اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۱
کد خبر: ۳۶۳۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲:۰۳ - ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 02 December 2023
مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت خبر داد:
مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت با اشاره به کاهش قیمتی 28 درصدی خودروهای داخلی و 48 درصدی خودروهای مونتاژی، از رشد 20 درصدی تولید خودروی سواری، 26 درصدی انواع خودروی سنگین و 41 درصدی موتورسیکلت خبر داد.
رشد چشمگیر در تولید انواع خودرو در سال‌جاریبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس، «عبدالله توکلی‌لاهیجانی» مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت از تولید حدود ۸۸۳ هزار دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان آبانماه خبر داد و گفت: شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به‌گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی دارد.

وی با بیان اینکه با عملی شدن واردات خودرو به سمت رقابتی شدن بازار خودروی کشور پیش رفته‌ایم، افزود: طبق برنامه‌های اجرایی شده، دو عارضه مزمنی که در بازار خودروی کشور در طی سال‌های 97 تا 1400 شکل گرفته بود، یعنی کاهش تولید خودروسازان به زیر یک میلیون دستگاه همراه با تولید خودروهای ناقص و همچنین تلاطم بازار خودرو، به بهترین شکل مدیریت شده است.

کاهش قیمتی 28 درصدی خودروهای داخلی و 48 درصدی خودروهای مونتاژی

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت اضافه کرد: براین اساس، در تولید داخل، امسال نیز همانند سال گذشته رشد تولید خودروی کامل را خواهیم داشت و از سوی دیگر با حذف تلاطم‌های بازار خودرو، با کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو مواجه هستیم.

وی ادامه داد: درحال حاضر متوسط قیمت بازار خودروهای تولید داخل از ابتدای سال، حدود 28 درصد و قیمت خودروهای مونتاژی حدود 48 درصد کاهش داشته و پیش بینی می‌شود با افزایش تولید داخل و عرضه آنها و همچنین تداوم جریان واردات خودرو، عملا بازار به سمت رقابتی شدن پیش برود و خودرو به عنوان یک کالای مصرفی گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری تلقی نشود.

شکل‌گیری عرضه بر مبنای فروش اقساطی خودروها

توکلی‌لاهیجانی با اشاره به اینکه پایش وضعیت متقاضیان سامانه یکپارچه خودرو نیز نشان می‌دهد که با خارج شدن خودرو از کالای سرمایه‌ای در غالب خودروها با ریزش تقاضای متقاضیان مواجه هستیم، تاکید کرد: در برخی از خودروسازان، کمتر از ده درصد متقاضیان سامانه اقدام به تکمیل وجه و نهایی کردن قرارداد ‌کردهاند و در بیش از هشتاد درصد انواع خودروها، میزان تحقق متقاضیان سامانه کمتر از پنجاه درصد بوده است. بنابراین، از این پس شاهد شکل‌گیری عرضه بر مبنای فروش اقساطی خودروها نیز خواهیم بود.

تحول در صنعت خودروی کشور با برقی‌‍سازی و اتصال پذیری

وی صحبت‌هایش را اینگونه ادامه داد: اما نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که وزارت صنعت، معدن و تجارت با گذر و غلبه بر مسائل کوتاه مدت و روزمره صنعت خودرو، بر اجرای طرح‌های تحولی و زیربنایی متمرکز شده است.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت در ادامه یادآور شد: با تاکیدات وزیر صنعت، معدن و تجارت استفاده از پنجره فرصت فن‌آوری‌های نوین در صنعت خودرو نظیر برقی‌سازی و اتصال پذیری می‌تواند زمینه‌ساز تحولی در صنعت خودروی کشور باشد.

چشم‌انداز روشن پیش‌روی صنعت خودروسازی

وی در این خصوص افزود: از سوی دیگر تغییر قواعد صنعت خودروی کشور با آسیب شناسی صنعت خودروی کشور در سالیان گذشته و از طریق تدوین آئین‌نامه‌های مرتبط با قانون ساماندهی صنعت خودرو آغاز شده که هم اکنون در کمیسیون‌های تخصصی دولت در حال جمع‌بندی است.

توکلی‌لاهیجانی همچنین خاطرنشان کرد: بنابراین مجموعه اقدامات انجام شده در صنعت خودرو در دولت سیزدهم و طرح‌های پیش‌رو نشان از چشم‌انداز روشنی برای این صنعت مهم و تاثیرگذار خواهد بود، به‌طوریکه با غلبه بر بحران‌ها و مسائل کوتاه مدت این صنعت، اجرای طرح‌های تحولی این صنعت می‌تواند توسعه پایدار این صنعت را در پی داشته باشد.

رشد 20 درصدی تولید خودروی سواری و ۲۶ درصدی انواع خودروی سنگین

وی باردیگر به این موضوع تاکید کرد که در سال جاری حدود ۷۴۲ هزار دستگاه خودروی سواری به‌صورت عبور مستقیم و کامل تولید شده که در مقایسه با ۶۲۱ هزار دستگاه تولید کامل مدت مشابه پارسال، رشد 20 درصدی را نشان می‌دهد و تصریح کرد: در مدت یاد شده ۱۰۷ هزاردستگاه خودروی وانت در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از ۴۳ درصد رشد برخوردار بوده است.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت با اشاره به اینکه در ۸ ماهه اول امسال حدود 2 هزار و سیصد دستگاه خودروی ون تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳ درصد رشد را نشان می‌دهد، افزود: تولید حدود ۲۵ هزار دستگاه انواع خودروی سنگین (کامیون، کامیونت و کشنده) و رشد ۲۶ درصد تولید در این حوزه، از دیگر آمار قابل ذکر است.

رشد ۸۰ درصدی تولید خودرو در بخش خصوصی

وی با تاکید بر اینکه در مدت یاد شده ۳۹۴ هزار دستگاه موتورسیکلت در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از ۴۱ درصد رشد برخوردار بوده است، اضافه کرد: علاوه بر این در ۸ ماهه اول امسال حدود ۲۰۵ هزار دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شد که در مقایسه با تولید ۱۱۴ هزار دستگاه مدت مشابه پارسال، حدود ۸۰ درصد رشد تولید را نشان می‌دهد.

توکلی‌لاهیجانی با بیان اینکه در این مدت سهم بخش خصوصی از تولید خودرو در کشور ۲۳ ‌درصد بوده است، گفت: معتقدم ارائه تصویری روشن مبتنی براعداد و ارقام می‌تواند نقش مهمی در ارتقای یک صنعت و اصلاح کاستی‌های صنعت داشته باشد، از این‌رو دفتر صنایع خودرو وزارت صمت به‌صورت منظم از سال گذشته گزارشی تحلیلی همراه با نمودارهای متنوع از تولید و سایر مختصات صنعت خودروی کشور را تحت عنوان آمارنامه صنعت خودرو منتشر کرده که هم اکنون آمارنامه ماه آبان قابل دریافت و مشاهده است. ارائه این گزارش با جزئیات کامل می‌تواند تصویری روشن از وضعیت صنعت خودروی کشور در حوزه تولید و زمینه‌ساز جلب مشارکت نخبگان برای ایجاد تحول در صنعت خودروی کشور باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر: