اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۶
کد خبر: ۲۶۶۹۹
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۹ - ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - 20 October 2021
با هدف افزایش تعاملات آموزشی؛
سرپرست دانشگاه بین‌المللی چابهار از افزایش تعاملات بین‌المللی در حوزه‌های مختلف آموزشی، میان دانشگاه بین‌المللی چابهار و دانشگاه کراچی پاکستان، به صورت نشست‌های مجازی خبر داد.
همکاری‌های بین‌المللی دانشگاهی، میان چابهار و کراچی آغاز شدبه گزارش عصرپرس  به نقل از دانشگاه بین‌المللی چابهار، ناصر آبروِش سرپرست این دانشگاه در این خصوص اظهار داشت: موضوعات مختلفی در این جلسه از جمله بورسیه بین‌الملل، آزمون آیلتس، مسائل فرهنگی و بورس بومیان مستقر در مرز ریمدان در حوزه پاکستان مطرح شد.

وی ادامه داد: در همین راستا به دانشجویانی که خانواده‌های آن‌ها در دو طرف مرز ریمدان زندگی می‌کنند و به نوعی تابعیت دو کشور را دارند بورسیه تحصیلی و پذیرش آزاد در راستای شیوه نامه‌ها اعطا می‌شود.

وی با بیان اینکه در کراچی چندین مجموعه دانشگاهی در حال تدریس زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی هستند تصریح کرد: در این راستا مقرر شد دانشجویان کشور همسایه و برادر (پاکستان) که به زبان فارسی مسلط هستند در دانشگاه بین‌المللی چابهار به طرق مختلف و بر اساس شیوه‌نامه‌های داخلی بورس کامل، بورس تحصیلی و پذیرش آزاد برای دو سال آتی به منظور گسترش ارتباطات پذیرفته شوند.

سرپرست دانشگاه بین‌المللی چابهار به موضوع اشتراکات بین دو دانشگاه پرداخت و گفت: به عنوان مثال در رشته‌های مورد نیاز چابهار و کراچی می‌توانیم در مباحث آموزشی تا مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های انیمیشن و تولید محتوا، پتروشیمی، آی‌تی، فولاد و گردشگری همکاری‌های مطلوبی داشته باشیم و در واقع بحث مهم تبادل رشته و دانشجو رقم بخورد تا نقش آموزشی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی مرزها پایدار بماند.

وی افزود: البته به دنبال رشته‌هایی هستیم که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد و این موضوع برای ما حائز اهمیت است و همچنین پس از انعقاد تفاهم‌نامه، آموزشگاه زبان اردو نیز در دانشگاه بین‌المللی چابهار راه‌اندازی خواهد شد.

آبروِش ادامه داد: در این نشست مقرر شد پیش‌نویس اولیه تفاهم‌نامه طی ۱۰ روز آینده تهیه و در نخستین زمان ممکن مبادله شود.

وی با بیان اینکه چابهار و کراچی ظرفیت مناسبی برای همکاری دارند یادآورشد: پیگیری این موضوع به این علت است که طی سال‌های آینده دانشگاه چابهار بتواند به عنوان موتور توسعه، نقش خود را در خصوص مهمترین بندر راهبردی و پایتخت دریایی جمهوری اسلامی ایران و بندر گوادر به عنوان مهمترین بندر کشور پاکستان در قالب شریک تجاری فعالیت کند و ضمن تبادل اطلاعات آموزشی از ظرفیت‌های طرفین استفاده شود.

شایان ذکر است، این نشست به صورت مجازی و با حضور نماینده وزارت امور خارجه در چابهار، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی، دکتر بیگیان نماینده روابط بین‌الملل، سرپرست دانشگاه بین‌المللی چابهار و قائم مقام دانشگاه کراچی و مدیران آموزشی برگزار شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: