اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۷
کد خبر: ۳۵۵۸۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۵ - ۱۳ شهريور ۱۴۰۲ - 04 September 2023
کنعانی:
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اخبار منتشرشده به نقل از وزیر امور خارجه مبنی بر وجود سندی به نام «سند سپتامبر» میان ایران و آمریکا در مورد مذاکرات احیای برجام ،گفت: سند سپتامبر، سند جدیدی به شمار نمی‌رود و همان روند مذاکرات ایران و ۱+۴ است.
غربی‌ها در یک محاسبه غلط، از نهایی‌کردن مذاکرات سر باز زدندبه گزارش سرویس سیاسی عصرپرس، کنعانی در ابتدای این نشست با اشاره به برگزاری راهپیمایی اربعین حسینی گفت: همان‌طور که مقام معظم رهبری تاکید کردند، اربعین حسینی رسانه پرقدرت عاشوراست.

سخنگوی وزارت خارجه همچنان با گرامیداشت مقام شهید «رئیسعلی دلواری» که در تقویم ملی ایران «روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس» نامگذاری شده است، اظهار کرد: مزار این شهید با پیگیری وزارت امور خارجه و همچنین سفارت ایران در بغداد و سرکنسولگری ایران در نجف و همچنین همکاری خانواده این شهید و بزرگان استان بوشهر، بازسازی و مرمت شده است.

غربی‌ها در یک محاسبه غلط، از نهایی‌کردن مذاکرات سر باز زدند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در مورد اخبار منتشرشده به نقل از وزیر امور خارجه مبنی بر وجود سندی به نام «سند سپتامبر» میان ایران و آمریکا در مورد مذاکرات احیای برجام گفت: سند سپتامبر، سند جدیدی به شمار نمی‌رود و همان روند مذاکرات ایران و ۱+۴ است.

کنعانی در این ارتباط توضیح داد: آخرین پیش‌نویس مذاکرات برجامی در چارچوب برجام در سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی و یا همان شهریور ماه ۱۴۰۱ آماده جمع‌بندی و بازگشت تمام طرف‌ها به برجام بود. آمریکا و شرکای اروپایی در یک محاسبه غلط و با نگاه به اغتشاشات ایران و سرمایه‌گذاری بر این اغتشاشات و نیم‌نگاهی به تحولات اوکراین با وقت‌سوزی و از بین بردن فرصت، از نهایی‌کردن مذاکرات سر باز زدند و یک بار دیگر نشان دادند که از اراده لازم برای بازگشت  تمام طرف‌ها به توافق برخوردار نیستند.

او گفت: صحبت‌های وزیر امور خارجه در مصاحبه انجام شده، روشن است و صحبت‌های ایشان ناظر بر آن چیزی است که اشاره کردم.

دولت عراق به مسئولیت خود در ایجاد ثبات در این کشور عمل می‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در مورد تحولات اخیر عراق از جمله در کرکوک گفت: ما در امور داخلی عراق هیچ مداخله‌ای نداریم. دولت عراق  مسئول امور داخلی این کشور و ایجاد امنیت در این کشور همسایه  است.

کنعانی افزود: با توجه به شرایطی که عراق در طول سالیان گذشته داشته است، زمینه‌های احتمالی برای وقوع برخی از بی ثباتی‌ها در این کشور وجود دارد. دولت عراق به مسئولیت خود در زمینه ایجاد ثبات در این کشور عمل می‌کند و در مورد کرکوک نیز شاهد اقدام دولت عراق بودیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: