اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱
کد خبر: ۲۳۱۲۶
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۸ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - 06 March 2021
رئیس قوه قضاییه:
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه تعرض به جنگل‌ها، محیط زیست و منابع طبیعی از ناحیه هیچکس با هیچ توجیهی پذیرفتنی نخواهد بود، گفت: تغییر کاربری اراضی خلاف قانون چه از ناحیه افراد حقیقی و چه از ناحیه افراد حقوقی مجاز نیست و لازم است با آن برخورد شود.
تعرض به محیط زیست پذیرفتنی نیستبه گزارش سرویس اجتماعی عصرپرس از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی، پیش از ظهر امروز(شنبه) یک اصله نهال میوه غرص کرد.

رئیس قوه قضاییه پس از کاشت نهال در سخنانی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری پیرامون موضوع گسترش فرهنگ درختکاری گفت: به تاسی از رهبر معظم انقلاب اسلامی که همواره مردم، مسئولان و دستگاه های کشور را به درختکاری، توسعه فضای سبز و حفظ زیست امروز توصیه کرده‎اند، به عنوان دستگاه قضائی کشور وظایف مهمی بر عهده داریم.

رئیسی با اشاره به مسئولیت همه دستگاه های کشور در خصوص حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کشور افزود: دستگاه قضایی در حوزه نظارت و قضاوت پیرامون حفظ محیط زیست و منابع طبیعی مسئولیت مهمی بر عهده دارد.

رئیس دستگاه قضا از محیط زیست، جنگل ها و منابع طبیعی کشور به عنوان ذخایر و گنجینه های ملت یاد کرد و اظهارداشت: امروز حفظ این ذخایر و گنجینه ها وظیفه همگان است.

 رئیسی با تاکید بر اینکه تعرض به جنگل ها، محیط زیست و منابع طبیعی از ناحیه هیچکس با هیچ توجیهی پذیرفتنی نخواهد بود، گفت: تغییر کاربری اراضی خلاف قانون چه از ناحیه افراد حقیقی و چه از ناحیه افراد حقوقی مجاز نیست.

رئیس دستگاه قضا ضمن تاکید بر لزوم رعایت دقیق انضباط در تغییر کاربری اراضی افزود: کمیسیون های مسئول در این زمینه باید کار را به نحو قانونی انجام دهند تا از این طریق افراد و دستگاه هایی که خلاف قانون و با نفوذ و قدرت سازمانی، قصد تغییر کاربری اراضی را دارند شناسایی شوند؛ تغییر کاربری از سوی یک سازمان اداری در یک شهرستان بدون اخذ مجوزهای قانونی پذیرفتنی نیست.

رئیسی با تاکید بر لزوم سرزنش و پیگیری تخلف شخصیت های حقیقی و حقوقی متخلف در حوزه تغییر کاربری اراضی، به تمام سازمان ها و دستگاه های اداری کشور توصیه کرد که بیش و پیش از دیگران خود را نسبت به حفظ محیط زیست، رعایت قوانین و مقررات در حوزه تغییر کاربری ها از جمله تغییر کاربری اراضی کشاورزی به فضاهای غیرکشاورزی اعم از فضاهای مسکونی، اداری و خانه های سازمانی، موظف بدانند.

رئیس دستگاه قضا همگان را نسبت به اجرای قانون در حوزه حفظ محیط زیست، منابع طبیعی، جنگل ها و تالاب ها موظف دانست و با اشاره به پیگیری قانونی متخلفان در این عرصه افزود: امروز گزارش‌ها نشان دهنده آن است که مجموعه این پیگیری ها به کاهش تعرض به منابع طبیعی منجر شده لکن این روند کاهشی کافی نیست زیرا هنوز هم در جریان سفرهای استانی گزارش‌هایی در خصوص ترک فعل و حساسیت نداشتن برخی مسئولان در زمینه تعرض به منابع طبیعی به دست ما می رسد.

رئیسی با بیان اینکه حساسیت در خصوص حفظ محیط زیست همواره باید در میان همگان وجود داشته باشد، گفت: باید از همه کسانی که در کار حسنه درختکاری و توسعه فضای سبز و حفظ محیط زیست تلاش می کنند، تشکر کرد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به لزوم انجام یک کار متفاوت در زمینه حفظ محیط زیست و جلوگیری از تعرض به منابع طبیعی کشور گفت: همه مسئولان، دستگاه ها و سازمان ها باید خود را نسبت به رعایت مقررات و قوانین در زمینه حفظ محیط زیست مسئول بدانند.

رئیسی خاطرنشان کرد: پیام ما در آستانه سال نو این است که حفظ محیط زیست، منابع طبیعی، جنگل ها، ذخایر و گنجینه های کشور باید بیش از پیش مورد توجه همگان قرار بگیرد.

در تقویم رسمی کشور ۱۵ اسفند روز درختکاری و از ۱۵ تا ۲۲ اسفند هفته منابع طبیعی نامگذاری شده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: