اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۷
کد خبر: ۲۵۱۶۶
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۸ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - 31 July 2021
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هیچ جایگاهی نمی تواند مصوبات شورای عالی را لغو کند مگر خود شورای عالی انقلاب فرهنگی یا ولی امر مسلمین مقام معظم رهبری.
هیچ جایگاهی نمی‌تواند مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را لغو کندبه گزارش عصرپرس از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعید رضا عاملی در دیدار با حجت الاسلام محسنی اژه ای، رییس قوه قضاییه، با ارایه گزارشی از فعالیت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: مقام معظم رهبری معظم رهبری می‌فرمایند «شورای عالی انقلاب فرهنگی از نهادهای قانونی و قطعی نظام و مصوبات آن لازم‌الاجرا است»، همچنین می‌فرمایند «به‌ نظر من این‌ جا هیچ شبهه قانونی ندارد من قاطع می‌گویم بنده بی‌اطلاع از قانون اساسی نیستم. این‌ جا برابر قانون است چون امام این را تأکید و تصویب کرده و آنچه را که امام و رهبری تصویب کند و قرار دهد طبق قانون اساسی مر قانون است و هیچ مشکلی ندارد» و باز می‌فرمایند «تضمین اجرای مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی حضور رؤسای سه قوه در این شورا است و مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی همواره باید به‌سرعت ابلاغ شوند»

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: شورا نهاد مستقل و از تعلقات رهبری است، هیچ‌گونه وابستگی به احزاب و حتی دولت‌ها ندارد و اهداف و ماموریت‌های کلان رهبر معظم انقلاب را دنبال می‌کند. این شورا همچنین جایگاه فراقوه ای و از سویی یک فضای همکاری چند قوه‌ای دارد.

عاملی تاکید کرد: هرچند امام خمینی (ره) مؤسس شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی بودند، اما معمار آن رهبری حکیم انقلاب اسلامی هستند. مصوبات شورا با پشتوانه کارشناسی نخبگان، متخصصان و کارشناسان مجرب نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط (به‌استثنای اسناد مهم و مطول) کمتر از ۶ ماه تصویب و ابلاغ می‌شود. در صورتی‌ که این فرایند در نهاد قانون‌گذاری خیلی طولانی است.

مصوبات شورا در حکم قانون است

وی خاطرنشان کرد: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حکم قانون است و تفاوتی در الزامات اجرایی با قانون ندارد. مسیر اجرای مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی قوای سه‌گانه و نهادهای انقلابی حتی نیروهای مسلح و حوزه‌های علمیه هستند. قوه قضاییه تاکنون کمتر با شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی ارتباط نظام یافته داشته است. این ارتباط که منجر به امضای توافقنامه شد، در زمان حجت الاسلام و المسلمین رییسی آغاز شد و خواستار ادامه، توسعه و تعمیق آن هستیم.

عاملی یادآور شد: اسناد توسعه قوه قضاییه را بهتر است شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی تصویب کند؛ زیرا اعتبار بخشی بیشتر دارد، متعارف نیست که نهاد ذی‌نفع اسنادش را خودش مصوب کند.

ترکیب هیأت رییسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلال فرهنگی درباره هیات رییسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ترکیب هیأت‌ رییسه شورا عبارت‌اند از رؤسای سه قوه، دبیر و یک نفر منشی که هنوز در مقام عمل تشکیل نشده‌ است و درخواست می‌شود با توجه به هماهنگی رؤسای سه قوه در این دوره، هیات رییسه برای تصمیمات مهم، فعال شود.

استاد دانشگاه تهران در ادامه درخصوص مصوبه ۶۳۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی که وجه تنقیح مصوبات و اعتبار بخشی همچنین مداخله نکردن دیوان عدالت اداری نسبت ‌به مصوبات شورا را مشخص می‌کند، اظهار داشت: نسبت‌ به ورود دیوان عدالت اداری در لغو مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مانند لغو مصوبه جابه‌جایی فرزندان هیات علمی که هیأت عمومی دیوان ورود پیدا کرد، انتقاداتی وجود دارد. هیچ جایگاهی نمی تواند مصوبات شورای عالی را لغو کند؛ مگر خود شورای عالی انقلاب فرهنگی یا ولی امر مسلمین مقام معظم رهبری.

عاملی گفت: شأن شورای عالی فقط سیاست‌گذاری نیست، کمتر از پنج درصد مصوبات شورا ساحت سیاست‌گذاری دارد و در تمام اسناد جامع و مهم مبانی علمی و فلسفی، سیاست‌گذاری و خط‌مشی‌گذاری، اهداف و اقدامات ملی و حتی نگاشت نهادی مشخص می شود.

تصویب نهادهای مهم توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی

وی افزود: بنابراین عمده مصوبات، ترکیبی کامل و جامع دارد. شورا علاوه ‌بر سیاست‌گذاری بیش ‌از ۲۷۰ اساسنامه و نگاشت، نهادهای مهم را تصویب کرده است. رهبری حکیم انقلاب اسلامی شورا را قرارگاه علم و فرهنگ کشور در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی، علمی، فناوری و پژوهشی می دانند؛ بنابراین منع مداخله دیوان عدالت اداری همانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان وجاهت عقلی، قانونی و ولایی دارد که رهبری معظم انقلاب در سال ۱۳۹۲ روی این‌ موضوع اصرار داشتند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر این مبنا حتی شورای نگهبان در صیانت از اصول ۵۷ و ۱۱۰ قانون اساسی و مشتق بودن شورا از اخبار تفویضی ولی امر مسلمین، در مواجهه با مصوبات مجلس که با مصوبات شورا تعارض دارد، مصوبات مجلس را رد می‌کند که تاکنون نزدیک به ۲۸ مورد مهم در صیانت از مصوبات شورای عالی اتفاق افتاده است.

عاملی تصریح کرد: قوه قضاییه همانند نیروهای مسلح در ارتباط با دانشگاه‌ها، مسائل علمی، فرهنگی و اجتماعی و فناوری از ظرفیت‌های شورای‌ عالی استفاده کرده و از طریق واحدهای تابعه مانند بازرسی کل کشور، دیوان عدالت اداری و سایر بخش ها در اجرای مصوبات و تصمیمات به شورا کمک کند.

سعید رضا عاملی، دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به همراه جمعی از اعضای شورا و معاونان دبیرخانه در محل دفتر رییس قوه قضاییه با حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای ملاقات کردند.
نام:
ایمیل:
* نظر: