اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۵
کد خبر: ۲۷۸۰۰
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۵ - ۰۷ دی ۱۴۰۰ - 28 December 2021
وزیر امور خارجه با بیان اینکه مذاکرات وین در مسیر خوبی قرار دارد، گفت: فعلا سفارت ایران در یمن توسط کاردار اداره می‌شود و سفیر ایران در یمن به زودی معرفی خواهد شد.
وزیر امور خارجه:مذاکرات در مسیر خوبی قرار داردبه گزارش عصرپرس، حسین امیرعبداللیهان امروز (سه‌شنبه) در حاشیه مراسم یادبود شهید حسن ایرلو که در محل وزارت امور خارجه برگزار شد، در جمع خبرنگاران با تشریح آخرین روند از جزئیات مذاکرات وین گفت: مذاکرات در مسیر خوبی قرار دارد. مهم این است که ما متن مشترک و واحدی در اختیار داریم که تیم مذاکره کننده ما بر روی آن تمرکز کرده و طرف‌های مقابل نیز نسبت به موضوعاتی که ما در درون پرانتز قرار دادیم، یعنی موضوعات اختلافی، متمرکز شده‌اند.

وی با بیان اینکه جمع‌بندی لازم در دو دور قبلی مذاکرات دولت جدید انجام شده است، گفت: ما سرگرم توافق بر نقاط اختلافی که در داخل پرانتز متن ذکر شده است، هستیم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه اتحادیه اروپا و آقای مورا هم فعالانه تلاش می‌کنند که به نقش هماهنگ خود ادامه دهند، گفت: اگر طرف‌های مقابل، مذاکراتی که در این مرحله شروع شده است را با حسن نیت ادامه بدهند، دست یافتن به یک توافق خوب برای همه طرف‌ها شدنی است و می‌توانیم این هدف را محقق کنیم.

وی بار دیگر گفت: اگر جدیت در کنار حسن نیت در طرف های مقابل دیده شود، رسیدن به توافق خوب در آینده‌ای نزدیک متصور است.

 امیرعبداللهیان همچنین با بیان اینکه برای ما ارتباط با کشور یمن مهم است،گفت: ما معتقد هستیم در سایه حفظ وحدت ملی و تمامیت ارضی یمن، بایستی دولتی با مشارکت همه طرف‌های یمنی در این کشور تشکیل شود.

وزیر امور خارجه اظهار کرد: برخی در ذهن و در برنامه‌های خودشان به دنبال تجزیه یمن به دو یا چند منطقه بوده و هستند اما ما مخالف هرگونه تجزیه کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی هستیم.

وی ادامه داد: برای پیگیری مناسبات جمهوری اسلامی ایران با یمن، به زودی سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در یمن تعیین می‌شود و در این کشور مستقر خواهد شد.

امیرعبداللهیان افزود: در حال حاضر نیز کاردار جمهوری اسلامی ایران در یمن با نشاط و با فعالیت لازم سفارت را باز نگه داشته است و ما به پیگیری‌هایمان برای توسعه همکاری‌ها، لغو محاصره انسانی و پایان تجاوز به این کشور و بازگشت صلح  ادامه می‌دهیم و معتقد هستیم بحران یمن صرفاً راه‌حل سیاسی دارد. 
نام:
ایمیل:
* نظر: