اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۶
کد خبر: ۲۱۶۲۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۰ - ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - 12 December 2020
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد:
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: با اعمال محدودیت ها و رعایت ۹۰ درصدی پروتکل ها توسط مردم، تعداد شهرهای قرمز از ۳۴ شهر به ۱۲ شهر کاهش یافت اما هر گونه غفلت به خصوص برگزاری دورهمی های خانوادگی شب یلدا موجب بازگشت روند صعودی کرونا در کشور می شود.
کاهش تعداد مناطق قرمز به ۱۲ شهربه گزارش سرویس اجتماعی عصرپرس، علیرضا رئیسی با اشاره به اینکه با اعمال محدودیت هایی که از ۵ آبان در کشور اعمال شد و با تشدید محدودیت ها از اول آذر اکنون میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور به بالای ۹۰ درصد رسیده است، گفت:  تعداد شهرهای قرمز هم از ۳۴ شهر به ۱۲ شهر کاهش یافته است و روند ابتلا و مرگ ناشی از کرونا نیز در کشور نزولی است.

وی اداه داد: با وجود کاهش شهرهای قرمز، ۴ استان کشور بیشترین وضعیت ابتلا به کرونا را داشتند که شامل استانهای اردبیل، گلستان، گیلان و مازندران است و البته در این هفته و بر اساس آخرین اطلاعات به رورسانی شده فقط دو استان گیلان و مازندران در وضعیت قرمز هستند.

شهرهای قرمز کشور

رئیسی گفت: در همین راستا از ۳۴ شهری که قرمز بودند اکنون فقط ۱۲ شهر قرمز هستند. در گیلان چهار شهر آستارا، بندرانزلی، رودسر و توالش، در مازندران شهرهای آمل، بهشهر، رامسر، گلوگاه، نور و نکا، همچنین زرین دشت در در فارس، بافت در کرمان  و گومیشان در استان گلستان در وضعیت قرمز و بقیه شهرهایی که جزو ۳۴ شهر قرمز بودند از امروز به حالت نارنجی درآمدند و میزان محدودیت ها در آنها کاهش می یابد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: از بین این ۱۲ شهر، پنج شهر وضعیت نگران کننده تری دارند، در گیلان دو شهر آستارا و توالش و در مازندران، آمل، گلوگاه و نور، وضعیت نگران کننده تری دارند.

۵۱ درصد موارد بستری کرونا ناشی از دورهمی های خانوادگی است

وی گفت: در مجموع در کشور اکنون ۱۲ شهر قرمز، ۲۳۱ شهر نارنجی و ۲۰۵ شهر در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند که نشان می دهد روند رو به کاهش است اما این هشدار و تذکر جدی را باید بدهیم که غفلت از ویروس باعث می شود به سرعت بیماری شعله ور شود و برگردد، به تدریج شهر، شهرستان و استانها را قرمز کند و در نهایت کشور را به سمت ابتلا و مرگ و میر بالا ببرد. بنابراین از مردم خواهش می کنم به هیچوجه غفلت نکنند زیرا کاهش نسبی موارد بیماری و مرگ ناشی از زحمات زیاد مردم، مسئولان، رعایت جدی پروتکل های بهداشتی و تعطیلی اصناف و مشاغلی است که فشارهای اقتصادی زیادی را تحمیل کرده است.

رئیسی افزود: از مردم خواهش می کنیم در شب های  منتهی به شب یلدا دورهمی های خانوادگی را به خانواده خودشان محدود کنند و دورهمی های فامیلی نداشته باشند زیرا ۵۱ درصد موارد بستری کرونا در بیمارستانها ناشی از دورهمی های خانوادگی است و اگر غفلتی صورت بگیرد تمام دستاوردها از بین می برد.

جریمه ۶۰۰ هزار خودرو به علت تردد شبانه 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره اعمال جرایم و محدودیتهای کرونایی گفت: تردد خودروها در جاده های بین شهری بعد از اعمال محدودیت ها حدود ۳۱ درصد در کشور کاهش پیدا کرده است که بسیار قابل توجه است و به همین علت تصادفات بین شهری خسارتی ۴۶ درصد، جرحی ۳۰ درصد و فوتی ۴۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: بعد از اعمال محدودیت تردد ۹ شب تا ۴ صبح در شهرهای قرمز و نارنجی تاکنون ۶۰۰ هزار خودرو جریمه شدند. همچنین ۶۰ هزار خودرو به علت تردد بین شهری در مناطق قرمز و ۵۲ هزار خودرو در مناطق نارنجی جریمه شدند  و ۷۷۲ هزار خودرو که با پلاک غیر بومی می خواستند به شهر دیگری بروند برگردانده شدند و دو میلیون خودرو نیز تذکر گرفتند.
 پلمب ۲۳ هزار صنف متخلف

رئیسی گفت: همچنین از اول آذر تاکنون حدود ۲۳هزار صنف به علت رعایت نکردن اصول و پروتکل های بهداشتی پلمب شدند. در مجموع روند کرونا در کشور بهبود پیدا کرده است و امیدواریم با ادامه رعایت پروتکل ها و پرهیز از عفلت به کمترین میزان ابتلا و مرگ و میر در کشور برسیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: