اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۰
کد خبر: ۳۲۳۵۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۱ - ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - 06 December 2022
سرپرست واحد پیوند و فراهم آوری دانشگاه علوم پزشکی ایران خبر داد:
سرپرست واحد پیوند و فراهم آوری دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: فرایند احیا و اهدای اعضای حیاتی بدن پس از تایید فوت فرد اهدا کننده برای اولین بار در خاورمیانه و در دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام ‌شد.
اهدای عضو پس از مرگ کامل برای اولین بار در خاورمیانهبه گزارش عصرپرس به نقل از وبدا، دکتر سام زراعتیان نژاد دوانی از انجام عمل نوین پیوند پس ازمرگ کامل خبر داد و اظهار کرد: برای اولین بار در خاورمیانه، عمل احیا و اهدای عضو پس از تایید فوت فرد اهدا کننده در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) انجام شد.

وی با بیان اینکه با اخذ مجوز از وزارت بهداشت و همکاری شرکت دانش بنیان دانشگاهی نیسپا موفق به انجام عمل اهدا از فرد دهنده با مرگ حتمی شدیم، افزود: این عمل در مورد سه متوفی انجام واعضای حیاتی بدن آنها از جمله کلیه، کبد، پانکراس، روده و بافت های دریچه قلب جدا و به افراد گیرنده اهدا شد.

زراعتیان نژاد دوانی گفت: این روش نوین پیوند عضو با کمک فیلتراسیون خونی، فاکتورهای التهابی از اعضای فرد دهنده را کاهش می دهد و موجب استفاده از اعضای پیوندی که قابلیت اهدا به علت التهاب ندارند، می شود.

وی ادامه داد: این روش بی نظیر در کشور و مورد تایید انجمن پیوند خاورمیانه بوده و مقاله علمی آن هم در ژورنال بین المللی پیوند قلب و ریه به چاپ رسیده است.

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق خاطر نشان کرد: سابقه انجام عمل پیوند پس از مرگ مغزی و مرگ قلبی از سالیان گذشته وجود داشته ولی عمل اهدا پس از مرگ حتمی فرد دهنده برای اولین بار در کشور انجام می شود.

سرپرست واحد پیوند و فراهم آوری دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در نظر داریم در قالب یک طرح تحقیقاتی این روش (HA380) به طور رسمی ارایه و تحت عنوان پروتکل کشوری از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایران به سایر دانشگاه ها معرفی شود تا کمک موثری برای نجات بیماران در لیست انتظار اهدا باشد.

زراعتیان افزود: از دیگر روش های نوین انجام شده در مرکز پیوند دانشگاه علوم پزشکی ایران، استفاده از فیلتر HA380 برای کاهش التهاب و توسعه اکسیژن رسانی خارج بدنی به همراه فیلتراسیون خونی در بیماران دارای سندرم زجر تنفسی است که این مورد در یک بیمار مبتلا به آمبولی ریوی با غلظت اکسیژن 49 درصد با موفقیت انجام شده است.
وی ضمن تقدیراز تلاش های ارزنده اعضای تیم پیوند گفت: با حمایت رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران در نظر داریم یک مرکز جامع پیوند برای برداشت «نسوج و تاندون»، «اهدا و فرآوری اعضا» و «پیوند عضو» راه اندازی کنیم.

زراعتیان با بیان اینکه تمامی خدمات در این مرکز طبق تعرفه دولتی ارائه می شود، افزود: از دیگر اقدامات آتی، ایجاد مرکز تحقیقات پیوند است که تمامی اطلاعات مربوط به پرونده های اهدا و پیوند به صورت الکترونیکی در این مرکز به منظور تحلیل آماری ثبت شوند.

این فوق تخصص جراحی قلب با بیان این مطلب که طی پنج سال گذشته، حدود 700 عمل اهدا در مرکز پیوند دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام گرفته که در کشور بی سابقه است، افزود: امیدوارم با دستیابی به تکنولوژی های نوین بتوانیم جان بیماران بیشتری را نجات دهیم و شاهد پیشرفت روز افزون در حوزه پیوند باشیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: