اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۱
کد خبر: ۲۷۱۸۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۴ - ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - 15 November 2021
وزیر فرهنگ:
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ملی شدن صنعت نشر از شعارهای من در ابتدای وزارت و قبل از آن بوده است، گفت: اگر قیمت کاغذ وابسته به نرخ ارز باشد همچنان شاهد گرانی کتاب خواهیم بود که در سبد مردم قرار نمی گیرد. خودکفایی و تسهیل شرایط خرید کتاب هدف ملی شدن صنعت نشر است.
خودکفایی و تسهیل شرایط خرید کتاب هدف ملی شدن صنعت نشر استبه گزارش سرویس فرهنگی عصرپرس، مهدی اسماعیلی روز دوشنبه در آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در تالار وحدت و در اولین روز هفته کتاب (۲۴ آبان تا اول آذر) ضمن تبریک این هفته به فعالان و مورجان کتابخوانی افزود: اضلاع مختلف موثر در این حوزه سیاستگذاری، مدیریت،  نظارت باید توامان با هم در یک فرایند منطقی و هم افزا کار کنند تا خروجی قابل قبول باشد.

وی گفت: باید فضای کار فرهنگی را در کشور به وجود اوریم و گفتمان غالب در کشور باید به گفتمان فرهنگی تبدیل شود. حوزه های مختلف حاکمیت در حوزه اجرا باید این نگاه را غالب بدانند.
درست است که مساله امروز کشور معیشت است اما حل مسائل اقتصادی و معیشتی جز از طریق فرهنگی ممکن نیست، کار فرهنگی نه به عنوان کار تزیینی و حاشیه ای بلکه اصل کار است. چون انقلاب و نظام ما فرهنگ‌پایه است و باید در چنین نظامی فرهنگ در اولویت باشد.

کاغذ مساله اول وزارت فرهنگ است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برنامه های دولت در بخش های مختلف را می توان چنین برشمرد که کاغذ مساله اول ماست؛ چون در مساله نشر با کمبود کاغذ مواجهیم. روز گذشته کارگروهی در دولت در این زمینه تشکیل شد تا در دورنمایی نزدیک و بازه یکی دوساله بتوانیم به نقطه مطلوب و حداقل با ظرفیت های موجود و هماهنگی وزارت صنعت، معدون و تجارت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کاغذ کتاب به خودکفایی برسیم.

خودکفایی و تسهیل شرایط خرید کتاب هدف ملی شدن صنعت نشر است

وی گفت: ملی شدن صنعت نشر از شعارهای من در ابتدای وزارت و قبل از آن بوده است؛ چون اگر قیمت کاغذ وابسته به نرخ ارز باشد همچنان شاهد گرانی کتاب خواهیم بود که در سبد مردم قرار نمی گیرد. خودکفایی و تسهیل شرایط خرید کتاب هدف ملی شدن صنعت نشر است.

وزیر فرهنگ با اشاره به کیفی سازی در بازار کتاب افزود: در مقایسه با سایر حوزه های هنری، حوزه کتاب وضعیت بهتری دارد اما تسهیل، حمایت و نظارت و ترویج فضای کتابخوانی همچنان مورد نظر همه ما باید باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر: