اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۶
کد خبر: ۳۵۷۳۶
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۷ - ۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - 22 September 2023
در راستای پیگیری مصوبات سفر رئیس قوه قضاییه به استان گلستان
با دستور رئیس قوه قضاییه و پیگیری‌های رئیس کل دادگستری استان گلستان، مشکلات حقوقی پرونده کثیرالشاکی موج‌های آبی حل شد.
پرونده کثیرالشاکی موج‌های آبی گنبد کاووس به سرانجام رسیدبه گزارش عصرپرس، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در طول تصدی در منصب ریاست قوه قضاییه ۲ مرتبه به استان گلستان سفر کرده است.

۲۶ آذرماه سال ۱۴۰۰ در اولین سفر رئیس دستگاه قضا به استان گلستان، موضوعات و مسائل موجود در استان گلستان از جمله «خلیج گرگان»، «پتروشیمی گلستان»، «روستای زیارت»، «منطقه آشوراده»، «پرونده موج‌های آبی گنبد کاووس» توسط مسئولان قضایی مورد بررسی قرار گرفت و دستوراتی در خصوص رفع مشکلات آن‌ها صادر شد.

 یکی از موضوعاتی که در این سفر مورد تاکید رئیس قوه قضاییه بود، جلوگیری از ساخت و ساز‌های غیر مجاز در روستای زیارت بود که با اقدامات دادگستری استان و استقرار گیت ورودی در مسیر ورودی روستا، جلوی ساخت و ساز‌های غیر مجاز در این روستا گرفته شد.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در این سفر در خصوص پرونده کثیرالشاکی «پتروشیمی گلستان» دستور داد تا این موضوع به صورت ویژه بررسی شود و در همین زمینه هم اختیاراتی به دادگستری استان گلستان برای پیگیری پرونده داده شد. 

با پیگیری با اقدامات دادگستری استان پس از ۱۶ سال از راکد بودن پتروشیمی گلستان، مشکلات حقوقی این پروژه رفع شد و هلدینگ خلیج فارس به عنوان پیمانکار جدید مسئولیت اجرای این پروژه را برعهده گرفت.

پس از گذشت کمتر از ۲ سال، روز پنجشنبه (۲۶ مرداد ماه)، رئیس قوه قضاییه برای پیگیری مصوبات سفر قبل برای دومین بار به استان گلستان سفر کرد.

بعد از این سفر مشکلات حقوقی و مالکیتی اراضی جزیره آشوراده حل شد و طرح گردشگری در این جزیره در حال اجرا است.

پرونده موج‌های آبی گنبدکاووس با بیش از ۳۰۰ شاکی یکی از پرونده‌های کثیرالشاکی استان بود که تلاش‌ها برای خروج این پرونده از بن بست در پی دستور ویژه رئیس قوه قضاییه در سفر ۲۵ اذر ۱۴۰۰ به گلستان، آغاز شد.

در این پرونده شاکیان به امید تحویل مغازه در این طرح تفریحی، گردشگری، سهام خریدند، اما پس از گذشت نزدیک به ۱۰ سال این طرح همچنان نیمه کاره مانده بود.

 با پیشنهاد رئیس کل دادگستری استان و صدور ابلاغ ویژه از ناحیه رئیس قوه قضاییه، قاضی شعبه ۱۰۳ کیفری دو گنبدکاووس، رسیدگی همزمان به جنبه‌های کیفری و حقوقی این پرونده را عهده‌دار شده بود

 با تلاش‌های صورت گرفته از سوی قاضی این شعبه، دادستان شهرستان گنبدکاووس و پیگیری‌های رئیس کل دادگستری استان گلستان، بُعد حقوقی این پرونده بسته شد و مسیر برای انجام اقدامات سهامداران برای تکمیل این پروژه را هموار کرد.

حیدر آسیابی رئیس کل دادگستری گلستان در رابطه با این پرونده گفت: با صدور این گزارش اصلاحی که ۱۳ بند دارد، عملا بُعد اختلافات حقوقی این پرونده با مصالحه طرفین مختومه شد و مسیر برای انجام اقدامات  قانونی سهامداران برای تکمیل این پروژه هموار شد.

وی گفت: تمام جزئیات این توافق با نظر وکلای طرفین و طبق موازین قانونی تنظیم شده است تا در آینده مشکل حقوقی در جریان کار به وجود نیاید.

آسیابی افزود: بر اساس مهم‌ترین بند ِ این گزارش ِ اصلاحی، طرفین با یکدیگر به توافق رسیدند هیئتی از خود سهامداران و شرکای این پروژه، یک شرکت جدید تاسیس و به ثبت برسانند و به این ترتیب یک هیئت مدیره و شرکت جدید با فرآیند‌ها و تشریفات قانونی برای ساخت و تکمیل این طرح تاسیس می‌شود.

وی ادامه داد: طرفین با یکدیگر توافق کردند با تزریق سرمایه جدید و یا با استفاده از تسهیلات بانکی و حمایت‌های دادگستری استان در قالب ستاد اقتصاد مقاومتی این پروژه را در کوتاه‌ترین زمان راه اندازی کرده و سبب رونق گردشگری شهرستان گنبدکاووس شوند.

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: بخش کیفری پرونده همچنان مفتوح است.
نام:
ایمیل:
* نظر: