اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۵
کد خبر: ۳۲۳۲۷
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۲ - ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - 04 December 2022
باقری کنی:
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به رایزنی های دو جانبه در مسکو برای توسعه روابط ایران و روسیه اظهار داشت: دو طرف ضمن مرور روابط دوجانبه در چند ماه گذشته، چارچوب‌ها و سازوکارهایی را برای پیشبرد روابط با توافق یکدیگر تعبیه کردند.
ارتقا روابط ایران با کشورهای همسایه می‌تواند مولفه‌های قدرتمندی را شکل دهدبه گزارش عصرپرس، علی‌ باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که برای دیدار و رایزنی با همتای روسی خود به مسکو سفر کرده است، سیاست دولت سیزدهم را توسعه همکاری با همسایگان عنوان کرد و گفت: این مناسبات در زمینه‌های گوناگون در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته است.

باقری با اشاره به اینکه طی یک هفته اخیر به هند، قطر و روسیه سفر کرده است، اظهار کرد: این سفرها در راستای تحکیم سیاست همسایگی و منطقه‌ای انجام شده است.

وی به رایزنی‌های فشرده با مقامات هند، قطر و روسیه اشاره و تاکید کرد: رایزنی درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، بازیابی مناسبات و برقراری نشست‌های مشورتی با مقامات ذیربط این کشورها، هدف اصلی این سفرها بود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینکه وزارت امور خارجه به عنوان مدیر روابط خارجی، نگاهی ویژه به سیاست تحکیم همسایگی دارد، افزود: نگاه دولت این است که روابط با همسایگان توسعه پیدا کند و آمار و ارقام نیز نشان می‌دهد در بیش از یکسال اخیر روابط با همسایگان و از جمله روسیه، در همه عرصه‌ها و بویژه در زمینه تجاری و اقتصادی توسعه قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است.

باقری به ظرفیت‌های فراوان باقیمانده اشاره کرد و گفت: برای اینکه بتوانیم دامنه این مناسبات را گسترش دهیم، لازم است از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: ارتقاء روابط ایران با کشورهای همسایه و منطقه‌ای می‌تواند مولفه‌های قدرتمندی را شکل دهد که در این بین ایران نقشی محوری دارد.

معاون وزیر امور خارجه، تاکید کرد: در چنین شرایطی از یک سو منافع ملی تضمین و نیازهای اقتصادی کشور تامین می‌شود و از سوی دیگر زمینه‌های توسعه اقتصادی به طور جدی‌تر فراهم خواهد شد.

باقری، بیان کرد: در همین راستا با مقامات وزارت امور خارجه روسیه ملاقاتی انجام و در این گفت‎وگوها مجموعه‌ای از مناسبات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی که مورد توجه تهران و مسکو بود، بررسی شد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری به مبادله دیدگاه‌های دو طرف اشاره کرد و گفت: ایران و روسیه بر توسعه همکاری در حوزه‌های مورد علاقه تاکید دارند.
نام:
ایمیل:
* نظر: