اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱
کد خبر: ۳۰۲۹۷
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۹ - ۲۹ تير ۱۴۰۱ - 20 July 2022
وزیر امور خارجه:
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به توطئه‌ها و شیطنت‌های دشمنان اسلامی گفت: دشمنان وحدت اسلامی را در منطقه و جهان اسلام مورد هدف قرار داده‌اند.
وزیر امور خارجه: تهران از منطق مذاکره فاصله نخواهد گرفتبه گزارش عصرپرس، حسین امیر عبداللهیان امروز (چهارشنبه) در پیام ویدئویی برای مهمانان داخلی و خارجی اجلاس «کردستان، نماد تحقق وحدت امت اسلامی و همزیستی اقوام و مذاهب» اظهار داشت: طرف آمریکایی می‌گوید به دلیل مشکلات داخلی قادر نیست چیزی بیشتر از مذاکرات را بپذیرد ولی در دولت سیزدهم تلاش می کنیم تا بتوانیم مزایای کامل اقتصادی و منافع کامل توافق هسته ای را برای ملت ایران داشته‌ باشیم که در کنار آن باید خطوط قرمز ما کامل رعایت شده باشد.

وی تاکید کرد: ما متعهدترین طرف در این توافق بوده و هستم و از توافق خوب، قوی و پایدار تا لغو تحریم ها از مسیر دیپلماسی استقبال می‌کنیم و  هیچگاه  پنجره دیپلماسی را نخواهیم بست.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: آمریکا در مسیر مذاکرات واقع بینانه عمل کند تا توافق قابل دسترسی باشد.

امیرعبداللهیان در ادامه با قدردانی از برگزاری اولین کنفرانس منطقه‌ای وحدت اسلامی گفت: این کنفرانس در زمانی به ابتکار دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به میزبانی سنندج برگزار  شد که  شاهد بازگشت حجاج بیت الله‌الحرام به کشورهای اسلامی هستیم.

وی همچنین ابتکار دیگر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در برگزاری اجلاس های منطقه‌ای و موضوعی در فاصله برگزاری اجلاس سالانه وحدت اسلامی در ایام ولادت با برکت پیامبر اکرم (ص) با هدف رسیدن سریعتر به وحدت امت اسلامی در این دنیای طوفان زده و پر از مشکلات را بسیار ارزشمند دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان با بزرگداشت یاد شهدای مقاومت اسلامی از جمله شهدای عراق و اقلیم کردستان عراق که در مبارزه با پدیده شوم تروریسم  داعش فداکاری کردند و یاد همه فرمانده هان به ویژه شهید ابومهدی المهندس و سردار شهید سلیمانی گفت: قطعا علما و صاحبنظران دو کشور ایران و عراق و منطقه اقلیم کردستان عراق و استان های کردنشین جمهوری اسلامی ایران، تاکید و ایده های مهمی برای مبارزه با تروریسم در این کنفرانس خواهند داشت.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه وحدت بین شیعه و سنی همواره مورد تاکید امام راحل و مقام معظم رهبری بوده و هست، اضافه کرد: توطئه ها و شیطنت های دشمنانی که وحدت امت اسلامی در منطقه و جهان هدف قرار داده اند در قالب برنامه‌های چند لایه و پیچیده ادامه دارد.

وی یادآور شد: داعش در منطقه ما و در کشورهای عراق و سوریه بر تجزیه این دو کشور تمرکز داشت که به نتیجه نرسید و خون شهدای مقاومت به ثمر نشست.

به گفته وزیر امور خارجه کشورمان، پیگیری نقشه شوم تجزیه و تفرقه از سوی دشمنان ادامه دارد و این بار در  قالب رسانه برای ایجاد شک و شبهه بین جوانان جهان اسلام خود را نشان داده و از تهدیدهایی است که متوجه امت اسلامی است.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: هرچند اهل سنت و شیعه همواره نسبت به این تهدید و مخاطرات توجه لازم را داشته است ولی دشمن همچنان پیگیر استفاده از ترورسیم و توسعه تروریسم تکفیری در منطقه است تا چهره نادرست و وارونه‌ای از اسلام رحمانی ناب محمدی(ص) و تصویر نادرستی از عدالت نبوی را با افراط‌گرایی ضداسلام به نام داعش و تروریسم تکفیری ارائه دهد و خسارات زیادی به زیرساخت های کشورهای اسلامی وارد کند.

وزیر امور خارجه کشورمان، توطئه دیگر دشمنان را  عادی سازی روابط با رژیم جعلی صهیونیستی با استفاده از اندک کشورهای جهان عرب برشمرد و گفت: هر اقدامی در این زمینه، خیانت آشکار به آرمان های بزرگ مردم فلسطین و آزادی قدس از چنگال صهیونیستها است.

امیرعبداللهیان ادامه داد: رهبر معظم انقلاب بر راه حل سیاسی در موضوع فلسطین تاکید دارند و دستگاه دیپلماسی و مجلس شورای اسلامی در همین راستا راهکار واحد دموکراتیکی را برای مساله فلسطین به سازمان ملل ارائه داده و ثبت شده که آن هم برگزاری رفراندوم در بین همه مردم فلسطین از هر دینی است.

وی افزود: به همین منظور صندوقی برای تامین هزینه های رفراندوم با مشارکت کشورهای موافق طرح پیش بینی شده و گام بعدی سرشماری ساکنان اصیل فلسطین در همه مناطق و اردوگاه ها و سراسر جهان است.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: برگزاری رفراندوم با مکانیزم نظارتی سازمان ملل برای روی کار آمدن منتخبینی از فلسطینبان اصیل است تا درباره آینده و سرنوشت کشورشان تصمیم بگیرند.

وی تاکید کرد: این طرح دموکراتیک یک راه حل روشن سیاسی در مقابل مساله پیچیده ای است که رژیم غاصب اسراییل در پیش گرفته است و قطعا دیوار بلندی از زبان قدرت و مقاومت فلسطین در برابر ایده بلندپروازنه نیل تا فرات صهیونیستها خواهد بود.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: وعده الهی درباره مقاومت به نتیجه خواهد رسید و  دولت واحد فلسطینی به پایتختی قدس شریف برای فلسطینان محقق خواهد شد.
 
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ایران، اولین کشوری بود که عراق جدید پس از صدام را به رسمیت شناحت، گفت: اکنون هم از عراق امن یکپارچه و توسعه یافته حمایت و امنیت آن را امنیت خود و منطقه می دانیم.

امیر عبداللهیان  با تاکید بر اینکه به روابط راهبردی خود با عراق با قوت ادامه می دهیم اظهار داشت: در موضوع یمن با تلاش سیاسی ایران، شاهد آتش بس هستیم و امیدواریم شاهد رفع محاصره انسانی این کشور هم باشیم.

وی اضافه کرد: از تشکیل دولت فراگیر افغانستان با حضور همه اقوام حمایت می‌کنیم چرا که اقوام افغانستان قادر خواهند بود با دولتی یکپارچه آینده بهتری را رقم بزنند.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه برای توقف جنگ روسیه و اوکراین بر راه حل دیپلماتیک تاکید داریم، گفت: همزمان با کنفرانس منطقه‌ای وحدت اسلامی نشست سه جانبه روسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه در تهران در حال برگزاری است که اهدافی را دنبال می‌کند.

به گفته رییس دستگاه دیپلماسی ایران، ممانعت از وقوع جنگ جدید بین سوریه و ترکیه و تامین امنیت انرژی و غدایی با استفاده از فرصت موجود برای توقف تنازع و بررسی راهکارهای امنیت غدایی، اهدافی است که در این نشست سه جانبه دنبال می‌شود.

وی تاکید کرد: صرف نظر از ریشه های جنگ اوکراین، جمهوری اسلامی ایران مخالف جنگ است و بر راه حل دیپلماتیک تاکید دارد.

اولین اجلاس منطقه‌ای وحدت اسلامی با عنوان "کردستان، نماد تحقق وحدت امت اسلامی و همزیستی اقوام و مذاهب"  امروز چهارشنبه در دو نوبت صبح و عصر با حضور علمای استان های کردستان، کرمانشاه، ایلام و آذربایجان غربی و علمای اقلیم کردستان عراق در اردوگاه امام علی(ع) سنندج در حال برگزاری است.
نام:
ایمیل:
* نظر: