اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۹
کد خبر: ۲۶۷۳۹
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۱ - ۰۱ آبان ۱۴۰۰ - 23 October 2021
وزیر نیرو در جمع خبرنگاران خبر داد:
وزير نيرو با اشاره به محدودیت منابع آب کشور، همكاري اقشار مردم را براي گذر از این شرايط سخت محدوديت منابع آبي در کشور خواستار شد.
اهمیت همکاری مردم برای گذر از شرایط سخت کم‌آبیبه‌ گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس،، "علي اكبر محرابيان" در بازديد از طرح‌هاي صنعت آب و برق استان اردبيل در جمع خبرنگاران به تمهيدات وزارت نيرو براي سال آبي آينده اشاره و اظهار کرد: بارش‌هاي سال گذشته كشور 37 درصد كمتر از متوسط بارش‌هاي 50 سال گذشته بوده است. برنامه‌ريزي‌هاي خوبي در حال انجام بوده و متخصصان منابع آب در حال مديريت اين منابع هستند تا ان‌شاءالله در حوزه آب مشكلي نداشته باشيم.

وي ميزان سرمايه‌گذاري پروژه‌هاي در حال اجراي صنعت آب و برق استان اردبيل را 16 هزار ميليارد تومان عنوان و اضافه کرد: در حوزه آب، چندين سد و طرح از قبيل طرح‌هاي شبكه‌ آبياري، شبكه‌هاي آبرساني شهري و روستايي و طرح‌هاي فاضلاب در حال اجرا است.

وزير نيرو با بيان اينكه تا پايان امسال، بالغ بر 1900 ميليارد تومان از اين پروژه‌ها و طرح‌ها در استان به بهره‌برداري خواهد رسيد، خاطرنشان کرد: آبگيري سد عنبران و عمارت، بهره‌برداري بخشي از پاياب سد خداآفرين در منطقه پارس آباد مغان، طرح آبرساني به شهر نير و عنبران و طرح‌هاي تقويت شبكه برق از قبيل احداث پست و خطوط انتقال، نمونه‌هايي از پروژه‌هاي قابل افتتاح و بهره‌برداري صنعت آب و برق استان اردبيل تا پايان امسال خواهد بود.

محرابيان ابراز اميدواري كرد: با افزايش سرعت اجراي پروژه‌هاي آب و برق استان، مي‌توانيم انتظارات مردم در اين بخش را به نحو مطلوب پاسخ دهيم.

وي در ادامه با بيان اينكه منابع آب کشور محدود است و مردم عزيز شرايط را به خوبي درك مي‌كنند، همكاري اقشار مردم را براي گذر از این شرايط سخت محدوديت منابع آبي خواستار شد.

براساس گزارش وزارت نیرو، وزير نيرو در خصوص نحوه همكاري مردم در مديريت منابع آب كشور، تصریح كرد: در بخش آب شرب و آب بهداشتي توصيه مي‌شود كه مردم حداكثر صرفه‌جويي را اعمال كنند. مهم‌ترين حوزه کشور كه بيشترين سهم مصرف آب را دارد، بخش كشاورزي است كه با رعايت الگوي كشت، بهره‌گیری از روش‌های آبياري‌ تحت فشار و با به تاخير انداختن كشت‌هاي پرآب مي‌توانند سهم قابل توجهي در مديريت منابع آب كشور را عهده‌دار شوند.

پیش‌بینی 3500 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های صنعت آب و برق استان اردبیل

محرابیان که جمعه ۳۰ مهر همراه "آیت الله رئیسی" ریاست جمهوری به استان اردبیل سفر کرده بود، پس از بازدید طرح‌های زیربنایی مختلف استان، در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: منظور از این سفر، پیگیری و بررسی پروژه‌ها و طرح‌های راکد و نیمه تمام استان اردبیل در حوزه آب و برق است.

وی اضافه کرد: در استان طرح‌های زیربنایی خوبی آغاز شده که امیدواریم با حمایت‌های دولت و مجلس شورای اسلامی شاهد تکمیل و بهره‌برداری از این طرح‌ها باشیم.

وزیر نیرو خاطرنشان‌ کرد: برای طرح‌ها بیش از 3500 میلیارد تومان اعتبار در حوزه آب و برق استان پیش‌بینی شده که طی دو تا سه سال به پروژه‌ها تزریق می‌شود تا بتوانیم در آینده به بهره‌برداری برسانیم.

وی اضافه کرد: پروژه سد عنبران دارای ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی بوده و قرار است کسری منابع این پروژه تا چند هفته آینده ترزیق شده و تا پایان سال شاهد آبگیری این سد باشیم.

محرابیان در خصوص آبرسانی به شهر اردبیل گفت: در مورد آبرسانی به این شهر، تقویت شبکه آبرسانی و تصفیه‌خانه اردبیل پروژه‌های خوبی را مد نظر قرار داده‌ایم تا با اجرای آن‌ها شهر اردبیل طی سال‌های آینده هیچ موقع رنگ بی‌آبی را نبیند.

وزیر نیرو در خصوص سوالی در خصوص قطعی برق، اضافه کرد: در تلاش هستیم تا با ذخیره و پر کردن مخازن نیروگاه‌هایمان، ان‌شاءالله دچار قطعی برق نشویم.

وی در خصوص خشکسالی نیز یادآور شد: متاسفانه امسال خشک‌ترین سال آبی در ۵۰ سال اخیر بود که در نوع خود بی‌سابقه است.
وزیر نیرو در پایان گفت: تمامی تلاش خود را به‌کار خواهیم گرفت که هم در شهرها و هم در روستاها بتوانیم مشکلات تنش آبی را برطرف کنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: