اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۱
کد خبر: ۳۴۳۹۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۲ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - 30 May 2023
سخنگوی صنعت برق گفت: ادارات موظفند ۳۰ درصد مصرف برق سال گذشته را کاهش دهند و براساس سال پایه ۱۴۰۰ ملاک عمل است و باید در مناطق گرمسیر وسایل سرمایشی بعد از اتمام فعالیت خاموش شود .
ادارات موظفند ۳۰ درصد مصرف برق سال گذشته را کاهش  دهندبه گزارش خبرنگار سرویس اقتصادی عصرپرس : مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در نشست خبری با اشاره به اینکه امسال ۷۳۰۰ مگاوات به میزان مصرف پنج استان نسبت به مصرف سال قبل اضافه شده است گفت: روز گذشته رقم مصرف برق به ۶۰۸۰۰ مگاوات رسید که ۷۳۰۰ مگاوات بیشتر از حداکثر اوج بار و معادل مصرف ۵ استان خراسان شمالی، رضوی، جنوبی و مازندران و گلستان است.

وی با بیان اینکه ما امسال با افزایش زودهنگام دما و در نتیجه رشد مصرف مواجه شده‌ایم، گفت: تمام سعی ما این است که برق پایدار برای همه مشترکان تامین شود.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه مدیریت مصرف از بخش ادارات دولتی آغاز شده، تصریح کرد: در این بخش پیش‌بینی شده که ۱۰۰۰ مگاوات کاهش مصرف اعمال شود و این برنامه از ۱۶ خرداد آغاز خواهد شد، بر این اساس دمای تنظیمی وسایل سرمایشی باید روی ۲۴ درجه و بالاتر تنظیم شود و ۳۰ درصد نسبت به سال پایه ۱۴۰۰ کاهش یابد.

وی ادامه داد: ادارات در مناطق عادی باید یک ساعت قبل از خاتمه کار و مناطق گرمسیر همزمان با پایان ساعت اداری نسبت به خاموش کردن وسایل سرمایشی اقدام کنند که بنا بر این است با این رویه ۶۰ درصد میزان مصرف کاهش یابد و در کل ۴۰ درصد کاهش مصرف را شاهد خواهیم بود.

رجبی مشهدی بیان داشت: از اقدامات دیگر برای کاهش مصرف پایش پذیری کنتورهای هوشمند در ادارات است که توسط توانیر و مدیریت توزیع پایش می شود، چنانچه دستگاهی رعایت نکرده باشد از طریق سامانه ۱۲۱ و برق من اطلاع رسانی می شود و ما به صورت هفتگی گزارش عملکرد را به هیات دولت اعلام می کنیم.

وی خاطرنشان کرد:  ۱۰۰۰ مگاوات کاهش مصرف بخش ادارات معادل مصرف کل کارخانجات سیمان کشور است.

سخنگوی صنعت برق در پاسخ به ایلنا با اشاره به برنامه ساخت نیروگاه از سوی صنایع بر اساس قانون مانع زدایی و تفاهمنامه وزارت نیرو و صمت، گفت: از این مسیر باید ۱۰ هزار مگاوات تولید برق داشته باشیم که تاکنون ۵ هزار مگاوات به تولید رسیده است و تا پایان سال ۱۵۰۰ مگاوات دیگر از این مسیر تولید خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه ساخت نیروگاه توسط فولاد مبارکه، گل گهر و آلومینیوم المهدی پیشرفت خوبی دارد، گفت: مزیت صنایع نیروگاه ساز این است که امکان عرضه برق مازاد خود را به دیگر صنایع دارند.

وی با بیان اینکه صنایع نگرانی برای تامین برق نخواهند داشت و انرژی این بخش بیش از پارسال تامین خواهد شد، توضیح داد: برنامه ریزی شده که صنایع کوچک که ۹۲ درصد از مشترکین بخش صنعت را شامل می شوند و تعداد شاغلین بالایی هم دارند، بدون محدودیت از برق استفاده کنند.

رجبی مشهدی ادامه داد: صنایع شهرک‌های صنعتی یک نیم روز در هفته (۱۲ ساعت) قطعی دارند که می توانند در شیفت کاری اضافه و روزهای تعطیل این توقف تولید زا جبران کنند.

وی بیان داشت: پارسال تقاضای تامین برق بخش سیمان برای تولید ۵ میلیون تن بوده اما ما به میزان تولید ۵.۲ میلیون تن برق تامین کردیم امسال هم برای تولید ۵ میلیون تن تقاضا داده اند اما ما به میزان تولید ۶ میلیون تن برق‌شان را تامین می‌کنیم بنابراین تاثیری در قیمت سیمان نخواهد داشت.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه امسال میزان انرژی تحویلی واحدهای صنعت بیشتر خواهد بود، گفت: ۲ درصد رشد تولید در صنایع انرژی بر به دلیل افزایش عرضه برق به این بخش بوده است.

وی یادآور شد: مطابق برنامه صنایع امسال خاموشی نخواهند داشت.

رجبی مشهدی در ادامه با اشاره به پاداش صرفه جویی گفت: هدف گذاری شده که از از این مسیر ۲ هزار مگاوات کاهش مصرف داشته باشیم.

سخنگوی صنعت برق با ابراز امیدواری از اینکه همه مشترکان بخصوص پرمصرف‌ها نسبت به کاهش مصرف اقدام کنند، گفت: اگر پرمصرف‌ها مشارکت کنند می توانند قبض رایگان دریافت کنند و در صورت عدم همکاری با تعرفه پلکانی و تعرفه گرانتر از یارانه ای مواجه خواهند شد.

وی درباره صادرات و واردات نیز گفت: در شرایطی که مصرف افزایش یابد اولویت با واردات است و در این رابطه هماهنگی لازم با کشورهای همسایه صورت گرفته است.

رجبی مشهدی درباره تابلوی برق سبز گفت: بر اساس قانون جهش تولید صنایع باید یک درصد برق خود را از تجدیدپذیرها تامین کنند و تا ۵ سال آینده این رقم باید به ۵ درصد برسد، همچنین بخش اداری باید ۲۰ درصد برق مورد نیاز را از تجدیدپذیرها تامین کنند که در مرحله اول این رقم ۵ درصد است.

سخنگوی صنعت برق در پاسخ به عصرپرس در خصوص خاموشی ماینرها در پیک مصرف،گفت: رمزارزها مجازند ۲۴۰ مگاوات از ظرفیت شبکه عمومی استفاده کنند ساعت استفاده تا انتهای شهریور از ساعت صفر تا ۷ بامداد خواهد بود.

وی درباره تامین سوخت نیروگاهی گفت: در حال حاضر نیروگاه‌ها ۹۵ درصد از سوخت گاز استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به برنامه هفتم توسعه و جایگاه برق گفت: یکی از محورهای اصلی رفع ناترازی‌ها است، ما در حوزه صنعت برق با ۳ ناترازی تولید و مصرف، ناترازی مالی و ناترازی مصرف سوخت مواجهیم. در تولید و مصرف برق ۱۰ هزار مگاوات ناترازی پیش بینی شده، در بخش مالی و اقتصاد برق نیز با ناترازی‌هایی مواجهیم، همچنین به دلیل رشد مصرف گاز در زمستان با ناترازی تامین سوخت مواجهیم.

در ادامه عبدالامیر یاقوتی در خصوص درج عنوان بدهی قبلی در برخی قبوض گفت: طبق قانون بودجه ۱۴۰۱، در نرخ گاز تحویلی به نیروگاه‌ها تغییر قیمتی اعمال شد به طوری که قیمت هر مترمکعب گاز از ۱۰۰ ریال به ۲۵۰ ریال افزایش یافت.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین شرکت توانیر افزود: پیرو این تغییر قیمت در گاز نیروگاه‌ها، مقرر شد در بخش هزینه خدمات، در قبوض برق تغییری اعمال شود که این تغییر از ابتدای اسفند ۱۴۰۱ در قبوض لحاظ شد و مابه‌التفاوتی در قبوض از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان بهمن ماه، به‌ازای مصرف هرکیلووات ساعت ۴۶ ریال، محاسبه شده و در قبوض جدید به عنوان بدهی قبلی درج شده است.خبرنگار: پروین مرادی
نام:
ایمیل:
* نظر: