اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
کد خبر: ۲۰۶۴۶
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۴ - ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - 19 October 2020
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اعلام کرد:
معاون رئیس جمهور درامور زنان و خانواده گفت: در راستای سند ارتقاء وضعیت زنان در کشور گام های خوبی برداشته شده و با توجه به نگاه جامع این سند به بحث وضعیت زنان و شاخص عدالت جنسیتی قبل از بحران کرونا توانسته کمک شایانی به حمایت زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار داشته باشد.

حمایت از زنان سرپرست خانواردر بحران کرونابه گزارش سرویس اجتماعی عصرپرس، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در نشست خبری که به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان که به صورت ویدو کنفرانس برگزار شد، ضمن تبریک این هفته گفت: امسال سومین سالی است که هفته سلامت بانوان با هدف ارتقای سطح آگاهی بانوان ایرانی با همکاری وزارت بهداشت، وزارت ورزش و جوانان و وزارت آموزش و پرورش برگزار می شود.

وی با بیان اینکه تصویب شاخص عدالت های جنسیتی در ستاد زن و خانواده با حضور رییس جمهور یکی از گام های مهم در جهت توانمندسازی زنان است، اظهار داشت: دومین محور شاخص عدالت های جنسیتی، بحث سلامت و توجه به ارتقای سطح آگاهی و وضعیت زنان است.

معاون رییس جمهور ادامه داد: این شاخص ها، نمایانگر سرمایه گذاری های بسیار خوب در کشور در زیرساخت های بهداشت و درمان و توجه به مساله بهداشت باروری است.

ابلاغ شاخص عدالت جنسیتی به ۳۱ استان

وی با تاکید بر اینکه شاخص های عدالت جنسیتی به ۳۱ استان ابلاغ شد، گفت: محور سلامت و ارتقای وضعیت سلامت زنان و خانواده در این استان ها انجام و گزارش کار آنان هم دریافت شده است ضمن اینکه امسال برای نخستین بار، اولین دور نتایج این شاخص ها در سامانه رصد و پایش وضعیت زنان وارد خواهد شد.

زنان پیشگامان حفظ سلامت خانواده در طرح هر خانه یک پایگاه سلامت

وی در ادامه با اشاره به حمایت معاونت امور زنان از طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» ، گفت: این طرح در بسیاری از استان ها بصورت پایلوت انجام شده است  که اصلاح سبک زندگی محور اصلی بحث سلامت است که مادر به عنوان محور اصلی خانواده، بیشترین تاثیر را بر روی سایر اعضای خانواده در اصلاح سبک زندگی و اصلاح رفتارهای بهداشتی، تحرک کافی و توجه به سلامت روان و نشاط دارد؛ مبحثی که به سلامت خانواده و جامعه کمک می کند.

کاهش تنش خانوادگی با اجرای طرح گفت و گوی خانواده

معاون رییس جمهور افزود: معاونت زنان با همکاری دستگاه های مختلف و با هدف ارتقای سلامت روان، تمرکز بر اصلاح مهارت های ارتباطی طرح گفت وگوی خانواده را دنبال کرده است؛ مهارت هایی همچون گفتن، شنیدن، درک متقابل و گفت و گوی بین نسلی.

وی خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم اگر مهارت های ارتباطی میان اعضای خانواده ارتقا یابد به کاهش تنش داخل خانواده کمک می کند.

ابتکار ادامه داد: ویروس کرونا و پاندومی آن بحث مهمی است که در صورت توجه به دستورالعمل های بهداشتی از سطح خانواده به جامعه همانند شست وشوی دست ها و حفظ فاصله فیزیکی، نیاز به واکسن را کاهش می دهد.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر موضوع سلامت روان و اینکه آثار روانی کرونا بر روی خانواده ها سنگینی می کند گفت: در مورد بازگشایی مدارس هم یادآور شدیم که بار روانی خانواده ها را افزایش می دهد، بنابراین با استفاده از فضای مجازی می توان مقداری از این بار روانی را کم کرد.

وی با اشاره به افزایش وزن و کاهش تحرک در دوران خانه نشینی کرونایی، گفت: بیشترین تهدید را در بحث مرگ و میر زنان از ناحیه بیماری قلبی و عروقی و افزایش وزن داریم بنابراین برای این موضوع هم باید تلاش و برنامه ریزی بیشتری داشته باشیم که با همکاری وزارتخانه های بهداشت و ورزش و جوانان، پویش مربوط به هفته «سبا» را که مصوبه هیات دولت برای ایجاد نشاط و ورزش را هم در دستور کار قرار داده ایم.

ابتکار خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از افسردگی مهم‌ترین موضوع نشاط و ورزش است و فرهنگ و هنر یکی از عرصه های یاری رسان به نشاط اجتماعی است که امیدواریم رسانه ها به موضوع نشاط توجه ویژه داشته باشند. ضمن اینکه توجه به مهارت زندگی و ارتباطی که یکی از محورهای آن نشاط اجتماعی است باید مدنظر قرار گیرد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به سوال عصرپرس مبنی براینکه سند ارتقاء وضعیت زنان در بحران کرونا چه تاثثیری داشته است، گفت: این سند مورد توجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته،که امیدواریم با برنامه بتوان شکاف ها و فاصله ها را کم کرد و گام های موثر  در جهت توانمندسازی زنان برداشت.

حمایت از زنان سرپرست خانواردر بحران کرونا

ابتکار در ادامه افزود: در راستای این مصوبه گام های خوبی در کشور برداشته شده و با توجه به نگاه جامع این سند به بحث وضعیت زنان و شاخص عدالت جنسیتی قبل از بحران کرونا توانسته کمک شایانی را به حمایت زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار داشته باشد.

ابتکار ادامه داد: در بحران کرونا با همکاری وزارت کار، کمیته امداد و بهزیستی توانستیم تولیدات بهداشتی را به سمت زنان شاغل سرپرست خانوار برده و دراین راستا 2 تا 3 میلیون ماسک استاندارد توسط این زنان تولید شده است.

ابتکار در پاسخ به سوالی در خصوص اقدامات انجام شده معاونت زنان برای زنان سرپرست خانوار، گفت: معاونت زنان دستگاهی ستادی است و مسئولیتی در امر اجرا ندارد، معاونت در این راستا ستادی را به تفکیک بند ط ماده ۸۰ در جهت هماهنگی بین دستگاهی برای اقدامات مربوط به زنان سرپرست خانوار تشکیل داده است که یکی از کمیته‌های این ستاد کمیته سلامت است.

توان افزایی ۱۴ هزار زن سرپرست خانوار در سراسر کشور

وی ادامه داد: این کمیته مشکلات خاص مربوط به سلامت زنان سرپرست خانوار را با مسئولیت وزارت بهداشت رصد می‌کند؛ این اقدام الگویی است برای توان افزایی زنان سرپرست خانوار که در حال حاضر برای ۱۴ هزار زن در سراسر کشور اجرا شده است و البته الزام ابتدایی آن توان افزایی در حوزه مهارت‌های فردی است.

سرانجام  لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت

ابتکار در پاسخ به سوال دیگر عصرپرس مبنی براینکه  آخرین وضعیت «لایحه تامین امنیت بانوان» به کجا رسید، گفت: بررسی این لایحه به بند ۳۵ کمیسیون لوایح رسیده است و در حال پیگیری است؛ همچنین در آخرین بند این لایحه به موضوع حصول اطمینان از آموزش پیش از ازدواج برای زوج‌های جوان اشاره و به تصویب رسیده که گام مهمی در راستای رفع مشکلات ایجاد شده است که امیدواریم تا پایان دولت به تصویب نهایی برسد.

وی گفت:در راستای حمایت از مادران شیرده برنامه‌هایی توسط وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به تامین شیرخشک مورد نیاز نوزادان، مرخصی های شغلی مادران و... اشاره کرد که نیازمند است مورد توجه بیشتر سیاست‌گذاران قرار گیرد.

تلاش برای اعطای امتیاز به پرستاران

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور درباره اعطای امتیازاتی به پرستاران به عنوان خادمین سلامت گفت: در این راستا دولت تلاش‌های زیادی را انجام داده است اما شرایط تحریم‌های ظالمانه وضعیت اقتصادی را برای کشور ایجاد کرده است که در کنار جنگ با کرونا درگیر جنگ اقتصادی هستیم، درخواست‌ها در این زمینه به وزارت بهداشت منعکس  شده است و قطعا رسیدگی خواهد شد و در تلاش برای جبران کمبودها هستیم.

تسهیلات قانونی زنان شاغل

ابتکار در ادامه گفت: ابلاغ مرخصی ۹ ماهه زایمان زنان، فرصت خاص چند ساعت در روز برای شیردهی زنان به نوزادان، ساعت کار قابل انعطاف برای زنان دارای فرزند زیر ۶ سال و دورکاری از جمله مواردی است که در قانون برای سلامت زنان پیش بینی و اجرایی شده است.

مسکن ارزان قیمت و بیمه برای زنان سرپرست خانوار

وی افزود: طرح‌های حمایت از زنان سرپرست خانوار با همکاری سازمان‌هایی همانند بهزیستی و سازمان‌های مردم نهاد در حال اجراست. همچنین بحث بیمه زنان سرپرست خانوار نیز موضوع مهمی است که امسال با اولویت مادران بیش از یک و دو فرزند عملی خواهد شد. موضوع مسکن ارزان قیمت نیز یکی دیگر از موضوعات است که از وزیر مسکن درخواست کردیم زنان سرپرست خانوار را در اولویت قرار دهند.

برگزاری کلاس های گفتگو با همکاری آموزش و پرورش

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با تاکید بر اهمیت آموزش مهارت‌های فردی و ارتباطی به زنان و دانش آموزان ادامه داد:  آموزش این مهارت‌ها به قدری مهم است که کلاس‌هایی در قالب مدرسه گفت‌وگو در آموزش و پرورش برای دانش آموزان ایجاد شده است، همچنین ما در معاونت زنان با ایجاد پادکست‌های مهارت‌های بین نسلی ارتباطی تحت عنوان رادیو نسل در کاهش خشونت‌ها و افزایش سلامت روان بانوان گام برداشته ایم.

اهمیت آموزش بلوغ به دانش آموزان

وی درباره بهداشت بلوغ و اهمیت آموزش آن به دانش آموزان گفت: اخیرا با وزیر آموزش و پرورش در این باره گفتگو کردیم، همچنین در قانون حمایت از اطفال و نوجوانان که بالاخره در مجلس دهم تصویب  و ابلاغ شد هم به مباحث سلامت باروری و بهداشت بلوغ اشاره شده است که در کاهش خشونت‌ها و سوءاستفاده‌ها می‌تواند موثر باشد.

پیگیری لایحه ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال

ابتکار با اشاره به موضوع کودک همسری ،ادامه داد: با وجود اینکه آمار کودک همسری در ایران خیلی بالا نیست اما تعداد کم آن نیز موجب به خطر انداختن بهداشت کودک می‌شود و تبعات جسمی و روانی برای کودک به همراه خواهد داشت.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور ادامه داد: این معاونت در راستای جلوگیری از کودک همسری لایحه ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال را به دولت ارائه و در حال پیگیری آن است. همچنین مولفه دیگر این موضوع به مباحث فرهنگی معطوف می‌شود که این معاونت در این راستا سعی به آگاه سازی مردم با همکاری بهزیستی و اورژانس اجتماعی داشته است.

اورژانس اجتماعی گامی مهم در کنترل آسیب های اجتماعی

وی در ادامه با تاکید بر اینکه ایران یکی از قوی ترین شبکه‌های اورژانس اجتماعی را داراست، گفت: خط ۱۲۳ در موارد خشونت کودک در داخل خانه، موارد خارج از خانه و به صورت اجتماعی بسیار عملکرد خوبی را داشته است. بهزیستی در این خشونت‌ها ورود یافته و در مواردی نیز دادستانی مانع این خشونت‌ها شده است.

ابتکار اورژانس اجتماعی را کارآمدترین شبکه در راستای مداخلات آسیب‌های اجتماعی دانست و افزود: امسال با همکاری وزارت ارتباطات دو اتفاق خوب رخ داد و آن پیامک معرفی سامانه ۱۲۳ اورژانس اجتماعی و سامانه ۱۸۲۴ صدای مشاور به مردم و آگاه سازی مردم از فعالیت چنین سامانه‌هایی بود. این خدمات از جمله خدمات پیشرفته‌ای است که کشورهای پیشرفته به آن می‌بالند و اکنون ایران نیز باید در جهت توسعه و تقویت آن عمل کند.

تاکید بر لایحه تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند

ابتکار همچنین به لایحه تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند نیز اشاره کرد و گفت: پس از قتل "رومینا" روند رسیدگی به این لایحه سرعت یافت و از کمیسیون لوایح به قوه قضائیه منتقل شد و اکنون در دفتر رئیس قوه قضائیه است تا در نهایت در دستور کار کمیسیون قرار گیرد.

 نقش معاونت زنان در زمینه افزایش جمعیت

ابتکار در خصوص اقدامات معاونت زنان درباره ناباروری زنان، گفت: نقش معاونت زنان در چنین موضوعاتی همکاری با سایر نهادها است، در همین راستا بازدیدهایی را از مراکز ناباروری وزارت بهداشت داشته‌ام و از نزدیک شاهد این بوده‌ام که این مراکز از نظر سطح خدمات پزشکی تراز جهانی دارند و موفق عملکرده‌اند و امیدوارم این تلاش‌ها استمرار یابد.

معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور تاکید کرد: این معاونت همکاری‌هایی را با دستگاه‌های دیگر در خصوص آموزش قبل از ازدواج، تشویق به اصلاح سبک زندگی و توجه به فرزندآوری داشته است. همچنین مهم ترین گام در این راستا ایجاد سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده در استان‌ها بوده است که شامل محور تحکیم خانواده و زیرمحور فرزندآوری است.

ایجاد سامانه رصد و پایش شاخص‌های عدالت جنسیتی

ابتکار با اشاره به افتتاح سامانه رصد و پایش شاخص‌های عدالت جنسیتی و فعالیت این سامانه ادامه داد: ایجاد سامانه رصد و پایش شاخص‌های عدالت جنسیتی را می‌توان مهم ترین دستاورد معاونت زنان دانست چراکه از طریق این سامانه می‌توان اقدامات دستگاه‌های مختلف در خصوص عدالت جنسیتی را مورد ارزیابی قرار داد. این معاونت در سال گذشته شاخص‌های خانواده را برای نخستین بار تصویب کرد و در حال کار بر روی شناسنامه شاخص‌ها با همکاری مرکز آمار هستیم تا بتوانیم کارها را با برنامه و هدفمند پیش ببریم.

درج نام مادر به روی کارت ملی

ابتکار در پاسخ به پرسشی درباره درج نام مادران در کارت ملی، گفت: این پیشنهاد در وزارت کشور در حال بررسی است. وزیر کشور موافق اجرای آن هستند و اکنون منتظریم سازمان ثبت نظر خود را اعلام کند. این طرح نیازمند اصلاح آیین نامه است تا بتواند تا ماه آینده اجرا شود.

استفاده از دستبند الکترونیک برای مادران زندانی دارای فرزند

معاون رئیس جمهور درامور زنان و خانواده در پاسخ به دیگر سوال عصرپرس در خصوص پویش ارمغان آزاد سازی زنان زندانی و حمایت این معاونت از زنان زندانی در بحران کرونا، گفت: پیش از شیوع کرونا از حدود ۱۵ زندان بازدید داشته‌ام، معاونت مکاتباتی را به جهت اجرای طرح استفاده از دستبند الکترونیک برای مادران زندانی داشته‌ است تا مادرانی که حکم آن‌ها اجازه می‌دهد از این طرح استفاده کنند. همچنین دستور رییس قوه قضائیه برای آزادسازی زنان زندانی و آزاد سازی حدود ۶۰ هزار زن در شرایط کرونا اقدامی موثر بوده است.

وضعیت استعمال دخانیات توسط زنان ایرانی

ابتکار درباره آمار استفاده زنان ایرانی از دخانیات، با بیان اینکه نرخ اعتیاد و دخانیات زنان ایرانی نسبت به آمار جهانی وضعیت بدتری ندارد، تاکید کرد: مسئله فرهنگ و آموزش اصلی ترین مسائل در این موارد هستند، آثار دخانیات بر علم پزشکی پوشیده نیست که حتی اگر افراد در محیطی که مواد مخدر استعمال می‌شود حضور داشته باشند بی نصیب از آثار مخرب آن نیستند. در این زمینه سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای را با ستاد مبارزه با مواد مخدر امضا کردیم که به زودی موافقت‌نامه آن را اعمال می‌کنیم.

رونمایی از ارکستر سمفونی شهرزاد

ابتکار  در پایان از رونمایی "سمفونی شهرزاد" به عنوان یک ارکستر تمام زن برای خانم‌ها و به پاس قدردانی از خدمات کادر درمان و خانم‌های عرصه خدمت سلامت، خبرداد.

 

خبرنگار: وجیهه مرادی

نام:
ایمیل:
* نظر: