اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۴
کد خبر: ۳۱۴۳۱
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۳ - ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - 28 September 2022
معاون راهبری تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: انجام کامل و به‌موقع تعمیرات نیروگاهی، موجب شد بالای ۹۸ درصد آمادگی نیروگاه‌ها را در زمان پیک تابستان امسال داشته باشیم.
ثبت آمادگی ۹۸ درصدی نیروگاه‌های حرارتی در تابستان امسالبه گزارش عصرپرس از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "ناصر اسکندری"، معاون راهبری تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی، اظهار داشت: تعمیرات نیروگاهی بر اساس دستورالعمل‌های سازنده، میزان کارکرد، عمر دستگاه‌ها و اتفاقاتی که در طول مدت بهره‌برداری در نیروگاه‌ها داشتیم، تشخیص داده می‌شود که به چه ترتیبی انجام شود و همه ساله برنامه‌ریزی برای انجام تعمیرات صورت می‌گیرد.

وی افزود: برنامه تعمیرات نیروگاهی، گاها بر اساس نیاز شبکه و اتفاقاتی که در شبکه برق رخ می‌دهد، دچار تغییراتی می شوند و نیاز به‌جابه‌جایی برنامه به‌وجود می‌آید.
 
نقش تأمین سوخت در ایجاد تغییر در برنامه تعمیرات نیروگاهی

اسکندری از مهمترین عوامل موثر در ایجاد تغییر در برنامه تعمیرات نیروگاهی را بحث سوخت اعلام کرد و گفت: اغلب نیروگاه‌های کشور گازسوز هستند و گاز به عنوان پایه سوخت نیروگاهی محسوب می‌شود، اگر به هر دلیلی امکان تأمین گاز وجود نداشته باشد، مثلا وقتی مصرف خانگی گاز بالا رود، تأمین گاز نیروگاه‌ها محدود می‌شود؛ در چنین شرایطی نیروگاه بایستی از سوخت دوم استفاده کند که در اغلب نیروگاه‌ها، این سوخت دوم گازوئیل است و در برخی نیروگاه‌ها این سوخت نفت‌کوره است.

وی ادامه داد: نیروگاه‌های بخاری کشور که مازوت (نفت‌کوره) می‌سوزانند، به دلیل آنکه حتما باید در تأمین برق مشارکت داشته باشند، در برخی اوقات در فصل سرد،که گاز نیروگاه‌ها تأمین نمی‌شود، مجبور می‌شویم این نیروگاه‌ها را در مدار داشته باشیم؛ طبعا در آن بازه، تعمیرات را نمی‌توانیم انجام دهیم و تعمیرات آنها به تعویق می‌افتد؛ ما در تمامی سالها چنین مواردی را داریم اما تلاش می‌کنیم که با برنامه‌ریزی منسجم، این تغییرات به حداقل برسد.

معاون راهبری تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی تصریح کرد: برای تعمیراتی که از مهرماه سال گذشته شروع شد و تا خرداد 1401 ادامه داشت، سعی کردیم برنامه‌ریزی دقیقی باشد که تمامی عوامل تأثیرگذار در آن دیده شود.

وی افزود: سازندگان داخلی هنوز پتانسیل اینکه بتوانند 100 درصد قطعات مورد نیاز تعمیرات نیروگاهی را بسازند ندارند و تأمین قطعات، یکی از مشکلات جدی ماست؛ اما بخش اعظمی از قطعات نیروگاهی، توسط سازندگان داخلی با کیفیت مناسب ساخته می‌شود.
 
رنج قابل قبول آمادگی نیروگاه‌ها در جهان، 95 درصد است

اسکندری با بیان اینکه "با وجود تمامی موانع و مشکلات، برنامه تعمیراتی سال 1400-1401 نیروگاه‌های کشور بدون مشکل هدایت شد و به‌درستی پیش رفت"، گفت: انجام کامل و به‌موقع تعمیرات نیروگاهی، موجب شد بالای 98 درصد آمادگی نیروگاه‌ها را در زمان پیک تابستان امسال داشتیم؛ در واقع در فصل گرم 1401، آمادگی نیروگاه‌ها بالای 98 درصد و به صورت پیوسته بوده است.

وی ادامه داد: این عدد، رقمی است که اگر با معیارهای جهانی بخواهیم مقایسه کنیم، در استانداردهای جهانی، حدود 95 درصد است و عدد 95 درصد، رنج قابل قبولی در دنیا برای آمادگی نیروگاه‌هاست؛ اما در ایران این رقم در تابستان سال جاری 98 درصد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر: