اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۵
کد خبر: ۳۲۱۸۷
تاریخ انتشار: ۱۷:۵۰ - ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - 22 November 2022
شهردار تهران با بیان اینکه از سال گذشته تا امروز موفق شدیم بالغ بر ۹ هزار میلیارد تومان از امکانات شهر را برگردانیم، گفت: در ۱۰ سال گذشته از ۴۸ طرح مشارکتی در شهرداری تنها یک مورد آن موفق بوده و بر همین اساس تصمیم گرفتیم کلیه پرونده های باز در شهرداری را ببندیم.
زاکانی: تاکنون بالغ بر ۹ هزار میلیارد تومان از امکانات شهر را برگردانده‌ایمبه گزارش سرویس اجتماعی عصرپرس، علیرضا زاکانی روز سه شنبه در نشست با مدیرکل دادگستری استان تهران با اشاره به بستن پرونده های باز در شهرداری تهران، افزود: مثلا بستن یکی از این پرونده ها منشا قراردادی ۴۲ هزار میلیارد تومانی برای شهر شد همچنین ما اعلام کردیم که مسئول تمام امورات تهران هستیم و در مواردی که غیر مستقیم به ما بر می‌گردد نیز تلاش می کنیم تا نهاد مربوطه موفق باشد گره از زندگی مردم باز کنیم.

وی تحول درون زا را نخستین تحول برشمرد و گفت: ابر طرح این بخش، تبدیل شهرداری از یک نهاد خدماتی به یک نهاد خدمتگزار اجتماعی است و برای این ابر پروژه ۸ کلان پروژه را تعریف کردیم.

زاکانی تحول دوم را تحول سخت و کالبدی شهر عنوان کرد و افزود: بالاترین اعتراض مردم به ترافیک و آلودگی هوا و وضعیت مسکن است و بر همین اساس ابر طرحمان را در این تحول، نوسازی شهر بر محور حمل ونقل عمومی قرار دادیم که بر محور ایستگاه های مترو ۴۹.۹ درصد مساحت تهران قابل نوسازی است و در مجموع ۶۲.۵ درصد پلاک ها با اضافه شدن ایستگاه های اتوبوس تندرو به این مسیر قابل تغییر است.

وی تحول سوم را تحول نرم و روحی شهر دانست و تاکید کرد: تهران تا امروز تحول نرم نداشته مگر در دهه ۷۰ که آن هم بر خلاف اصول و مصالح انقلاب بود، خروجی تحول نرم، سامان یافتگی مشارکت مردم به ویژه بر مسیر نخبگان در اداره شهر و ایجاد ۵۲ رویداد در سال است که مردم در آن شرکت می کنند و این تحول به دنبال تغییر سبک زندگی است.

شهردار تهران با اشاره به اینکه تحول چهارم تحول فناورانه با هدف ایجاد شهر هوشمند است،گفت: در این مسیر نیازمند کمک هستیم مثلا فاصله ای که در اسناد جامع در بحث تکمیل ۱۱ خط مترو برای ما مشخص شده را از حدود ۲۰ سال به پنج سال کاهش دهیم یا اینکه مثلا در بحث اتوبوس، سال‌ گذشته ۲۲۲۵ اتوبوس به ما تحویل شد ولی طبق اسناد جامع تهران نیاز به ۹ هزار اتوبوس دارد بر همین اساس از سال گذشته تا پایان سال هدف گذاری کردیم که ۵ هزار دستگاه اتوبوس را فعال کنیم و اکنون تعداد آنها بالغ بر ۳ هزار دستگاه است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از ۷۸ هزار تاکسی و ون؛ ۶ هزار مورد آن به ون بر می گردد که ۹۸ درصد از این ون ها فرسوده است و از عمر مفید بیش از ۵۰ درصد تاکسی های ما نیز گذشته است.

زاکانی ادامه داد: همچنین در پارک ولایت ۲۰۰ هکتار هسته مرکزی آن تبدیل به بزرگترین پارک علم و فناوری خاورمیانه خواهد شد و در حوزه بهداشتی نیز با توجه به اینکه تهران از لحاظ خدمات بهداشتی یکی از فقیرترین نقاط کشور است با وزارت بهداشت صحبت کردیم که برای ساخت پایگاه ها و مراکز بهداشتی در درون محلات کمک کنیم.

وی با بیان اینکه بررسی دارایی ها و بانک اطلاعات مان را از سال قبل شروع و در مورد ساختمان های ناایمن و گودها نیز بررسی ها را آغاز کردیم گفت: تلاش می کنیم که کل پرونده هایی که از قبل وجود داشته را ببندیم و پرونده ای را هم به آینده اضافه نکنیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه در پایان سال قبل ۹۹ درصد بودجه ما محقق شد، افزود: شهرداری در روزهای ابتدایی این دوره ۷۰ هزار میلیارد تومان بدهی داشت که تا پایان سال از ۸۰ میلیارد گذشت، در بودجه امسال نسبت به سال گذشته حدود ۱۳ هزار میلیارد افزایش پیدا کرده هدف گذاری ما تحقق ۱۵۰ درصدی آن است البته همه این اتفاقات بدون حتی یک سانتیمتر تراکم فروشی است.

وی گفت: شهر و کشور نیازمند یک اتفاق و تحول و پوست اندازی بزرگ است چرا که این مسیر فعلی نمی تواند ظرفیت بزرگی که انقلاب و امام (ره) و مقام معظم رهبری از ما طلب دارد را انجام دهد که البته این نکته یک تجدید نظر نیست بلکه بازگشت به اصل انقلاب و آرمان‌های آن است مثلا ما در موضوع استقلال کشور استقلال سیاسی داریم ولی استقلال فرهنگی و اقتصادی نداریم که این مسأله استقلال سیاسی ما را نیز تحت الشعاع قرار می دهد بنابراین باید تحول لازم ایجاد شود.

زاکانی با بیان اینکه در مدیریت شهری این تحول را از درون شهرداری شروع کردیم و جامعه هدف مان را تهران گذاشتیم تاکید کرد: در این دوره از مدیریت شهری مبتنی بر مبانی مکتب امام (ره)، ۱۲ رویکرد مشخص را دنبال و چهار تحول بزرگ را در دستور کار قرار دادیم که البته تهران برای تحول بالغ بر ۲ تا ۳ هزار هزار میلیارد پول لازم دارد و در کنار آن نیاز به فکر، تجربه و کمک داریم‌.

دادگستری و شهرداری به لحاظ ماموریت ها و وظایف در یک ارتباط تنگاتنگ هستند

رییس کل دادگستری استان تهران همچنین در این نشست با بیان اینکه این اولین جلسه ای است که برای تعامل، هماهنگی و هم افزایی در بخشی از حوزه کاری با شهرداری داریم گفت: دادگستری و شهرداری به لحاظ ماموریت ها و وظایف در یک ارتباط تنگاتنگ هستند و در بحث معضلات شهری و پرونده هایی که از رهگذر فعالیت ها و اقدامات شهری در دستگاه قضایی تشکیل می شود ارتباط وسیع و مهمی با یکدیگر دارند. 

علی القاصی مهر با بیان اینکه شهرداری و حوزه شهری به لحاظ پیچیدگی‌هایی که در ابعاد مختلف دارد مدیریت و نظارت بر فعالیت ها در آن نیز از یک ویژگی خاص و پیچیدگی برخوردار است و حتی نمی توان مدیریت شهری تهران را با سایر کلانشهرها مقایسه کرد، افزود: در حال حاضر مدیریت ارزشی و انقلابی و روحیه جهادی که در تیم مدیریت پایتخت حاکم است مساله ای بسیار مهم است که در اقدامات دستگاه قضایی نیز موثر خواهد بود و هر چه نظارت ها هدفمندتر، قانونمندتر و هوشمندتر و صیانت از بیت المال و حقوق عمومی بیشتر باشد شاهد ورودی پرونده کمتری به دستگاه قضایی خواهیم بود. 

وی با بیان اینکه طبیعت کار در مجموعه شهرداری و حجم فعالیت های مالی در آن به نحوی است که شاهد پرونده های کلان و مهمی در دستگاه قضایی هستیم گفت: یک بخش از ماموریت همکاران ما معطوف به این است که با حضور در کمیسیون ها به شهرداری کمک کنند و بر اساس آرای صادر شده زمینه احقاق حق شهروندان یا شهرداری فراهم و از برخی از تخلفات جلوگیری و برخوردهای مناسب با قانون انجام شود. 

رییس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر اینکه خدمت به مردم و صیانت از حقوق مردم و بیت المال هدف دو مجموعه شهرداری و دادگستری است، افزود: دستگاه قضایی باید شهرداری را در مواجهه با جرائم و تخلفات یاری کند چرا که شهرداری در خط مقدم مواجهه با ناهنجاری ها و تخطی هایی است که در اداره امور شهر وجود دارد بر همین اساس با پرونده هایی در حوزه شهرداری مواجه هستیم که برای این موضوع سعی کردیم شعب و مجتمع های ویژه ای برای رسیدگی به این دست پرونده ها اختصاص پیدا کند و باز هم برای پیشبرد کارها نیاز به تعامل بیشتر وجود دارد. 

وی با تاکید بر اینکه باید همکاری و هماهنگی با شهرداری بیشتر و در رسیدگی ها موازین و مقررات حتما باید رعایت شود، افزود: باید دریابیم که مهمترین مسائل و مشکلات در چه حوزه ای است و موانع و مشکلات در این حوزه ها چیست و هماهنگی در جهت رفع آنها و پیگیری مسائل که به دست مسئولین قابل حل است را انجام دهیم در واقع این جلسه در جهت این هماهنگی ها و هم افزایی ها تشکیل شده است. 

القاصی مهر با بیان اینکه از رویکرد حق مدارانه شهردار تهران نسبت به مدیریت شهرداری تشکر می کنیم، گفت: برای احکام تخریب یک کارگروه تشکیل شود تا این احکام بررسی و آنجا که زمینه اجرا فراهم است اجرا شود و آنجا که امکان اجرا وجود ندارد نیز بررسی و پیگیری و تجدید نظر انجام شود. 

ریس کل دادگستری استان تهران ادامه داد: حمایت از تولید و حمایت از سرمایه گذار مشروع از مهمترین مسائل کشور است که مورد تأکید رهبری نیز قرار گرفته و مجموعه های مختلف باید از ظرفیت‌ های در اختیار خود به این مسأله کمک کنند چرا که رونق ساخت و ساز، امروز می تواند به مساله تولید کمک کند و باید نسبت به این حوزه نگاه حمایتی داشته باشیم. 

وی یکی از موضوعات مغفول مانده را بحث قانون پیش فروش ساختمان اعلام کرد و گفت: پرونده‌های زیادی تشکیل شده که نشان دهنده اختلافات با انبوه‌سازان است در حالی که قانون ظرفیت خوبی را مطرح کرد که این مساله حتما باید به موجب سند رسمی باشد و نقش شهرداری در این مسأله در بحث نظارت بر عملیات ساخت نیز موثر است و در این صورت می توانیم از بسیاری از این مشکلات پیشگیری کنیم. 

القاصی مهر با بیان اینکه پرونده هایی که دچار اطاله شدند را به ما اعلام کنید تا اقدامات لازم در خصوص آنها انجام شود و رسیدگی به پرونده ها در این باره هم به نفع دادگستری هم شهرداری و هم شهروندان است گفت: موضوع ساختمان های ناایمن نیازمند یک اولویت گذاری است تا با اولویت به سراغ آنها برویم تا ایمن سازی آنها انجام و مخاطرات شان به حداقل برسد و ما این آمادگی را داریم تا همکاران ما براساس گزارش شهرداری و پیشنهاد آنها در سطح استان نسبت به این مسأله ورود کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: