اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱
کد خبر: ۳۲۳۳۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۳ - ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - 05 December 2022
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان این که مالکیت اموال فرهنگی که حکایت از هویت و اصالت مردمان یک سرزمین دارد، از حقوق مسلم انسانی است که به همان جامعه تعلق دارد، گفت: قاچاق اموال فرهنگی هنوز یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن از جمله ایران است.
وزیر میراث‌فرهنگی: قاچاق یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن استبه گزارش عصرپرس از میراث آریا، سید عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ششمین نشست وزرای مجمع تمدن‌های کهن به میزبانی بغداد با تأکید بر مساله مقابله با قاچاق اموال فرهنگی و استرداد آثار تاریخی به غارت رفته و مسروقه، گفت: هویت و اصالت ساکنان کشورهای صاحب تمدن در گرو حفظ ارزش‌های تاریخی و باستانی است.

وزیر میراث فرهنگی با بیان این که مالکیت اموال فرهنگی که حکایت از هویت و اصالت مردمان یک سرزمین دارد، از حقوق مسلم انسانی است که به همان جامعه تعلق دارد، افزود: قاچاق اموال فرهنگی هنوز یک نگرانی عمده برای کشورهای صاحب تمدن از جمله ایران است.

او ایجاد یک برنامه‌ عمل همکاری مشترک میان کشورهای عضو مجمع با تمرکز بر مبارزه با قاچاق اموال‌فرهنگی تاریخی و استرداد اموال به غارت رفته یا مسروقه‌ را راهی برای مقابله‌ی موثر با قاچاق اموال فرهنگی دانست و افزود: همچنین پیشنهاد می‌شود تشکیل یک کارگروه مشترک برای اجرای موفق برنامه عمل موصوف در دستور کار مجمع تمدن‌های کهن قرار گیرد.

ضرغامی در ادامه سخنان خود با بیان این‌که هرچند کنوانسیون ۱۹۷۰ پیش‌بینی‌های مفیدی در راستای مبارزه با قاچاق و انتقال غیرقانونی مالکیت اموال فرهنگی و تاریخی کشورهای مبداء دارد اما متاسفانه این پیش‌بینی‌ها عطف به ماسبق نمی‌شود، اظهار کرد: بسیاری از اموال فرهنگی تاریخی ایران پس از تصویب این کنوانسیون و در سایه‌ی آگاهی‌های عمومی نسبت به اهمیت میراث فرهنگی و صرفاً با موافقت مسئولان وقت ایران و یا حتی به صورت مخفیانه از کشور خارج شده است.

او میراث‌فرهنگی را عامل مهم همبستگی ملت‌ها و ابزار رسمی برای رشد گردشگری و توسعه فرهنگی و اجتماعی دانست و افزود: از مهمترین اشتراکات تمدن‌های کهن، اشاعه‌ صلح و پرهیز از جنگ و ترویج همزیستی مسالمت‌آمیز، توجه به احترام متقابل و تلاش برای مفاهمه با دیگران است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پایان با تاکید بر این که وظیفه‌ همه ماست که با دولت‌هایی که با اعتیاد افراطی خود در بکارگیری ابزار تروریسم اقتصادی و تحریم، تلاش می‌کنند ارزش‌ها و خواسته‌های نامشروع خود را به دیگران تحمیل کنند، مخالفت کنیم، گفت: مقابله‌ ریشه‌ای با انحصارگری، برتری‌جویی و نژادپرستی مدرن در همه‌ عرصه‌های جهانی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
نام:
ایمیل:
* نظر: