اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۳
کد خبر: ۱۰۵۲۰
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۵ - ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - 08 October 2018
قائم مقام وزیر ارشاد تشریح کرد:
قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به قانون منع به کارگیری بازنشستگان، در نوشته‌ای، آسیب‌ها و خطرهای اجرای این طرح را گوشزد کرد.

خطر میان‌مایه‌گی در پی اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان

خبرنگار: مهرداد صفری

به گزارش عصرپرس، حسین انتظامی قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ،در واکنش به قانون منع به کارگیری بازنشستگان در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: می‌دانم نوشته زیر خودزنی است و در فضای امروز نه تنها خریدار ندارد، بلکه جوانان را که ساکنان اصلی دنیای مجازی هستند دلگیر می کند؛ اما اجازه می‌خواهم نظر و یافته های خود را صادقانه مطرح کنم:

در شرایط امروز، اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان به کشور ضربه می‌زند و شاید سالها بعد معلوم شود بیگانگان‌ از خیرخواهی طراحان در تعیین مهلت دوماهه بیشترین بهره را برده‌اند. دولت البته در مقابل اجرای این قانون تسلیم است، حتی به نوعی استقبال کرده و هیچ موضعی نمی‌گیرد که نشانگر نارضایتی از آن باشد.

وی در ادامه آورده است: بیش از ۱۲۰ مدیر ارشد دولتی مشمول این قانون هستند. چندین استاندار در این زمره‌اند. بعضی از آنان اداره استانهای جدار مرزی را به عهده دارند. مدیران وزارتخانه‌های صنعتی و اقتصادی، بویژه برای شرایط امروز کشور، یک سرمایه تلقی می‌شوند. من چون اصالتا نفتی هستم، ارزش منحصر به فرد پیران صنعت نفت را می‌دانم. آقای زنگنه را ببینید. کسانی که با اوپک و پیچیدگی‌های آن آشنایند می‌فهمند او به اتکای روحیه جنگنده و تجربه شخصی خود و تیمی مجرب، چه دستاوردهایی برای کشور داشته است؛ هر چند روحیه ضد تبلیغاتی او مانع می‌شود که دستاوردهای بزرگ خود را به رخ مردم بکشد و برای آنها فاکتور صادر کند. خود مهندس زنگنه مشمول این قانون نیست اما همکاران مؤثر او مشمولند.

انتظامی در ادامه نوشته خود تشریح کرده است: بسیاری از ۱۲۰ نفر مشمول این قانون را می‌شناسم؛ واقعا به صندلی نچسبیده‌اند. مدیرانی هستند که عافیت‌طلبی ایجاب می‌کرد مسئولیت نپذیرند، در کنجی بنشینند و با نوه‌هایشان بازی کنند. آنها نمی‌دانند و شاید هم می‌دانند دیگر انرژی دوره جوانی خود را ندارند و مثل۳۰-۲۰ سال پیش نمی‌توانند روزی ۱۵ ساعت کار کنند اما می‌کنند. آنان برکت مدیریت کشور هستند. این روزها رفتاری با آنها می‌شود که انگار باید سرافکنده باشند. با سرمایه‌های خود اینگونه بی‌رحمانه رفتار نکنیم.

قائم مقام وزیر ارشاد معتقد است: برهه‌ای که کشور در شرایط خاص و شاید فوق‌العاده قرار دارد، کدام کشور تیشه به ریشه خود می‌زند؟ من اصلا نمی‌گویم این قانون اجرا نشود؛ خودم هم هر جا بوده‌ام جوانگرایی داشته‌ام بلکه می‌گویم این قانون به‌جای اجرای فوری، به‌صورت تدریجی و مثلا در ۱۰ ماه اجرا شود؛ یعنی دستگاه‌ها موظف باشند هر ماه ۱۰ درصد از مشمولان را مرخص کنند.

وی افزوده است: مفهومی داریم به نام برگشت‌پذیری و برگشت‌ناپذیری. کلیه واکنش‌هایی که تدریجی باشند، از خصلت آرام برخوردارند و قابلیت کنترل به لحظه را دارند تا بتوان عواقب غیر قابل پیش‌بینی را کنترل کرد؛ اما واکنش‌هایی با خصلت نا آرام و ناگهانی، فرایندهای برگشت ناپذیر را می‌سازند. انفجار ، یک فرایند برگشت‌ناپذیر است.

انتظامی در پایان آورده است: نگران آن هستم که به جای جوانگرایی که هدف این قانون است، نتیجه‌اش ترکیبی از پوپولیسم و میان‌مایه‌گی باشد. ما در فرهنگ دیوانی خود چند اشکال بزرگ داریم. یکی از آنها بی‌توجهی به جایگزین‌پروری است. راه درمان این آسیب، جراحی در محیط غیر ایمن نیست.نام:
ایمیل:
* نظر: