اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۲
کد خبر: ۲۲۶۳۴
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۴ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - 07 February 2021
زنگنه:
وزیر نفت با اشاره به اینکه تا سال ۱۴۰۰ ظرفیت تولید پتروشیمی ایران به ۱۰۰ میلیون تن و ارزش ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد، تاکید کرد: تا سال ۱۴۰۴ ارزش محصولات پتروشیمی تولیدی به ۳۳ میلیارد دلار می‌رسد.
ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به ۱۳۳ میلیون تن تا ۱۴۰۴می‌رسدبه گزارش خبرنگار سرویس اقتصادی عصرپرس، بیژن نامدار زنگنه در مراسم افتتاح چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست با بیان اینکه امسال سال طلایی صنعت پتروشیمی بوده است، گفت: دو طرح پتروشیمی در جهش دوم طی مدت باقی مانده از این دولت آغاز می‌شود.

زنگنه با اشاره به اینکه خوشحالم نمایشگاه امسال باتوجه به شرایط کرونایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود، گفت: نمایشگاه ایران پلاست با تمرکز بر صنایع پایین دست است و صنایع بالا دست نیز بیشتر ارائه دهنده خوراک هستند.

وزیر نفت با بیان اینکه طی سال‌ها تمام ظرفیت ممکن جهت تامین خوراک هیدروکربوری برنامه‌ریزی شده است، گفت: تا 1400 ظرفیت تولید پتروشیمی به 100 میلیون تن و در سال 1404 به 133 میلیون تن می‌رسد که هرکدام به ترتیب 25 میلیارد دلار و 33 میلیارد دلار ارزش خواهند داشت.

وی ادامه داد: در حالی که با شدیدترین تحریم‌ها روبه رو بودیم، به‌طوری که افتتاح ۱۷ طرح برای امسال برنامه‌ریزی شده که تاکنون ۱۱ طرح به بهره‌برداری رسیده و سایر طرح‌ها نیز در ماه‌های آینده بهره برداری خواهد شد، همچنین ۹ طرح نیز در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می‌رسد.

وزیر نفت به طرح‌های جهش سوم نیز اشاره کرد و گفت: برخی از این طرح‌ها تا ۶۰ درصد پیشرفت دارند.

به گفته زنگنه، خوراک دریافتی صنعت پتروشیمی روزانه معادل ۹۰۰ هزار بشکه نفت خام است که شامل گاز، ال. ان. جی و هیدروکربورهای مایع است.

وی ادامه‌داد: آنچه در پتروشیمی اتفاق می‌افتد همه اجزای اقتصاد مقاومتی شامل درون‌زا بودن و مردمی بودن را داراست و دولت نقش ناچیزی در مالکیت پتروشیمی‌ها دارد.

وزیرنفت با تاکید بر اینکه بیش از همیشه باید شرایط را برای توسعه پایین دست پتروشیمی فراهم کنیم، گفت: البته این موضوع از وظایف ما نیست اما از آنجا که زنجیره ارزش را تکمیل می‌کند از هلدینگ‌های پتروشیمی خواستیم تا در این موضوع ورود کنند.

وی تاکید کرد: باید بتوانیم سازو کارها و صندوقی برای توسعه صنایع پایین‌دست پتروشیمی ایجاد کنیم، از همین رو توسعه پایین‌دست در چهار زنجیره متانول، پروپیلن، اتیلن و بنزن در دستور کار است.

به گفته وزیر نفت، طرح‌های تولید و انتقال پروپیلن به مناطق مرکزی از طرح‌های مهمی است که بر  اساس آن یک میلیون تن پروپیلن در عسلویه تولید و با خط لوله به مرکز کشور منتقل می‌شود و می‌تواند توسعه مناطق کمتر پیشرفته را به دنبال داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه آغاز عملیات ساخت پتروشیمی اسلام آباد هم در همین مسیر بود، گفت: در این طرح ۲ زنجیره متانول و پروپیلن مورد توجه است و می‌تواند صدها صنعت پایین‌دست را در ادمه زنجیره توسط بخش خصوصی ایجاد کند.

زنگنه به اقدامات انجام شده برای توسعه پایین دست پتروشیمی اشاره کرد و ادامه‌داد: برای این کار، سود تسهیلات را یارانه داده و تضمین خوراک و تضمین خرید محصول می‌کنیم.

وی افزود: صندوق پژوهش و فناوری نفت قدمی بر می‌دارد و شرکت‌های پتروشیمی ۵۰ درصد سهام آن صندوق را در اختیار دارند.

وزیر نفت تاکید کرد: باید با تکیه بر شرکت‌های دانش بنیان، فرآیند توسعه را تکمیل کنیم و این کار از طریق پارک فناوری و نوآوری نفت در ری قابل انجام است و زمینه رشد صنایع پایین دستی را فراهم می‌کند.

زنگنه در پایان اظهار‌داشت: باید به اشتغال برای جوانان تحصیل کرده توجه کنیم و توسعه متعادل را در دستور کار داشته باشیم.نام:
ایمیل:
* نظر: