود: نیروگاه های برق آبی بیشترین اثرگذاری را از سدها کشور دارند و عامل تعیین کننده تامین انرژی هستند که در سال جاری با کاهش شدید روان آب ها تنها 15 میلیون مگاوات تولید انرژی برق آبی داشته آیم .

حاج رسولی ها گفت: با برنامه های پیش بینی شده حداقل تولید انرژی را در یال جاری داریم و با هر شرایط آبی نسبت به تامین انرژی اقدام خواهیم کرد. و تا پیک تابستان سال آینده 252 مگاوات نیروگاه برق آبی وارد مدار می شود.

حاج‌رسولی‌ها به وضعیت دریاچه ارومیه نیز اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه بارندگی‌های کشور به طور متوسط 31 درصد کاهش یافته است ولی نزولات جوی مربوط به این منطقه رشد مناسبی نسبت به سال گذشته و مدت متوسط بلندمدت داشته است که همین امر موجب شده است تا حدود 61 درصد رهاسازی از سدهای ما نسبت به برنامه اولیه احیای دریاچه افزایش پیدا کند.

وی افزود: ولی در حوضه آبریز زاینده رود این شرایط کاملا متفاوت است و کل آورد سال آبی گذشته سد زاینده رود 540 میلیون مترمکعب بوده است که این سد تاکنون با چنین افت ورودی به مخزن روبه‌رو نبوده است به طوری که کمترین میزان ورودی آب به این سازه‌ آبی 700 میلیون مترمکعب بوده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه در طی هفت سال اخیر هیچ طرح جدید سدسازی به لایحه قانون اضافه نکرده‌ایم، گفت: ما هم اکنون در پی تکمیل طرح‌های نیمه تمام هستیم و درصددیم طرح‌های موجود را با سرعت به پیش می‌بریم.

حاج‌رسولی‌ها تصریح کرد: ما در حال حاضر 109 سد در حال ساخت داریم که از این تعداد حدود 52 سد بیش از 50 درصد پیشرفت داشته‌اند. از این تعداد نیز 43 سد که با هدف تامین آب شرب کلانشهرها در حال ساخت هستند به هر طریق ممکن باید تا پایان برنامه ششم توسعه با تامین 15 هزار میلیارد تومان وارد مدار بهره‌برداری شوند.

 خبرنگار: پروین مرادی 
نام:
ایمیل:
* نظر: