اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
کد خبر: ۸۰۱۰
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۵ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - 25 February 2018
محسنی اژه‌ای:
سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به حادثه خیابان گلستان هفتم منطقه پاسداران گفت: همانطور که مردم نیز درخواست داشتند قوه قضائیه هرچه سریعتر به طور قاطع با مجرمان و ناامن کنندگان جامعه با قوت و قدرت و سرعت برخورد خواهد کرد.

عده‌ای قانون شکن و فرقه‌گرا در خیابان پاسداران فاجعه آفریدند

به گزارش عصرپرس، به نقل از صداو سیما، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در صد و بیست و پنجمین نشست خبری درباره اغتشاشات اخیر خیابان پاسداران افزود: با مجرمان و ناامن کنندگان با قدرت و قوت ؛ برخورد جدی خواهد شد همان طوری که روند رسیدگی به این پرونده با سرعت پیش می رود و افرادی که در این اغتشاشات توسط نیروهای انتظامی شناسایی و دستگیر شدند ، به تعداد کافی قاضی و بازپرس همچنین معاون دادستان برای رسیدگی به این امر اختصاص پیدا کردند.

وی ادامه داد: بعد از ظهر 30 بهمن این اتفاق رخ داد و در روز چهارشنبه پرونده یکی از این افراد که دستگیر شده بود به جرم قتل ماموران اعتراف کرد که کیفرخواست وی صادر و به دادگاه ارجاع شد و در کمترین زمان فرجه قانونی محاکمه شروع خواهد شد.

محسنی اژه ای گفت: ممکن است این سوال مطرح شود که وقتی اسناد و مدارک و ادله کافی وجود دارد چرا روند رسیدگی طولانی می شود اما در هر پرونده که تشکیل می شود باید مقررات آئین دادرسی رعایت شود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت : در واقع یک سری محدودیت از لحاظ قانونی داریم که بازپرس، دادیار و معاون دادستان ملزم هستند که این قوانین و مقررات را از نظر زمانی رعایت کنند و اینگونه نیست که اگر جرمی محرز شد سریع پرونده آن را به دادگاه فرستاد و دادگاه نیز همان روز محاکمه را شروع کند بلکه باید قوانین رعایت شود در غیر این صورت از نظر شکلی می تواند به پرونده نقد وارد شود.

وی گفت: در چنین اتهاماتی گرفتن وکیل الزامی است و اگر خود متهم وکیل تعیینی انتخاب نکند باید برای وی وکیل تسخیری گرفت که برای این فرآیند قانون زمان تعیین کرده است و باید حداقل ها را حتما رعایت کرد.

محسنی اژه ای ادامه داد: حتی بعد از اینکه محاکمه شروع و حکم صادر شد باز این مراحل نیز فرآیندی دارد که متهم می تواند در مهلت زمانی قانونی به احکام صادره اعتراض کند که در واقع رعایت 20 روز برای اعتراض الزامی است مگر اینکه متهم زودتر به احکام اعتراض کند در غیر اینصورت آن مدت زمان 20 روز باید طی شود تا حکم نهایی گردد و بعد از اعتراض نیز روند رسیدگی فرآیند خودش را دارد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: نهایت تلاش خود را می کنیم که در مهلت قانونی با رعایت قانون به پرونده رسیدگی شود و در واقع قضات از انصاف و حق نیز خارج نشوند.

وی گفت: البته نه درباره این افراد (دستگیرشدگان) بلکه تمام کسانیکه در این جرم و جنایت به نحوی از انحا شرکت، سببیت یا مباشرت داشتند تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

محسنی اژه ای گفت: البته افرادی هستند که هنوز دستگیر نشدند ، افرادی که مسبب و محرک این قضایا بودند که آنها تحت تعقیب قرار می گیرند تا شناسایی شوند.

سخنگوی قوه قضائیه درباره تعداد بازداشت شدگان گفت: معمولا در چنین مواقعی در روز اول تعداد قابل توجهی دستگیر می شوند که باید پالایش شوند و برای افرادی در نهایت قرار مجرمیت صادر می شود و به زودی اطلاع رسانی می شود چرا که برخی از دستگیر شدگان ممکن است آزاد شوند و برخی از آنها بی گناه هستند یا لزومی برای ماندن در زندان نیست که این افراد با قرار جزئی آزاد میشوند.

 مرگ یکی از بازداشتی‌های اغتشاشات خیابان پاسداران

 سخنگوی قوه قضاییه ، مرگ یکی از بازداشتی‌های اغتشاشات خیابان پاسداران را تایید کرد.

 حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای درباره تعداد بازداشتی و تلفات اشخاصی که در اغتشاشات خیابان پاسداران دخیل بودند، گفت: اخیرا یک نفر در بیمارستان فوت شده است ولی نمی دانم او درویش بوده یا نبوده است و شنیده ام یک نفر فوت شده است.

معاون اول دستگاه قضا همچنین در ابتدای نشست گفت: همانطور که مردم شاهد بودند، برخی از افراد که داعش گونه به نظم و امنیت مردم تعرض کردند در خیابان پاسداران باعث مشکل و مخل زندگی مردم و امنیت عمومی شدند.

وی افزود :همان طور که از ناحیه بسیاری از مردم و مسئولان عزیز درخواست به حق درباره رسیدگی قاطع و سریع با مجرمان ناامن سازی محیط انجام شد، این کار به سرعت و قدرت پیش می رود. افرادی را نیروی انتظامی و امنیتی بازداشت کردند. تعداد کافی معاون دادستان و بازپرس و قاضی به امر رسیدگی به این مسئله اختصاص یافت.

 توضیحات محسنی اژه ای درباره گزارش صدا و سیما از آقای سیدامامی

سخنگوی قوه قضائیه گفت: دقیقا گزارش صدا و سیما درباره آقای سیدامامی را ندیده ام اما رسانه ملی نمی تواند به پرونده هایی مانند این پرونده ها بی توجه باشد و اگر چیزی پخش نکند مردم انتقاد می کنند.

 محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا صدا و سیما حق دارد بدون تشکیل دادگاه گزارشی درباره جاسوس بودن آقای سیدامامی پخش کند؟ افزود: باید ببینیم چه چیزی پخش شده است اما یک نفر از این افراد که عنوان استادی هم داشته است خودکشی می کند و این مسئله در داخل و خارج مطرح می شود و سوال اینجاست که چگونه باید به این موضوع پرداخت.

وی گفت: من دقیقاً ندیده ام در صدا و سیما چه چیزی پخش شده است اما تکه هایی از آن را به من گفته اند ولی اگر چنین موضوعی در این سطح در داخل مطرح شود و رسانه ملی به آن نپردازد خود شما انتقاد نمی کنید؟ فرض کنید جمعی دستگیر شود آیا در جامعه ذهنیت ایجاد نمی کند که این افراد گم شده اند، ربوده شده اند یا بلایی سرشان نیامده است؟ یا اگر بگوییم کسی دستگیر شده است و اتهام او را نگوییم خود مردم انتظار ندارند ما اطلاع رسانی کنیم؟

سخنگوی قوه قضائیه افزود: در هر حال اگر از ما بپرسند فلان کس دستگیر شده است یا نه و دستگیری آن شخص را اعلام کنیم خلاف قانون نیست.

محسنی اژه ای گفت: اگر صدا و سیما به طور کلی گفته باشد که این فردی که خودکشی کرده اتهام جاسوسی داشته است اشکالی ندارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رئیس پلیس پایتخت اجازه دارد مجازات تشویق مردم به کشف حجاب را به عنوان یک تا 10 سال حبس در قالب اطلاعیه اعلام کند؟ افزود: اگر پلیس یا مردم یا استاد و شاگرد قانون را بخوانند اشکالی ندارد و شما هم می توانید بخوانید اما اینکه فردی که دستگیر می شود مصداق چه عنوانی به او داده می شود به عهده قاضی پرونده است.

محسنی اژه ای گفت: ما هم اگر مواردی از اتهامات را می گوییم براساس نظر بازپرس است و ممکن است عنوان اتهامی تغییر کند.

وی در پاسخ به سوال مجدد این خبرنگار مبنی بر اینکه مجازات کشف حجاب چیست؟ افزود: دایر کردن مرکز فساد یا تشویق به فساد و فحشا موارد متعددی دارد که سقف مجازات آن تا 10 سال زندان است اما اگر چنانچه اینها نباشد و فعل حرامی چه در منظر مردم و چه در غیر از آن رخ دهد براساس مواد قانونی به آن رسیدگی می شود.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پرونده دو برادر به نام های ابوالقاسم و منوچهر که به عنوان سرمایه گذاری در پروژه های گردشگری تهران و قم کلاهبرداری کرده و از کشور گریخته اند در چه مرحله ای است؟ گفت: درخصوص این مورد در سال 91 بحث فروش مال غیر رخ داده بود و کلاهبرداری نبود اما مجازات کلاهبرداری را داشت و افراد آن پرونده بیش از دو نفر هستند که ظاهراً یک نفر از کشور گریخته و اموالی از آنها شناسایی نشده است و اگر شکات می توانند در این زمینه کمک کنند ، پرونده همچنان مفتوح است.

 دستگیری مسئول سابق حراست بانک مرکزی

سخنگوی قوه قضائیه گفت: چندی پیش مسئول سابق حراست بانک مرکزی پرونده‌ای مالی داشت که دستگیر شد و با قرار وثیقه آزاد شده است.

محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دستگیری تعدادی از مدیران و مسئولان بانک مرکزی صحت دارد؟ افزود: از مدیران بانک مرکزی نمی‌دانم، اما مسئول سابق حراست بانک مرکزی پرونده‌ای مالی داشت که دستگیر شده بود.

وی گفت: یکی از معاون‌های بانک مرکزی هم به اتهام مالی دستگیر شده بود که با قرار وثیقه آزاد شده است.

اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ادعای وزیر ارتباطات مبنی بر دزدیده شدن اطلاعات شخصی کاربران از سوی اپراتور‌ها به قوه قضائیه ارسال شده است و قوه قضائیه در این موضوع به عنوان مدعی العموم ورود می‌کند یا نه؟ افزود: اگر عنوان مجرمانه داشته باشد حتماً رسیدگی می‌کنیم، اما باید وزیر ارتباطات منظورشان را از سرقت اطلاعات افراد به ما اعلام کنند تا بررسی کنیم و آن طور که من دیشب شنیدم وزیر گفته است به قوه قضائیه اعلام خواهد کرد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در جریان دراویش گنابادی، فوتی و زخمی هم داشته ایم؟ گفت: در هر حال افرادی که در مقابل مردم و پلیس می‌ایستند و در زمان دستگیری مقاومت می‌کنند دلیلی وجود ندارد که اقدام متقابلی از سوی مردم و پلیس صورت نگیرد، اما تا آنجا که می‌دانم یک نفر در بیمارستان فوت کرده است که نمی‌دانم درویش بوده یا نبوده است.

اظهارات اخیر آقای احمدی نژاد، خلاف شرع و قانون 

سخنگوی قوه قضائیه سخنان اخیر آقای احمدی نژاد را خلاف شرع و قانون اعلام کرد و گفت: این موضوع در فرصت مناسب رسیدگی می‌شود.

 محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی درخصوص آخرین وضع پرونده آقای احمدی نژاد و همچنین اظهارات اخیرش افزود: در این زمینه صحبت‌هایی کرده ام که از نظر شما خبرنگاران و مردم قانع کننده نبود و درباره آن پرونده هیچ اتفاق خاصی نیفتاده و فقط اتهامات دیگری به آن اضافه شده است.

وی گفت: مسائلی اتفاق می‌افتد و فردی که قبلاً مسئولیت بزرگی در کشور داشته است، صحبت‌های خلاف شرع و قانون می‌زند و در فرصت مناسب به این موضوع رسیدگی می‌شود.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضع پرونده ارسالی درباره شهرداری سابق تهران به قوه قضائیه افزود: گزارشی داده اند که در حال رسیدگی است و معمولاً درخصوص این پرونده‌ها باید مستندات را ارسال کنند و کسانی هم که در مظان اتهام باشند احضار می‌شوند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه براساس اعلام دادستان تهران مبنی بر حضور ۷۰ جاسوس تا پایان شهریور در زندان‌های تهران آیا به این تعداد افزوده شده است؟ گفت: من درباره این تعداد، اطلاعی ندارم، اما ممکن است افرادی سال‌های قبل محکوم شده باشند و حتی دوره محکومیت آن‌ها سپری شده باشد یا تخفیف بگیرند و آزاد شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر: