اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۰
کد خبر: ۳۷۷۰۴
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۷ - ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 25 April 2024
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور خبرداد:
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور از امکان جبران خلاء عملکردی در دامداری‌ها با استفاده از «خوراک کامل دام» خبر داد و گفت: این جایگزینی به کاهش فشار واردات نهاده‌های ضروری منجر می‌شود.
کاهش واردات با استفاده از خوراک کامل دامبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، علیرضا آقاشاهی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد هزینه های دامداری ها شامل خوراک مصرفی می شود، گفت: می توان با بهره برداری از خوراک کامل دام، این هزینه ها را به نسبت های مختلف در دامداری های گوناگون، کاهش داد و خلاء عملکردی موجود را تا حدودی پر کرد.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور اظهارداشت: هرچند که نهاده های مورد استفاده به عنوان مثال در مرغداری های کشور از کیفیت مطلوبی نسبت به کشورهای همسایه برخوردار است، اما بهره وری تولیدات، کمتر از حد انتظار است. بنابراین خلاء عملکردی خوراک، در این بخش نیز کاملا مشهود است. البته موسسه در قالب رتبه بندی کارخانجات خوراک دام و با هدف بهبود بهره وری، حرکت ارزشمندی را در این خصوص شروع کرده است.

وی، با اشاره به اینکه حدود ۴۰ درصد جو و بالای ۸۰ درصد ذرت و کنجاله مصرفی در خوراک دام از خارج از کشور وارد می شود، عنوان کرد: طبق آمارهای موجود، بیش از ۴۰ درصد تولیدات دامی اعم از گوشت و شیر، در واحدهای متوسط و خرده پا انجام می شود. این در حالی است که چنین واحدهایی یا بهره کمی از دانش تغذیه دارند و یا امکان بکارگیری آن در مزرعه به دلایل مختلف را ندارند.

آقاشاهی، یکی از دلایل وجود خلاء عملکردی را عدم پشتیبانی و توجه به این واحدها را در مقایسه با واحدهای بزرگ دانست و ادامه داد: یکی از وظایف موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، انجام پژوهش های کاربردی در این زمینه است. به عبارتی محققان علوم دامی برای حل مشکل تامین خوراک، برای دامداران متوسط و کوچک، به پژوهش های گسترده ای در قالب خوراک کامل دست زده اند تا خلاء بهره وری را کاهش دهند. در این راستا در قالب تفاهم نامه با شرکت خصوصی و بهره مندی از توان این بخش مهم، اقدام به گسترش این تکنولوژی کرده است.

به گفته رئیس بخش تحقیقات تغذیه دام و طیور موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، این موسسه علاوه بر خوراک خشک، در خصوص سیلاژ خوراک کامل مرطوب نیز به موفقیت های چشمگیری دست یافته و سعی در توسعه آن با مشارکت بخش خصوصی دارد.

این مقام مسئول، گفت: اگر به طور مثال، یک گاو شیری، روزانه ۲۰ کیلوگرم خوراک خشک مصرف کند و حدود ۱۰ درصد یعنی ۲ کیلوگرم از آن به دلایل مختلف، به مصرف دام نرسیده و پرت شود، با فرض شرایط عادی و مدیریت متوسط و نیز قیمت حدود ۱۵ هزارتومان برای هر کیلوگرم خوراک، این هدررفت در یک دامداری ۵۰ راسی ماهانه ۴۵ میلیون تومان خواهد شد. اما با بهره برداری از خوراک کامل دام، علاوه بر بهبود بهره وری، جبران خلاء عملکردی و عدم نیاز به انباشت سرمایه برای دامدار، این صرفه جویی برای واحد مورد نظر، حتمی خواهد بود.

آقاشاهی، با اشاره به ضرورت توجه به تولید با مشارکت مردم، تاکید کرد: در کنار حل مشکلات دامداران، استفاده از پتانسیل های بخش خصوصی نیز مد نظر محققان بوده است. در همین راستا، دو تفاهمنامه برای ایجاد زنجیره تولید و گسترش فرهنگ خوراک دام کامل، با دو شرکت خصوصی در آذربایجان غربی و شرقی در دو زمینه متفاوت از خوراک دام کامل منعقد شده که امید می رود گامی بلند در راستای افزایش بهره وری و کاهش فشار واردات نهاده های ضروری باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر: