اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۶
کد خبر: ۲۸۱۴۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۱ - ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - 26 January 2022
در نشست علنی امروز مطرح شد
نمایندگان مردم در مجلس با بررسی دو فوریتی طرح افزایش زمان مجلس در بیان تذکرات آیین نامه ای موافقت کردند.
موافقت نمایندگان با بررسی دو فوریتی طرح افزایش زمان تذکرات در مجلسبه گزارش عصرپرس، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 6 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی با تقاضای دو فوریت برای الحاق یک تبصره به ماده 206 آیین نامه داخلی مجلس با 161 رأی موافق، 34 رأی مخالف و 4 رأی ممتع از مجموع 206 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

محمدرضا دشتی اردکانی در تشریح این ماده الحاقی خطاب به نمایندگان گفت: به دلیل وقت کم صحن علنی مجلس و شرایط خاص کشور که مستمراً حوادث غیرمترقبه ای ناشی از حوادث طبیعی مثل زلزله و سیل و حوادث ناشی از تصادفات اتفاق می افتد، اجرای تبصره ماده 206 قانون آیین نامه داخلی که پیش بینی نطق دو دقیقه ای شده است، برای 5 نفر از نمایندگان عملاً کارایی لازم را ندارد و بر این اساس افزایش تعداد ناطقین برای تذکر شفاهی لازم به نظر می رسد.

وی ادامه داد: با توجه به کمبود وقت در صحن علنی باید میزان زمان تذکرات کاهش یابد، به علت نیاز نمایندگان برای تذکر به مسئولان دستگاه های اجرایی و استانی عملاً نمایندگان مجبورند با روش های دیگری مانند اخطار و تذکر آیین نامه ای درخصوص این موارد که در راستای اعمال حقوق نمایندگی و پیگیری امور مهم و غیرمترقبه حوزه انتخابیه است، استفاده کنند که بدیهی است این موضوع روش درستی نیست.

این نماینده مردم در مجلس مطرح کرد: انتخاب روش دیگری مانند اعطای وقت یک دقیقه ای برای دادن تذکرات شفاهی برای مسئولان دستگاه های اجرایی و استانی می تواند نیاز واقعی نمایندگان را در این بازه برطرف کند. حالا نقص آیین نامه داخلی مجلس هم نادیده گرفته نمی شود، که ضروری است همکاران توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه عملاً نطق نمایندگان و تذکرات شفاهی و کتبی آنها در انتهای وقت صحن علنی مطرح می شود، به نظر می رسد ساماندهی زمان پایانی جلسات علنی که معمولا به دلیل وقت اذان ظهر باید تعیین گردد، اختصاص زمان مناسب برای نمایندگان جهت طرح تذکرات شفاهی و کتبی خود موجب توجه بیشتر به زمان پایانی صحن علنی شده و امکان حضور بیشتر نمایندگان را در اوقات پایانی فراهم خواهد کرد. در این راستا لازم است برای مدیریت بهینه اوقات پایان جلسات صحن علنی تصمیم گیری شود و پیش بینی اختیاری برای رئیس جلسه در اوقات پایانی جلسات صحن برای اعطای وقت یک دقیقه ای به تعدادی از نمایندگان می تواند به بهره گیری بهینه از این وقت کمک کند.

نماینده مردم اردکان در مجلس یازدهم تاکید کرد: امکان تذکر برای نمایندگانی که در آیین نامه داخلی مجلس پیش بینی شده است، جزو یکی از ابزارهای نظارتی مهم نمایندگان در ایفای وظایف نمایندگی آنهاست. بر این اساس ضروری است تا هر چه بیشتر امکان استفاده از این حق قانونی برای نمایندگان فراهم شود. دسترسی بیشتر نمایندگان برای اعلام تذکرات در این خصوص از طریق اصلاحیه فعلی می تواند ارتقای ابزارهای نظارتی مجلس به نحو مناسب تری را فراهم سازد.

دشتی اردکانی ادامه داد: با توجه به محدود بودن ابزار نظارتی نمایندگان، ارتقای کیفیت کار نمایندگان، بستگی فراوان به تنوع بخشی ابزارهای نظارتی دارد. پیش بینی تذکرات شفاهی یک دقیقه ای در کنار تذکرات 2 دقیقه ای که در تبصره ماده 206 قانون آیین نامه داخلی درج شده است، روش مناسبی برای تنوع بخشی در ابزارهای نظارتی نمایندگان است که موجب خواهد شد رئیس جلسه بتواند با حسب وقت باقی مانده از جلسات صحن علنی، امکان تذکر به مسئولان دستگاه اجرایی و استانی را داشته باشد. لزوم این طرح با توجه به اینکه اقتضا دارد با اصلاح قانون آیین نامه داخلی مجلس صورت می پذیرد.

در ادامه احمدحسین فلاحی در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: تذکر حق قانونی نمایندگان است و تذکرات شفاهی و کتبی با توجه به وقت گرانقدر مجلس بسیار مهم است.

وی ادامه داد: در این 4 ساعت که در مجلس حضور داریم، بسیاری از فرصت ها در بیان تذکرات می گذرد و البته تذکرات باید اثرگذار باشد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس یازدهم با اشاره به برخی پرونده های مهم مطرح کرد: مردم انتظار دارند که بسیاری از پرونده های مهم قضایی را مجلس و دولت انقلابی پیگیری کنند، مقصران وضع اقتصادی کشور باید پاسخگو باشند، تذکر شفاهی صرفاً مثمرثمر نخواهد بود و از فرصت مجلس باید در بحث تنقیح قوانین استفاده شود.

کاظم دلخوش اباتری نیز در موافقت با دو فوریت برای الحاق یک تبصره به ماده 206 آیین نامه داخلی مجلس گفت: نمایندگی یک فرصت است و نمایندگان در جایگاه قانونگذاری باید قانون خوب بنویسند و نکته مهم دیگر این است که باید مشکلات مردم را پیگیری کنند.

وی ادامه داد: باید مشکلات مردم در قالب تذکر ایجاد شود، نمایندگان باید از حوادث غیرمترقبه که در حوزه انتخابیه اش اتفاق افتاده، بگوید و اعلام کند و برای مردم منطقه خود وقت و فرصت بگذارد.

احد آزادیخواه نیز با اشاره به بند 9 اصل 3 در موضوع رفع تبعیض ناروا مطرح کرد: باید مشکلات اصلی مطرح شود و دو فوریت این موضوع اولویت ندارد.

نماینده مردم ملایر در مجلس یازدهم تاکید کرد: باید مسائل کلان کشور را مطرح کنیم و طرح هایی که واقعا نیاز به دو فوریت دارد و اولویت کل کشور و نظام است، دوفوریت داشته باشد. مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم و مشکلاتی که در حوزه انتخابیه است، بسیار اهمیت دارد.

محمد علیپور در موافقت با دو فوریت برای الحاق یک تبصره به ماده 206 آیین نامه داخلی مجلس بیان کرد: نماینده زبان گویای مردم است و ناچار است در هر زمان تذکر دهد و مسائل فوری حوزه انتخابیه را بیان کند.

وی ادامه داد: من در قرعه کشی ها گاهاً یک بار اسم بنده در می آیند و برای تذکر ناچاریم در لابلای تصویب برخی طرح ها، اتفاقات و مشکلات مردم حوزه انتخابیه را تذکر دهیم.

نماینده مردم ماکو و چالدران و پلدشت و شوط در مجلس یازدهم تاکید کرد: باید به مسئولان حوزه انتخابیه تذکر بدهیم تا بی توجهی نکنند، باید راهی برای بازگویی مشکلات حاد مردم وجود داشته باشد و ما باید مجبوریم و ناچاری در همان زمان تذکر بدهیم./خانه ملت
نام:
ایمیل:
* نظر: