اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴
کد خبر: ۱۰۳۷۰
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۱ - ۰۹ مهر ۱۳۹۷ - 01 October 2018
رئیس سازمان امور اجتماعی
رئیس سازمان امور اجتماعی کشور گفت: اطلاع رسانی در مورد آسیب های اجتماعی از جمله مصرف مشروبات الکلی که در روزهای اخیر به مرگ تعدادی از هموطنان منجر شده بسیار ضعیف است. مشکل این است که در بیان، اطلاع رسانی و مطرح کردن آسیب ها رو دربایستی می کنیم.

اطلاع رسانی درباره آسیب های مصرف الکل ضعیف است

به گزارش عصرپرس به نقل از ایرنا ، تقی رستم وندی با اشاره به مرگ های ناشی از مصرف الکل در چند روز گذشته گفت: افزایش مصرف الکل در جامعه را تا حدود زیادی باید با سبک زندگی مرتبط بدانیم و همین طور در کنار سبک زندگی متغییرهایی مانند مسائل اقتصادی نیز مطرح است.

وی افزود: زمانی که قیمت دلار بالا می رود و قیمت مشروبات الکلی افزایش می یابد، مصرف کننده به ساخت مشروبات خانگی و دست ساز رو می آورد که درآن متانول بر اثر چوب کشمش وجود دارد یا اینکه تا حدی هم به آن متانول اضافه می شود که گفته می شود مصرف 10 گرم آن باعث کوری می شود.

رستم وندی اعلام کرد: زمانی که این مشربات الکلی غیر استاندارد یا دست ساز و مشروبات خانگی به هر نوعی وارد کشور می شود یا در داخل ساخته می شود باید اطلاع رسانی شود که مصرف کننده آنها را مصرف نکنند و در این خصوص نیز نیاز است تا فرهنگ سازی مناسب و طولانی مدت انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که مانند چند روز گذشته تعدادی به دلیل مصرف مشروبات الکلی جان خود را از دست می دهند فقط به شکل خبری و آن هم در بخش هایی از خبر به صورت گذرا به آن پرداخته می شود در صورتی که این گونه مسائل مانند الکل و مواد مخدر به فرهنگ سازی قوی و طولانی مدت نیاز دارد.

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور گفت: آسیب های اجتماعی مسائلی نیست که ظرف یکی دو سال ایجاد شده باشد و نباید هم انتظار داشت که ظرف یکی دو سال هم کاهش یابد یا از بین برود.

وی ادامه داد: بسیاری از آسیب های اجتماعی ریشه در مسائل مرتبط با فرهنگ و سبک زندگی دارد و به همین دلیل هم است که خانواده ها باید توجه داشته باشند و در حمایت از فرزندان و مراقبت از آنها تلاش و توجه لازم را داشته باشند.

مجموع افراد مسموم و فوت شده الکل در چند روز اخیر به 371 رسیده که 31 نفر آنها فوت شده اند.

افرادی که الکل های تقلبی نوشیده اند در مواجه با نخستین نشانه ها مانند حالت تهوع، سردرد، دوبینی باید سریع به مراکز درمانی مراجعه کنند. در صورت مراجعه دیرهنگام این افراد به مراکز درمانی، قطعا آسیب ها تشدید می شود و ممکن است این افراد به آسیب های غیر قابل جبرانی همچون نابینایی، تخریب کلیه، مرگ مغزی و مرگ دچار شوند.


نام:
ایمیل:
* نظر: