اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۰
کد خبر: ۲۶۴۲۲
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۴ - ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - 04 October 2021
مدیرکل امور ایثارگران نیروی انتظامی گفت: از بین 550 شهید گمنام این نیرو تاکنون پیکرهای مطهر 85 شهید با انجام آزمایش های DNA شناسایی و به آغوش خانواده هایشان بازگشتند.
بازگشت 85 شهید گمنام ناجا به آغوش خانوادهبه گزارش عصرپرس، سردار"یونس عبدی" که به منظور اعلام خبر شناسایی پیکر مطهر شهید "محمد آقالر" به مادر گرامیش در منزل این شهید حضور یافته بود در گفت وگوی بیان داشت: تعداد 550 نفر از شهدای نیروی انتظامی که در دوران دفاع مقدس به درجه رفیع شهادت نائل آمدند جاویدالاثر بودند که از این تعداد تا کنون 85 پیکر با انجام آزمایش های DNA شناسایی و به آغوش خانواده هایشان بازگشتند.

وی با بیان اینکه هنوز 465 خانواده شهید ناجا در انتظار شناسایی پیکر شهدای خود هستند افزود: امیدواریم با اقداماتی که از طریق کمیته تحقیق و تفحص صورت می گیرد بتوانیم هر چه زودتر خبر شناسایی پیکر این شهدا را به خانواده هایشان اعلام کرده و به انتظار طولانی آنها پایان دهیم.

مدیرکل امور ایثارگران ناجا، گذر زمان، مدفون شدن بخش عمده ای از پیکر شهدا در خاک کشور عراق ، فرسایش زمین و احداث خیابان و جاده در نقاطی که شهدا در آنجا دفن شدند را از جمله مشکلات پیش روی کار تحقیق و تفحص پیکرهای شهدا عنوان کرد و اظهار داشت: ولی با این حال کمیته تحقیق و تفحص به کار خود ادامه می دهد تا پیکرهای این عزیزان به کشور بازگشته و در خاک ما آرام گیرند.

وی ادامه داد: نیروهای انتظامی ذاتاً وظیفه ای برای حضور در جبهه های جنگ نداشتند و بایستی امنیت شهرها و جاده ها را حفظ می کردند اما با این حال خیلی از این نیروها به صورت داوطلبانه به جبهه ها اعزام شده و در کنار نیروهای ارتش، سپاه و بسیج دلاور از کشور دفاع کرده و دین خود را به انقلاب اسلامی ادا کردند.

سردار عبدی، خاطرنشان کرد: امروز هم پیکر مطهر شهید دلاور ژاندارمری "محمد آقالر" که داوطلبانه در جبهه های حق علیه باطل حضور یافته و در تاریخ 22 تیرماه سال 67 در منطقه زبیدات عراق بر اثر آخرین تک دشمن به درجه رفیع شهادت نایل آمده و در همان مکان مدفون شده بود به یاری خدا بعد از 33 سال به وطن بازگشت و بعد از تطیبق آزمایش DNA او با نمونه خون خانواده های شهدا که از قبل گرفته شده هویت وی شناسایی و خبر پیدا شدن آن به مادرگرامیش اعلام شد.

مدیرکل امور ایثارگران ناجا اطلاع از پیدا شدن پیکر شهید به خانواده معظم شهدا را کار بسیار سختی عنوان کرد و گفت: بحمد الله این ماموریت سخت با صبوری و مقاومت مادر شهید به انجام رسید و جا دارد تا از صبوری این مادر تقدیر و تشکر کنم که همانند حضرت زینب(س) استقامت و مقاومت کرده و سنگینی این ماموریت خطیر را برای ما آسان کردند.

سردار عبدی خطاب به خانواده های معظم شهدایی که چشم به راه بازگشت فرزند شهیدشان هستند بیان داشت: از این عزیزان می خواهم که زینب وار در فراق فرزندانشان صبوری کنند و بدانند که کمیته تحقیق و تفحص تمام تلاش خود را انجام خواهد داد این عزیزان به فرزندان دلبندشان برسند.

براساس گزارش پایگاه خبری پلیس، مدیرکل امور ایثارگران ناجا با تاکید بر اینکه آزمایش DNA به لحاظ علمی یکی از مطمئن ترین و دقیق ترین آزمایش هایی است که از این روش برای تشخیص پیکرهای شهدا استفاده می شود عنوان داشت: در این روش نمونه DNA پیکرهای تفحص شده با نمونه خون پدر و مادر و یا برادر و خواهر شهدا که از قبل گرفته شده و در آرشیو نگهداری می شوند تطبیق داده می شود و از این راه هویت اصلی پیکر مورد شناسایی قرار می گیرد و می توانم به جرأت اعلام کنم که هیچ گونه خطایی در این آزمایش وجود ندارد و بنابر این خانواده های معظم شهدا با اطمینان کامل می توانند فرزند شهید خود را تحویل گرفته و هرجایی که مد نظرشان بود به خاک بسپارند.
نام:
ایمیل:
* نظر: