اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۹
کد خبر: ۳۰۵۵۲
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۰ - ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - 04 August 2022
شهردار تهران در جلسه ستاد مدیریت بحران:
شهردار تهران با بیان این که توجه به فرسودگی شهر در کنار فرصت ها، تهدیداتی را خلق می‌کند،تاکید کرد: گسترش شهر از فرصت به فرصت - تهدید تبدیل شده است؛ بافت ناپایدار و ابنیه و سازه های مختلف فرصت‌هایی هستند که اگر به آن بی توجه باشیم، می تواند به تهدید تبدیل شود.
توجه به فرسودگی شهر در کنار فرصت ها، تهدیداتی را خلق می‌کندبه گزارش سرویس اجتماعی عصرپرس، علیرضا زاکانی روز پنجشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران شهر تهران و اولین جلسه کمیته پدافند غیرعامل شهرداری تهران اظهار داشت: کلان شهر تهران با عرض و طول وسیع و جمعیت زیاد، دارای شرایط خاصی است که در کنار هم قرار گرفتن این عناصر و اجزا، حساسیت جدی برای شهر به ارمغان می آورد.

وی افزود: شهری که روی گسل ها و در دامنه ارتفاعات قرار دارد و خطر سیلاب و فرونشست زمین آن را تهدید می کند، اگر پیشگیری و دقت نکنیم بعد از حادثه کار چندانی نمی توان انجام داد؛ لذا این شرایط طبیعی به ما می گوید باید خودمان را مهیا کنیم و از قبل از حادثه به فکر باشیم.

شهردار تهران با بیان این که توجه به فرسودگی شهر در کنار فرصت ها، تهدیداتی را خلق می‌کند، یادآور شد: زمانی انبار نفت شهران خارج از شهر بود اما امروز در داخل شهر است یا زمانی شن چاله ها در خارج از شهر قرار داشتند اما امروز در کنار منازل مسکونی قرار دارند؛ در واقع گسترش شهر از فرصت به فرصت - تهدید تبدیل شده است؛ بافت ناپایدار و ابنیه و سازه های مختلف فرصت‌هایی هستند که اگر به آن بی توجه باشیم، می تواند به تهدید تبدیل شود.

زاکانی ادامه داد: اطلاعاتی در حوزه شهر هوشمند در کنار هم جمع می شوند و اگر امکاناتی وجود داشته باشد و کسی به آن دسترسی پیدا کند، می تواند به پاشنه آشیل شهر تبدیل شود؛ بنابراین باید از عاملی به نام غفلت عبور کنیم و نه خودمان غفلت زده شویم و نه اجازه دهیم جامعه دچار آن شود.

وی همچنین گفت: باید در این حوزه پایه ای مستحکم را برای شهر تهران داشته باشیم که این کار نیاز به مطالعه دقیق و گسترده و کار دانش بنیان دارد و امیدواریم طرح جامع پدافند بزودی آماده شود و کارگروه ها نیز در این کار همکاری کنند.  

۹۰ درصد پله برقی‌های تهران با ایمنی کامل فعال هستند

شهردار تهران افزود: تبدیل طرح به برنامه، موضوع بعدی است و پس از آن بحث نظارت بر اجرا اهمیت پیدا می کند که کارگروه‌های تعیین شده می توانند نقش موثری داشته باشند؛ در مطالعه ای ۷۵۳ پل تهران بررسی شد که براساس این طرح در حال تقویت و استحکام سازی این پل ها هستند؛ در موضوع پله های برقی در ابتدای دوره مسوولیت ۵۰ درصد  پله ها خراب و ۴۲ درصد ناایمن بودند؛ بنابراین بخشی از آن را از رده خارج کردیم و اکنون ۹۰ درصد با ایمنی مناسب به چرخه خدمت برگشته است.

زاکانی با یادآوری اینکه موضوع آموزش و اطلاع رسانی بسیار مهم است، عنوان کرد:  این سیل ها سابقه دارد و در گذشته نیز اتفاق افتاده است، هشدارها و شرایط خاصی توسط هواشناسی اعلام می شود اما کسی به آنها توجه نمی کند، حتی پس از سیل اعلام می کنیم که پارک های نقاط حادثه خیز تعطیل هستند اما برخی افراد در کنار آن پارک‌ها برای تفریح و گردش مستقر می شوند؛ بنابراین موضوع آموزش و اطلاع رسانی و حساس کردن مردم و ایجاد زمینه خود آگاهی در آنها امری بسیار مهم است.

وی با تأکید بر اینکه یکی از اهمیت‌های ویژه کار ما این است که به سرعت به الگو و سرمشق سایر شهرها تبدیل شود، تصریح کرد: هر اقدامی در شهر انجام می‌دهیم باید به مردم توضیح دهیم و با آنها صحبت کنیم. 

شهردار تهران در خصوص پروژه بزرگراه شهید شوشتری توضیح داد: درمورد این پروژه می توانیم به مردم بگوییم از منظر پدافند غیرعامل، جنبه تخلیه‌گاهی برای شهر تهران در کنار کاهش ترافیک دارد.

زاکانی به وجود ۴۵ هزار هکتار فضای سبز پیرامون و ۱۳ هزار هکتار در داخل شهر تهران به عنوان زیرساخت‌های شهر اشاره کرد و یادآور شد: وقتی برای مردم تسهیلات ایجاد می شود که از نشاط بهره‌مند شوند، در کنار آن در بزنگاه‌ها نیز آنها باید مورد استفاده قرار بگیرند.

 
 

نام:
ایمیل:
* نظر: