اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۲
کد خبر: ۳۶۳۴۳
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸ - ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - 05 December 2023
دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبرداد:
دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: یک‌هزار بسته سرمایه گذاری به ارزش ۹۰۰ هزار میلیارد تومان برای بهره برداری فعالان اقتصادی داخلی و خارجی آماده شده است.
یک‌هزار بسته سرمایه گذاری به ارزش ۹۰۰ هزار میلیارد تومان در مناطق آزادبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس، «حجت الله عبدالملکی» امروز (سه شنبه) در حاشیه دومین روز از نمایشگاه اوراسیا در نشست خبری اظهار داشت: از ابتدای امسال طراحی پروژه های سرمایه گذاری برای معرفی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به فعالان اقتصادی بین المللی در دستور کار قرار گرفت.

وی تاکید کرد: پروژه های سرمایه‌گذاری ابزاری برای معرفی فرصت ها و مزیت های سرمایه گذاری مناطق به فعالان اقتصادی محسوب می شود که مطالعات اولیه هر کدام از این پروژه ها انجام شده، زیرساخت ها فراهم و مجوز بی‌نام آن صادر شده است.

این مقام مسوول با بیان اینکه در چهار مرحله از بسته های اقتصادی مناطق آزاد رونمایی شده است، گفت: امروز با ۱۵۰ بسته جدید به ارزش حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان، به مجموع یک‌هزار بسته به ارزش ۲۰ میلیارد یورو (معادل ۹۰۰ هزار میلیارد تومان) دست یافتیم که متقاضیان می توانند اقدام به سرمایه گذاری در این زمینه کنند.

وی با بیان اینکه برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد محدودیتی وجود ندارد، تاکید کرد: از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه حدود یک‌هزار و ۴۰۰ پروژه به ارزش ۴۳۰ هزار میلیارد تومان تقاضای سرمایه گذاری در محدوده هفت منطقه آزاد کشور ثبت شده که ۱۷۰ پروژه از میان بسته های پیش بینی شده بوده است.

به گفته عبدالملکی، در همین مدت ۳۷ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد محقق شده است و در سه ماه پایانی امسال نیز به دنبال تحقق تقاضاهای ثبت شده و آغاز فرایند احداث خواهیم بود.

وی تصریح کرد: بر اساس اسناد بالادستی ۶ ماموریت برای مناطق آزاد در نظر گرفته شده است که شامل جهش تولید، جهش صادرات، انتقال فناوری، تامین نیازهای اساسی کشور، تامین مالی از خارج از کشور و عمران و آبادانی منطقه می شود که چهار مورد از آنها بین المللی محسوب می شود.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تاکید بر اینکه این مناطق به عنوان قطب های پیشرفت اقتصادی کشور محسوب می شوند، خاطرنشان‌کرد: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تیم ملی اقتصاد بین الملل اقتصاد کشور هستند، به همین دلیل بیش از یک سوم از صادرات غیرنفتی کل کشور از مبدا این محدوده ها بوده است.

وی با بیان اینکه ترانزیت مزیت مطلق ایران محسوب می‌شود، افزود: بیش از ۷۰ درصد ترانزیت از این مبادی است، اما مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سطح بین الملل شناخته شده نیست که با حضور در رویدادهای داخلی و خارجی در تلاش برای معرفی بیشتر هستیم.

عبدالملکی با بیان اینکه در هشت ماهه امسال در پنج رویداد بین المللی و چهار نمایشگاه داخلی حضور داشتیم، افزود: به‌زودی نیز در رویداد کشور هند شرکت می کنیم، زیرا به دلیل ظرفیت بالا با شناخته شدن بیشتر، تقاضای بیشتری را جذب خواهند کرد.

وی با بیان اینکه مناطق آزاد نقاط اصلی ارتباط با سازمان های همکاری های بین المللی هستند، گفت: ایران می تواند با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از طریق منطقه ارس، کشورهای حاشیه دریای خزر از انزلی، اتحادیه شانگهای از قشم، گروه بریکس از کیش و هند از چابهار ارتباط تجاری برقرار کند.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد: جایگاه بین المللی مناطق آزاد رو به رشد است که با عبور از شعار زدگی، به عنوان موتور محرکه اقتصادی کشور به جایگاه اصلی خود بازگردند.
نام:
ایمیل:
* نظر: