اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۹
کد خبر: ۲۸۰۵۹
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۳ - ۲۹ دی ۱۴۰۰ - 19 January 2022
استاندار تشریح کرد:
استاندار کرمان با تاکید بر اینکه امکانات استان برای سیل زدگان جوابگو نیست و نیاز به مساعدت های ملی داریم گفت: حدود ۲۵ هزار نفر گرفتار سیل هستند و اولویت اسکان موقت آنان است.
امکانات برای سیل‌زدگان استان کرمان پاسخگو نیستبه گزارش عصرپرس، علی زینی وند روز چهارشنبه در نشست ستاد مدیریت بحران در محل فرمانداری شهرستان رودبارجنوب گفت: از ارتش درخواست کمک شده و مهندسی ارتش نیز ارسال تجهیزات را شروع کرده و هماهنگ شده تا به سمت زهکلوت در رودبارجنوب بیایند.

وی با بیان اینکه برنامه سفر وزیر کشور امروز به جنوب کرمان وجود دارد اظهارداشت:در صورت سفر وزیر کشور امشب نشست هماهنگی و مدیریت بحران با حضور فرمانداران تشکیل می شود.

به گفته زینی وند رییس جمعیت هلال احمر نیز به جنوب استان سفر خواهد کرد.

تشریح خسارت ها در رودبارجنوب

زینی وند گفت: ورودی زهکلوت در محل پل پرچم ۱۵۰ متر از جاده دچار تخریب شده است، ضمن آنکه در ۲ نقطه دیگر نیز جاده دچار آسیب شده که ترمیم می شود.

وی بیان کرد: با تدابیر انجام گرفته در داخل شهرها آبگرفتگی گسترده نداریم اما در دیگر نقاط نیازمند کمک هستیم. 

به گفته زینی وند، ریش سفیدان محلی این حجم از بارندگی را غیرقابل تصور توصیف کردند و ما اینک درواقع با با یک دشت وسیع با روستاهای پراکنده مواجه هستیم که امدادرسانی را سخت کرده است.

وی تاکید کرد: تجهیزات سنگین بویژه بیل مکانیکی نیاز اصلی است؛ با دستکاری های انسانی در حریم رودخانه ها روبه رو هستیم که جرم است.

زینی وند گفت: در ستاد مدیریت بحران باید مصوب شود با توجه به دستکاری و تجاوز به حریم رودخانه ها تا هر جا که لازم باشد بازگشایی شود.

احتمال افزایش آبگرفتگی منازل تا ۶ هزار خانه

به گفته وی تا کنون پنج هزار و ۱۰۰ منزل آسیب دیده و ممکن است این عدد به ۶ هزار واحد مسکونی هم برسد.

زینی وند گفت: در سیل قبل( یک هفته پیش)  یکهزار و ۵۰۰ راس دام تلف شد و برآورد سیل اخیر نیز باید بسرعت انجام شود تا با خرید اضطراری وسایل آسیب دیدگان مانند یخچال و گاز تهیه و تحویل خانواده ها شود.

استاندار کرمان گفت: در حال پهنه بندی منطقه و انتخاب مسئول برای هر پهنه هستیم؛ هر مسئول، مدیریت هر پهنه را باید برعهده داشته باشد تا مدیریت هدفمند انجام شود.

به گفته وی اعتبار لازم به حساب شهرداری های زهکلوت و رودبار واریز می شود.

زینی وند اظهارداشت: اقلام خوراکی مورد نیاز امروز باید به دست مردم برسد و مدیران در منطقه مستقر باشند.

سپاه هم پای کار است

جانشین سپاه ثارالله استان کرمان نیز با بیان اینکه نیاز به ترمیم سیل بندها به صورت اساسی وجود دارد، گفت: آمادگی پخت نان، غذا و توزیع داریم؛ چند دستگاه سنگین از واحدهای مختلف سپاه به سمت منطقه در حال ارسال است.

۱۳ روستا حوزه تالاب جازموریان در وضعیت خیلی بدی قرار گرفته اند

براساس این گزارش، فرماندار رودبار جنوب نیز در این جلسه از انسداد راه دسترسی ۲۹۰ روستا خبر داد و افزود: در حوزه تالاب جازموریان ۱۳ روستا در وضعیت خیلی بدی قرار گرفته اند.

پرورش از آسیب دیدگی ۲۰ درصد زهکلوت خبر داد و گفت: نهضت‌آباد و شاه‌آباد در بخش مرکزی در محاصره سیل قرار گرفته اند.

هلال احمر آماده امداد هوایی و نصب چادر

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور گفت: از استاندار برای حضور میدانی در کنار مردم و نیروها تشکر می کنیم؛ اگر نیاز باشد از طریق استان های دیگر نیروها را تقویت می کنیم.

محمدباقر محمدی افزود: به محض فراهم شدن شرایط جدید، پرواز بالگرد شروع می شود؛ هر جا که تعیین شود آماده برپا کردن چادر برای اسکان هستیم و تارفع مشکل در کنار مردم خواهیم بود. 
نام:
ایمیل:
* نظر: