اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۸
کد خبر: ۲۶۶۵۹
تاریخ انتشار: ۱۹:۵۹ - ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - 18 October 2021
امیر عبداللهیان در گفت وگو با دبیر کل سازمان همکاری اسلامی؛
وزیر امور خارجه هدف داعش از اقدامات تروریستی در افغانستان را تفرقه و اختلاف افکنی مذهبی در این کشور ارزیابی کرد و خواستار محکومیت این اقدامات غیرانسانی توسط دبیر کل و اعضای سازمان همکاری اسلامی شد.
سازمان همکاری اسلامی اقدامات تروریستی داعش در افغانستان را محکوم کندبه گزارش عصرپرس از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، حسین امیر عبداللهیان در گفت و گوی تلفنی با یوسف العثیمن دبیر کل سازمان همکاری اسلامی ضمن مرور وضعیت مناسبات با سازمان همکاری اسلامی، در خصوص تازه‌ترین وضعیت افغانستان با یوسف العثیمن دبیر کل سازمان همکاری اسلامی تبادل نظر کرد.

 وزیر امور خارجه در این گفت و گو جریان‌های تندرو و افراطی را به عنوان یکی از مهمترین مشکلات منطقه برشمرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به وضعیت کنونی تحرکات تروریستی داعش در افغانستان بر حمایت ایران از ایفای نقش فعال‌تر این سازمان به ویژه دبیر کل در مورد افغانستان تاکید کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اقدامات تروریستی و جنایتکارانه اخیر داعش در حمله ددمنشانه به نمازگزاران در دو مسجد در قندوز و قندهار، محکومیت این اقدامات غیرانسانی توسط دبیر کل و اعضای سازمان همکاری اسلامی را خواستار شد.

وی هدف داعش از این اقدامات تروریستی را تفرقه و اختلاف افکنی مذهبی در افغانستان بیان کرد.

رییس دستگاه دیپلماسی با ابراز خشنودی از مساعدت‌های دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی در امر تسهیل روند بازگشایی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان در جده، تداوم این مساعدت‌ها را خواستار شد.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی هم در این گفت و گو ضمن تبریک به امیر عبداللهیان به مناسبت انتخاب ایشان به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، گزارش مختصری از اقدامات سازمان همکاری اسلامی درباره رسیدگی به موضوع تحولات اخیر در افغانستان و بیانیه صادره آن ارائه کرد.

 وی در ادامه بر فراگیر بودن دولت جدید در افغانستان، رعایت حقوق بشر و حقوق زنان، همبستگی با مردم افغانستان و تصریح بر عدم تبدیل افغانستان به مامن گروه‌های تروریستی تاکیدکرد.

یوسف العثیمن نیز تاکید کرد: ما در سازمان همکاری اسلامی هیچ تفاوتی میان مذاهب اسلامی قایل نیستیم و همه مردم مسلمان از دید ما واجد حقوق شهروندی یکسان هستند و جایز نیست مسلمانان و نمازگزاران با هر مذهبی هدف حملات تروریستی قرار گیرند.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی با تاکید بر محکومیت قاطعانه اقدامات تروریستی اخیر در افغانستان، برای کشته شدگان این حملات غفران الهی و برای مجروحان آن شفای عاجل را آرزو کرد.

العثیمن ضمن ابراز امیدواری نسبت به تداوم گفت وگوهای ایرانی - سعودی به عنوان تسهیل کننده روند بازگشایی نمایندگی ایران نزد OIC در جده، ابراز امیدواری کرد تماس‌ها و گفت وگوهای کنونی بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی دستاوردهای مثبت برای هر دو کشور به همراه داشته باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر: