اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۰
کد خبر: ۲۶۶۲۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۹ - ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - 17 October 2021
معاون برق حرارتی خبر داد:
معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه واحد بخار نیروگاه چابهار تا نیمه زمستان امسال وارد مدار خواهد شد، گفت: با افزودن بخش بخار و اتصال این واحد به شبکه سراسری برق کشور، ظرفیت این نیروگاه به 575 مگاوات افزایش می‌یابد.
واحد بخار نیروگاه چابهار تا نیمه زمستان وارد مدار می‌شودبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از پاون،حمیدرضا عظیمی در جریان بازدید از نیروگاه چابهار با اعلام این خبر افزود: این نیروگاه دارای دو واحد گازی 157.5 مگاواتی و چهار واحد گازی 25 مگاواتی است که بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته یک واحد بخار 160 مگاواتی به این مجموعه اضافه خواهد شد.

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیش از 465 نفر در این مجموعه مشغول به کار هستند، افزود: این واحد در حال ساخت جزو 10 پروژه بخاری است که برای پیک مصرف برق سال 1401 وارد مدار می‌شوند.

عظیمی با بیان اینکه بخش اعظمی از منابع مورد نیاز این پروژه از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته بخشی از منابع مورد نیاز برای احداث واحد بخار این مجموعه از محل مطالبات بخش گاز نیروگاه از مدیریت شبکه و منابع باقی مانده نیز از محل اعتبار اسنادی این پروژه از بانک مرکزی تامین خواهد شد تا بتوانیم این واحد را در موعد مقرر به شبکه سراسری برق کشور متصل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه واحدهای گازی نیروگاه در دوره اوج بار امسال با حداکثر توان در اختیار شبکه برق کشور بوده‌اند، اضافه کرد: طبق اعلام‌شرکت ملی گاز ایران، عملیات احداث خط گاز ایرانشهر تا چابهار از پیشرفت مناسبی برخوردار است و تا انتهای خردادماه ۱۴۰۱ گاز به چابهار خواهد رسید که این موضوع هم از لحاظ فنی و همچنین اقتصاد ملی کمک بسیاری به نیروگاه می‌کند و موجب خواهد شد که سوخت پایه نیروگاه از گازوییل به گاز تغییر کند.

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی با اشاره به بازدید از پست پلان و خط انتقال برق دومداره ۲۳۰ کیلووات گوادر، گفت: امیدواریم با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مناسب، حدود ۱۰۰ کیلومتر ادامه خط انتقال یاد شده تا گوادر پاکستان تکمیل و زمینه صادرات برق بیش از پیش فراهم شود.

عظیمی در پایان یادآور شد: از چندی قبل مسئله تامین سوخت ماشین‌آلات پروژه‌های نیروگاهی دچار مشکل شده بود که پس از پیگیری‌های صورت گرفته و با همراهی شرکت پخش و پالایش وزارت نفت و همچنین همکاران وزارت صمت، مشکلات ثبت اطلاعات در سامانه درخواست فراورده‌های نفتی "سدف” در حال رفع شدن است که این موضوع کمک مهمی در پیشبرد اهداف تحقق به موقع برنامه‌های سنکرون واحدهای نیروگاهی خواهد کرد.نام:
ایمیل:
* نظر: