اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۵
کد خبر: ۳۲۱۸۲
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۶ - ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - 22 November 2022
مخبر:
معاون اول رییس جمهور از تدوین نقشه راه توسعه اقتصادی و تجاری میان تهران و مینسک خبر داد و گفت: توسعه روابط اقتصادی دو کشور در حوزه های مختلف از جمله ترانزیت، انرژی و صنعت دنبال می‌شود.
نقشه راه توسعه روابط اقتصادی و تجاری تهران و مینسک تدوین می شودبه گزارش سرویس سیاسی عصرپرس، محمد مخبر روز سه شنبه پس از دیدار و گفت و گو با نخست وزیر بلاروس که در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد تهران برگزار شد، افزود: عزم دو کشور تلاش و توسعه در زمینه های مختلف از جمله روابط اقتصادی است و یکی از موضوعاتی که در این نشست تصمیم گیری شد، فعال کردن بخش خصوصی دو کشور که توسط اتاق های بازرگانی ایران و بلاروس شکل می گیرد.

وی ادامه داد: امروز مقرر شد وزیران امور خارجه ایران و بلاروس و رئیسان کمیسون های مشترک دو کشور این مسایل را به طور جدی دنبال کنند.

وی تهیه نقشه راه توسعه اقتصادی بین تهران و مینسک را مورد تاکید قرار داد و گفت: دو کشور ظرفیت های زیادی در زمینه های برای همکاری در حوزه های تجارت، ترانزیت، انرژی و صنعت دارند ضمن آنکه می تواند در زمینه تبادل اطلاعات و دانش فنی نیز با یکدیگر همکاری کرد.

معاون اول رئیس جمهور عزم دو کشور را ارتقای روابط سیاسی و اقتصادی دانست و تاکید کرد: روابط سیاسی بین ایران و بلاروس در سطح خوبی است اما با روابط اقتصادی تناسبی ندارد و تصمیم گرفته شده که روابط اقتصادی را نیز به سطح خوبی برسانیم.

مخبر در ادامه تحریم بلاروس توسط جهان سلطه و به ویژه آمریکا و غرب اشاره کرد و گفت که با توجه به تجربه هایی که در ایران برای مدیریت کشور در شرایط تحریم دارد، این تجربیات می تواند بین تهران و مینسک رد و بدل شود.

معاون اول رئیس جمهور روابط سیاسی ایران و بلاروس را در سطح بسیار خوب و طولانی توصیف کرد و گفت: در این نشست تصمیم گرفته شد تا سطح روابط اقتصادی به مانند سطح روابط سیاسی ارتقا داده شود.

مخبر عزم دو کشور را بر ارتقا این روابط عنوان و اظهار امیدواری کرد که این سفر به نتیجه نهایی خود برسد.

 
 

نام:
ایمیل:
* نظر: