اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۴
کد خبر: ۳۰۷۷۴
تاریخ انتشار: ۲۳:۴۵ - ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - 21 August 2022
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان خبردادک
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان گفت: وزیر نیرو در سفر دیروز (شنبه) خود به استان، دستور تامین ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبرسانی شهر همدان را صادر کرد که این اعتبار صبح امروز به حساب این شرکت واریز شد.
اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان به طرح آبرسانی شهر همدانبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس، محمد ضروری عصر یک‌شنبه در شورای آب استان همدان که به ریاست استاندار برگزار شد، افزود: فاز نخست طرح آبرسانی به همدان مراحل پایانی خود را می گذراند و با سرعت زیادی امکانات و تجهیزات این طرح توسط پیمانکار در حال نصب و راه اندازی است.

وی اظهار داشت: سه دستگاه الکتروموتورهای پمپاژ این طرح صبح فردا وارد کارگاه می‌شود و چهار دستگاه دیگر نیز درحال آماده شدن و بارگیری به مقصد کارگاه پروژه است.

ضروری با اشاره به اینکه عملیات اجرایی خط انتقال بای پس این طرح نیز ۲ هفته پیش به صورت اضطراری کلید خورد، تصریح کرد: طول کل این خط ۱۵ کیلومتر است که اکنون ۱۰ کیلومتر آن حفاری، چهار هزار و ۶۰۰ متر لوله خریداری و یک هزار و ۷۰۰ متر لوله گذاری شده است.

وی ادامه داد: با تامین لوله و لوله گذاری در چهار روز آینده، عملیات اجرایی این خط بای پس در زمان تعیین شده به پایان می رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان افزود: در حال حاضر ۱۳۰ لیتر در ثانیه آب از چاه های منطقه خالق وردی و از طریق خط انتقال طرح آبرسانی به همدان انتقال می یابد.

وی با اساره به اینکه گروه های شناسایی چاه های کشاورزی برای تامین آب همدان با کمک فرماندارن فعال است، افزود: عزم وزارت نیرو برای انجام هرچه سریع تر طرح آبرسانی به همدان بسیار جدی است و استاندار همدان نیز با همراهی مدیران اجرایی به صورت شبانه روزی پیگیر تکمیل و افتتاح طرح هستند.

به گزارش ایرنا، «علی اکبر محرابیان » وزیر نیرو روز گذشته در جریان سفر به استان همدان  به منظور بازدید از طرح آبرسانی به همدان و همچنین بررسی روند مسایل و مشکلات مرتبط با خشکسالی و تنش آبی این استان با اشاره به تلاش جدی دولت برای رفع مشکل تنش آبی ناشی از خشکسالی از جمله در استان همدان گفت: شمارش معکوس برای افتتاح ابرپروژه آبرسانی به همدان آغاز شده و مرحله اول طرح آبرسانی به همدان ظرف ۲ تا سه هفته آینده به بهره برداری می رسد.

وی افزود: این طرح یک ابر پروژه است که از ۱۷ سال پیش عملیات اجرایی آن شروع شده است.

وی ادامه داد: این طرح فراز و نشیب زیادی داشته است و با توجه به وضعیت تامین آب همدان و خشکسالی ممتد این استان و به ویژه سال آبی جاری قرار شد این طرح جزء طرح های ویژه و اولویت دار دولت قرار گیرد وهر چه سریعتر برای تکمیل آن اقدام شود.

محرابیان خاطرنشان کرد: البته سال گذشته که قرار بر این شد که این طرح تکمیل شود بخش قابل توجهی از طرح باقی مانده بود.

وزیر نیرو با تشریح جزییات این طرح گفت: اجرای این طرح با طول ۱۴۰ کیلومتر و خط انتقال ۱۶۰۰،  لوله ای به قطر یک متر و ۶۰ سانتی متر، سه ایستگاه پمپاژ به ارتفاع نزدیک به ۶۰۰ متر دارد که آب در ارتفاع در کوهستان پمپ می شود و طی یک مسیر صعب و مشکل این آب به تصفیه خانه می رسد و به شهر همدان منتقل می شود.

محرابیان ادامه داد: در حال حاضر با توجه به پیشرفت هایی که این پروژه در ماههای اخیر داشته و با توجه به سرعت و بسیح همه امکانات در کشور و تامین اعتبار سعی شده این طرح در اسرع وقت راه اندازی شود.

وی اظهار داشت: در بازدید از این طرح و بر اساس گزارش های مهندسان و متخصصان طرح امیدواریم شاهد افتتاح فاز یک آن طی هفته های آینده باشیم و بتوانیم آب همدان رو به طور کامل تامین کنیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: در حال حاضر بخشی از آب همدان از محل سد اکباتان تامین می شود که به خاطر کاهش بارش ها وضعیت این سد نگران کننده است و بخشی از آب شهر همدان نیز از محل چاهها تامین می شود که با پیگیری های استاندار و نمایندگان مجلس تلاش شده آب این چاهها را افزایش دهیم تا بتوانیم تا آب مورد نیاز مردم تا زمان بهره برداری از این طرح تامین شود.

محرابیان ابراز امیدواری کرد: به زودی شاهد افتتاح این ابر پروژه و خدمت رسانی به مردم همدان و شهرهای مسیر و روستاهای داخل مسیر باشیم.

استاندار همدان نیز اواخر هفته گذشته در بازدید از خط انتقال آب شرب همدان به تصفیه خانه شهید بهشتی دراین خصوص تاکید کرد: مشکل تاریخی آب شرب مردم همدان ظرف ماه‌های آینده یک‌ بار و برای همیشه حل‌ خواهد شد.

علیرضا قاسمی فرزاد افزود: مدیران آب‌ منطقه‌ای و آبفا هرچه سریع‌تر زمان‌بندی دقیقِ برنامه مدیریت توزیع آب شهر همدان را اطلاع رسانی کنند.

استاندار همدان: مشکل تاریخی آب شرب همدان به زودی و برای همیشه حل خواهد شد

وی اظهار داشت: رکورد مصرف آب استان همدان در روزهای اخیر شکسته شده و ضروری است مردم اصلاح الگوی مصرف را رعایت کنند.

وی تصریح کرد: قطعا با همراهی مردم از این وضعیت مقطعیِ برنامه مدیریت توزیع آب شهر همدان عبور خواهیم کرد.

قاسمی فرزاد گفت: متاسفانه رکورد مصرف آب استان در روزهای اخیر شکسته شده است، انتطار می‌رود مردم استان بیش‌از پیش، اصلاح الگوی مصرف را رعایت کنند. 

نماینده عالی دولت در استان همدان اظهار داشت: با توجه به تلاش بی‌وقفه دست‌اندرکاران طرح آبرسانی شهر همدان در ماه‌های آینده مشکل تاریخی آب شرب مردم،  یک‌بار برای همیشه حل‌ خواهد شد. 

به گزارش ایرنا، با توجه به تنش و محدود بودن منابع آبی در شهر همدان و بروز مشکلاتی در زمینه تامین آب موردنیاز به دلیل کاهش شدید بارش ها و افت چشمگیر ذخیره سد اکباتان، برنامه‌ زمانبندی مدیریت فشار و توزیع آب در مخازن و شبکه شهری همدان اعلام شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان با اشاره به کاهش نزولات آسمانی به ویژه درسال جاری و افت سطح ذخایر آبی در استان همدان افزود: با وجود مدیریت فشار آب در طول ماه‌های گذشته، ذخیره سد اکباتان کاهش یافت و اکنون برنامه‌ای برای مدیریت فشار و توزیع آب در شبکه شهری همدان طراحی شده است.

بختیاری اظهار داشت: کاهش حجم ذخایر و پایین رفتن تراز آب سد اکباتان و همچنین  کم شدن میزان آبگیری تصفیه خانه‌های اکباتان و شهید بهشتی موجب شد، مطابق با مصوبات ستاد مدیریت بحران استان، برنامه مدیریت توزیع آب تا اطلاع بعدی به شرح ذیل اعلام شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان همچنین گفت: در سه روز گذشته ۱۲ حلقه چاه کشاورزی طی توافق با کشاورزان وارد مدار شده است و این روند تا زمانی که ظرفیت اجاره وجود داشته باشد ادامه دارد.

بختیاری فر با اشاره به پیگیری های استاندار همدان به منظور استفاده از ظرفیت چاه های کشاورزی و جایگزینی این منابع آبی افزود: با همکاری شرکت آب منطقه ای پیگیری ها به منظور اجاره چاه های کشاورزی و تامین آب شرب شهر همدان ادامه دارد.

وی از کاهش ۴۴ درصدی حجم بارندگی و رواناب های حاصله در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: از آنجایی که ۶۵ درصد ذخایر آب شرب شهر همدان را آب های سطحی تشکیل می دهند کاهش رواناب ها و به تبع آن کاهش حجم سد موجب افت منابع تامین آب شرب این شهر شد.

به گزارش ایرنا، طرح آبرسانی به شهر همدان یکی از اقدامات موثر و پایدار برای رفع مشکل کم آبی است که این پروژه در ۱۸ سال گذشته بلاتکلیف بوده و پیشرفت بسیار کمی داشته است، از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم این پروژه با پیگیری های جدی استاندار همدان و حمایت های دولت پیشرفت قابل توجهی داشته است چراکه اقدامی راهگشا و پایدار برای رفع مشکل کم آبی همدان است.

طرح آبرسانی به همدان با خط انتقال به طول ۱۴۰ کیلومتر از مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۳ به استان همدان است که با اجرای این طرح تامین آب بلند مدت شهر همدان و شهرها و روستاهای مسیر در دستور کار قرار دارد.

عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۸۶ آغاز شده ولی در سال‌های گذشته به کندی پیش می‌رفت و به نوعی متوقف شده بود که از سال گذشته و با روی کار آمدن دولت سیزدهم موضوع تامین آب آشامیدنی شهر همدان با پیگیری شبانه روزی استاندار همدان در اولویت کاری وزارت نیرو قرار گرفت و با پیگیری های ویژه و تزریق اعتبارات مناسب، این پروژه از حالت توقف کامل خارج و وارد پیشرفت در اجرای کار شد و فعالیت کارگاه‌ها از سر گرفته شد و مرحله اول آن برای آبرسانی به شهر همدان رو به اتمام است.

اقدامات صورت گرفته در طول چهار ماه گذشته بسیار ارزشمند است و پیشرفت فیزیکی این پروژه، با گذشته قابل قیاس نیست.این طرح دارای سه ایستگاه پمپاژ به ارتفاع ۵۷۶ متر است که ایستگاه شماره یک و ۲ هر کدام ۲۲۰ متر و ایستگاه شماره سه ۱۳۶ متر طول پمپاژ دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: