اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۳
کد خبر: ۴۹۰۵
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۵ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ - 11 September 2017
معاون تولید انستیتو پاستور ایران
معاون تولید انستیتو پاستور ایران درخصوص اجرای طرح توسعه تولید واکسن های مورد نیاز کشور گفت: محققان این مجموعه در حال نهایی کردن مراحل تولید واکسن هاری هستند و با تکمیل مراحل تولید، این واکسن سال آینده وارد بازار داخلی می شود.
واکسن هاری ایرانی سال آینده وارد بازار می شودبه گزارش سرویس سلامت عصرپرس به نقل از ایرنا، هومن کاغذیان افزود: تولید واکسن هاری انسانی بسیار محدود است؛ در دنیا حدود چهار کشور قادر به تولید این واکسن هستند و در حال حاضر در منطقه خاورمیانه نیز این واکسن تولید نمی شود. 

وی با اشاره به اینکه ایران اولین کشور منطقه است که به فناوری تولید این واکسن دست یافته است، اظهار کرد: پژوهشگران این مجموعه از حدود چهار سال پیش فعالیت خود در این زمینه را به صورت مستمر آغاز کردند و سال آینده این فعالیت به نتیجه خواهد رسید.

کاغذیان بیان کرد: تولید واکسن های اسهال کودکان (روتا ویروس)، هپاتیت A و پنجگانه نیز در دستورکار این مجموعه قرار گرفته است که تا چهار سال آینده به نتیجه خواهد رسید و شاهد تولید این واکسن ها در کشور خواهیم بود.

وی بر لزوم توجه به تحقیق و توسعه فعالیت ها در این زمینه تاکید کرد و گفت: تحقق این هدف مهم نیازمند اختصاص بودجه های زیرساختی، تحقیق، توسعه و پژوهش بیشتر است. 

رییس مرکز مجتمع تولیدی تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران بیان کرد: هرچند اقدامات خوبی در چهار سال اخیر در این زمینه انجام گرفته است اما این روند باید با شتاب بیشتری ادامه یابد تا شاهد تولید بیشتر واکسن های ایرانی باشیم.

کاغذیان ادامه داد: تولید واکسن ازجمله فناوری های استراتژیک است که اگر به آنها دست یابیم، علاوه بر تامین نیازهای داخلی می توان در راستای صادرات آنها نیز اقدام کرد.

وی با اشاره به اینکه ایران می تواند جزو بازیگران اصلی این صنعت بزرگ باشد، افزود: خوداتکایی در این زمینه باید صورت گیرد تا در شرایط خاص نیازمند واردات واکسن ها نباشیم و خودمان در هر شرایطی از جمله تحریم، نیازهای داخلی را تامین کنیم.

سالانه حدود 150 هزار ایرانی مورد گازگرفتگی سگ های هار قرار می گیرند که حدود هشت نفر جان خود را از دست می دهند.

در حال حاضر واکسن های سل، (ب س ژ) و هپاتیت B در انستیتو پاستور ایران تولید می شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: