اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۷
کد خبر: ۳۳۰۷۷
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۰ - ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - 08 February 2023
یک مقام مسوول اعلام کرد؛
مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: ذخایر سدهای ۵ گانه تهران با کاهش ۸۲ درصدی همراه شده؛ بنابراین همکاری بیش از پیش شهروندان در صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب مؤثرترین راهکار در تأمین مطمئن و پایدار آب شرب در ماه‌های آتی خواهد بود.
کاهش ۸۲ میلیون مترمکعبی ذخایر سدهای تهرانبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از پاون، علیرضا ارسطویی افزود: در زمان حاضر حجم ذخایر آب در سدهای پنج‌گانه تهران ۲۳۴ میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با ۳۱۶ میلیون مترمکعب مدت مشابه سال گذشته، کاهش ۸۲ میلیون مترمکعبی را شاهد هستیم.

وی درباره میزان ورودی آب به سدهای تهران در سال آبی جاری ادامه داد: ورودی آب به سدهای تهران از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۱۵۸.۵ میلیون مترمکعب بوده که این رقم در مدت مشابه سال قبل به ۱۹۶.۶ میلیون مترمکعب رسیده و کاهش ۱۹ درصدی را نشان می‌دهد.

ارسطویی حجم آب موجود در مخزن سد امیرکبیر را حدود ۲۳ میلیون مترمکعب اعلام و خاطرنشان کرد: این میزان در روز مشابه سال گذشته ۳۸ میلیون مترمکعب بوده است، همچنین حجم ذخیره آب سد طالقان از ۱۷۸ میلیون مترمکعب سال گذشته به ۱۴۴ میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است.

مدیر دفتر بهره‌برداری از تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران افزود: حجم ذخیره آب سد لار سال گذشته ۱۳ میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با موجودی ۱۲ میلیون مترمکعبی فعلی، یک میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد و حجم آب سد ماملو نیز از ۷۰ میلیون مترمکعب سال گذشته به ۴۴ میلیون مترمکعب رسیده است، این در حالی است که حجم ذخیره آب سد لتیان در مقایسه با روز مشابه سال گذشته با ۵ میلیون مترمکعب کاهش به ۱۲ میلیون مترمکعب رسیده است.

وی در خصوص میزان بارش‌ها نیز گفت: میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون ۸۰ میلی‌متر ثبت شده که این میزان در سال گذشته ۹۵.۵ میلی‌متر بوده است؛ براین‌اساس میزان بارش‌ها نسبت به سال آبی قبل آن ۱۶ درصد و نسبت به بلندمدت ۳۷.۳ درصد کاهش‌یافته است.

ارسطویی در باره پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی و ذخیره آب در سدهای تهران و تأثیر کاهش نزولات جوی بر وضعیت آبگیری مخازن سدهای پنج‌گانه تهران گفت: همراهی و همکاری بیش‌ازپیش شهروندان در صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب، مؤثرترین راهکار در تأمین مطمئن و پایدار آب شرب در ماه‌های آتی خواهد بود.

 
 

نام:
ایمیل:
* نظر: