اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۶
کد خبر: ۲۴۶۶۱
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۵ - ۰۱ تير ۱۴۰۰ - 22 June 2021
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: امروز دیگر در محیط زیست امضای طلایی نداریم چون موضوع محرمانه‌ای در این حوزه وجود ندارد.
کلانتری: در محیط زیست دیگر امضای طلایی نداریمبه گزارش سرویس اجتماعی عصرپرس، عیسی کلانتری روز سه شنبه در مراسم روز ملی محیط بان افزود: اگر نهادی می خواهد درباره محیط‌زیست اطلاعات جمع آوری کند نیازی نیست غیرمستقیم این کار را انجام دهد مستقیم به خودمان مراجع کند هر چه بخواهند در اختیارشان قرار می دهیم. 

وی تاکید کرد: چون در محیط زیست مسأله پنهانی نداریم، یک سازمان نظارتی نمی تواند مسأله پنهانی داشته باشد شاید خیلی مسائل از نظر قانونی قابل مطرح نیست. 

کلانتری افزود: زمانی همه بودجه سازمان محیط‌زیست دو و نیم در هزار تمام بودجه کشور بود، از این رو یک سری امضاهای طلایی شکل گرفت چون فساد وجود داشت، مثلا یک محیط بانوان در قبال دریافت مبلغی از شکار کل و بز توسط شکارچیان چشم پوشی می کرد. با افزایش اعتبار سازمان و اصلا وضعیت دریافتی و معیشتی امضای طلایی بسیار بسیار کم شده، نمی توانم بگویم کامل از بین رفته اما می دانم اگر هم باشد بسیار ناچیز است. 

ثبت روز ملی محیط زیست در تقویم رسمی کشور 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: قرار بود جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شود و در آن روز ملی محیط زیست همزمان با ولادت امام رضا (ع) در تقویم ملی کشور ثبت شود و در اولین جلسه ای که برگزار شود این اتفاق خواهد افتاد چون اعضای شورا با این کار موافق هستند.

اضافه شدن سالانه ۲۰۰ محیط بان 

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست دو بخش محیط زیست انسانی و محیط زیست طبیعی دارد که در محیط زیست طبیعی وظیفه حفاظت بر عهده محیط بانان است که بسیار هم حایز اهمیت است، در واقع طبیعت به انسان نیاز ندارد، این انسان است که به طبیعت محتاج است،‌ در راستای حفظ طبیعت باید تلاش کنیم البته در این میان افراد بد هم وجود دارند و محیط بانان هستند تا محیط زیست را از شر این افراد مصون نگه می دارند.

کلانتری ادامه داد: چندی پیش مقاله ای خواندم که در آن گفته شد که محیط بانان باید خلع سلاح شوند، نمی دانم این حرف تا چه حد درست است، در محیطی که افراد مسلح و شرور کمر به نابودی محیط زیست بسته اند این حرف تا چه حد می تواند درست باشد؛ چگونه می توان یک انسان را در مقابل این افراد شرور بی سلاح گذاشت؟ اما قطعا می دانیم که محیط  زیست بدون کار فرهنگی قابل حفاظت نیست، محیط بان زحمت می کشد اما اگر همه ملت محیط بان نباشند قطعا با ۳ تا ۴ میلیون محیط بان سازمانی نمی توان محیط زیست را حفظ کرد.

وی اظهارداشت: هر چند قرار است سالانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ محیط بان به جمع محیط بانان کشور اضافه شود، اما در مقابل سالانه ۱۱۵ محیط بان بازنشسته و از جمع محیط بانان خارج می شوند که این تعداد به جز افرادی است که شهید و یا جانباز می شوند، تعداد محیط بانان حداقل باید به پنج هزار نفر برسد که در این زمینه سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه همکاری خوبی با سازمان محیط زیست داشت و از آنها تشکر می کنم.

افزایش ۲۳۵ درصدی دریافتی سازمان محیط زیست 

معاون رییس جمهوری گفت: در سال ۱۳۹۶ سازمان محیط زیست یکی از فقیرترین سازمان های دولتی بود اما در سه سال گذشته اعتبار سازمان افزایش خوبی داشته است. در سه سال گذشته تورم کشور ۱۲۰ درصد بود در حالی که دریافتی سازمان ۲۳۵ درصد افزایش یافت، در واقع میانگین دریافتی کارکنان سازمان ۱۱۵ درصد افزایش یافت که در این زمینه از رییس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه بسیار تشکر می کنم.

وی اظهار داشت: وظیفه رییس سازمان محیط زیست اصلاح قوانین و مقررات و مصوبات ستادها و برنامه ریزی ها است، در واقع همه جا بد و خوب وجود دارد. در سازمان محیط زیست هم افراد بد هستند که مانع اجرای برخی کارها می شدند، در واقع یک سیب گندیده همه سیب های یک سبد را گندیده می کند، این مساله در همه جای جامعه دیده می شود اما با همه اینها روند بهبود شرایط در سازمان محیط  زیست معنی دار است و امروز دیگر امضای طلایی نداریم.

کاهش زمان ارزیابی گزارش زیست محیطی پروژه ها 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: زمانی که به سازمان محیط زیست آمدم رییس جمهوری به من گفت که خسته شدم از اینکه دستگاه های اجرایی به ما مراجعه کردند و گفتند که کارهای ما در محیط زیست گیر کرده است این روند باید اصلاح شود که بر این اساس زمان جواب دادن به گزارش های ارزیابی زیست محیطی را کاهش دادیم و افراد را موظف کردیم که باید حداقل تا ۴۵ روز جواب هر گزارشی رابدهند.

کلانتری افزود: در سال ۱۳۹۶ حدود ۲۶۰ طرح بزرگ از ۱۴ تا سه سال در سازمان محیط زیست مانده بود که بدون جواب بودند و همه آنها را در مدت چهار ماه تعیین تکلیف کردیم. از این تعداد ۱۵ تا ۲۰ درصد نیز رد شدند، البته طرح های جنجال برانگیزی هم در کشور  وجود دارد که به علت نفوذ یک سری مقامات سیاسی و اقتصادی شکل می گیرند اما سعی کردیم در همه حوزه ها شفاف عمل کنیم. مسائل سیاسی و حاشیه ای به محیط زیست ربطی ندارد هر طرحی که در راستای توسعه پایدار و حفظ محیط  زیست باشد باید سازمان نسبت به گزارش ارزیابی ان در کمترین زمان پاسخگو باشد.

دولت در حد اختیار باید پاسخگو  باشد 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: نمی توانیم کشور را معطل جواب دادن به گزارش های زیست محیطی کنیم، هر کسی که مسوول است باید پاسخگو باشد، دولت هم در حد اختیارات خود باید پاسخگو باشد، دولتی که اختیاراتش محدود است در همان حد محدود باید پاسخگو باشد، اگر کسانی خواهان بیش از انجام وظیفه قانونی خود هستند جایشان در محیط زیست نیست.

دروس محیط زیستی در ۱۲ دانشگاه مادر کشور 

کلانتری اظهار داشت: محیط بانان معلمان فرهنگی در راستای حفظ محیط زیست هستند، توسعه آن نیاز به کار فرهنگی دارد که سازمان محیط زیست تا حد زیادی موفق بوده است. در این راستا بسیار تلاش کردیم تا دروس محیط زیستی در دانشگاه ها اجباری شود که امسال به صورت پایلوت در ۱۲ دانشگاه مادر کشور اجرا می شود.

وی تاکید کرد: مقام معظم رهبری همواره فرموده اند که محیط زیست مربوط به این دولت و آن دولت نیست، درک این مطلب نیاز به آگاهی دارد، اگر مدیران اجرایی و تصمیم سازان کشور در حد ۱۰ درصد نظرات رهبری را داشتند امروز در زمینه محیط زیست تا این حد مشکل نداشتیم. مشکلات ناشی از عدم آگاهی است که باعث می شود قوانینی که تصویب می شود مخل محیط زیست باشند.

ضربه معدنکاوان بر پیکر محیط زیست طبیعی کشور 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در سال ۱۳۹۰ مجلس شورای اسلامی قانونی را اصلاح کرد که ضربه بزرگی به پیکر محیط  زیست طبیعی کشور وارد کرد، بر اساس این قانون فعالان در عرصه معادن کشور می توانند با محیط زیست خارج از مناطق چهارگانه هر کاری بکنند بدون اینکه پاسخگو باشند.

وی افزود: وسعت کشور ۱۶۴ میلیون هکتار است که ۱۳ درصد آن در قالب مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است و معدنکاوان در ۱۴۵ میلیون هکتار از آن یعنی ۸۸ درصد این سرزمین آزاد هستند هر کاری بکنند چون قانون این اجازه را به آنها داده است و می توانند بدون پاسخ به محیط زیست و هر نهاد دیگری طبیعت را زیرو رو کنند. هیچ جای دنیا چنین قانونی وجود ندارد، اگر فرهنگ و آگاهی عمومی در جامعه و میان قانونگذاران بالا بود و شهروندان از حقوق شهروندی خود مطلع بودن این قوانین وضع نمی شد.

کار احیای دریاچه ارومیه متوقف نشده است 

کلانتری گفت: درباره اجرای احیای دریاچه ارومیه گفتند که کار متوقف شده در حالی که اینطور نیست، دولت ۱۰۰ درصد اعتبار مورد نیاز احیا را تخصیص داده اما گاهی در روند اجرا با مشکلات فنی مواجه می شویم که کار را متوقف و کند می کند، مثلا از اول گفتیم که در زمین «آبرفتی» (کارستی) نمی توان تونل حفر کرد و می توان آب را با لوله گذاری به دریاچه منتقل کرد اما به هر حال کار احداث تونل آغاز شد و اکنون ۱۴۰۰ متر از تونل زاب در مدت سه سال حفر شد و فقط ۳۴ کیلومتر مانده که ۹ ماه است معطل این بخش هستند چون بخشی آبرفتی و کارستی است و کار با کندی پیش می رود گاهی افراد یک تا دو هفته زیر زمین کار می کنند و روی زمین نمی آیند بنابارین نباید در حق انها بی انصافی کرد.

وی اظهار داشت: متاسفانه گاهی برخی نمایندگان با نفوذ در مجلس بودجه هایی را می گیرند و مثلا جاده ای را در نقطه ای که محلی از اعراب ندارد احداث می کنند که این فقط هدر دادن بیت المال است. به نظر من مدیر کلی که صدایش برای اجرای چنین پروژه هایی در نیاید باید محاکمه شود. اگر آگاهی مردم بالا باشد مانع اجرای چنین پروژه هایی می شوند و محیط زیست حفظ می شود.

کلانتری تاکید کرد: در این میان نقش سمن ها بسیار حایز اهمیت است، سمن های محیط زیستی نباید جا بزنند باید در میدان باشند،  امسال برای تقویت سمن ها از صندوق ملی محیط زیست به آنها کمک کردیم.

آب مشکل اساسی کشور است 

وی گفت: اگر بخواهیم محیط زیست را برای آیندگان حفظ کنیم باید از منابع آبی خود حفاظت کنیم اگر آب نباشد هیچ موجودی نیست. در بخش آب و حفاظت از محیط زیست خوب عمل نکردیم، حق نداریم  بیش از ۴۰ درصد از منابع آبی تجدید پذیر خود استفاده کنیم در حالی که بیش از ۱۰۰ درصد از این منابع استفاده می کنیم. این روند ریشه محیط زیست نسل بعدی را از بین می برد، اینجاست که مسوولان کشور باید اگاه باشند، آنانی که به فکر اضافه برداشت از آب هستند در راستای منویات مقام معظم رهبری نیستند.

کلانتری تاکید کرد: وقتی سیاست های کلان غلط است، وقتی پتانسیل آبی کشور پاسخگو نیازهای کشور نیست تصمیم های غلط به بهای تخریب محیط زیست تمام می شود. ادامه این روند برای نسل های بعدی آب شیرینی باقی نخواهد گذاشت. مساله اول محیط زیست امروز آب است،‌ اگر هوا آلوده باشد می توان با برنامه ریزی مشکل را رفع کرد اما اگر آب تمام شود دیگر نمی توان کاری کرد، اکنون محیط بانان برخی استان ها از ۱۰۰ کیلومتر دورتر آب می اورد تا آبشخور مناطق خود پر آب کنند.

وی اظها رداشت: کشور را خشک کردیم. وقتی آب نباشد علفی هم نیست، علف نباشد گیاهخواری نیست و اگر گیاهخوار نباشد گوشتخواری هم نیست. نباید برای اهداف کوتاه مدت سیاست های بلند مدت را قربانی کنیم،‌ چندی پیش یک نماینده مجلس گفته بود که می توان برای ۵۰۰ میلیون نفر در کشور غذا تولید کرد اکنون که برای این جمعیت غذا تولید می کنیم ۲.۵ برابر بیشتر از ظرفیت مجاز منابع آبی موجود آب مصرف می کنیم بنابراین چگونه می توان برای ۵۰۰ میلیون نفر غذا تولید کرد؟ نباید عوام فریبی کنیم ، این تفکر محیط زیست را ویران می کند، یک شکارچی مثلا فقط یک کل یا یک بز را شکار می کند اما با این طرز تفکر میلیون ها کل و بز را نابود می کنیم.

فرسایش ۲ میلیارد تن خاک در سال 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دو ماه پیش با آقای رییسی در دماوند بازدید داشتیم که یکی از کارشناسان گفت که هزار هکتار از اراضی به صورت غیر مجاز تصرف شده که من به ایشان گفتم که ما سرکاریم، سالانه دو میلیارد تن خاک را از دست می دهیم که ۱.۲ دهم میلیارد تن آن را می توان کنترل کرد باید فکری به حال این وضعیت کرد، سالانه ۳۰۰ هزار هکتار خاک را از دست می دهیم در حالی که کارشناسان برخی مسوولان را با مسائل حاشیه ای سرگرم می کنند که در این شرایط مسائل کلان از دست می رود.

وی تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ محیط زیست موظف است بجنگند چون موظفیم منابع موجود را برای نسل های بعدی حفظ کنیم و به دست آنها برسانیم. باید مراقب باشیم که مسائل کوچک ما را گمراه نکند.

خودروسازان به فکر لابی گربی 

معاون رییس جمهوری گفت: امروز با خودروسازان دعوا داریم چون تا زمانی که فناوری تولید خودرو را اصلاح نکنند همچنان هوای آلوده خواهیم داشت. از ابتدای سال آینده باید خودروهایشان یورو ۶ باشد اما از اکنون به فکر لابی گری هستند تا همچنان خودروهای با استاندارد یورو ۴ و ۵ را وارد بازار کنند.

ایران از تسهیلات نشست آب و هوایی پاریس محروم شد 

کلانتری  درباره تجهیز ناوگان محیط بانی اظهار داشت: مجوز خرید ۷۰۰ خودرو تویوتا را دریافت کرده بودیم که به ۲۰ میلیون دلار اعتبار نیاز داشت اما نداشتیم که پرداخت کنیم و این کار بر زمین ماند. این در حالیست که اگر به نشست پاریس ملحق می شدیم می توانیم از اعتبارات آن استفاده کنیم چون بر اساس قانون این نشست کشورهای توسعه یافته باید سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار به کشورهای در حال توسعه کمک کنند تا بتوانند با به روز کردن فناوری خود انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهند اما با نپیوستن به آن، کشور از این مبلغ محروم شد.

وی افزود: دو سال پیش مجلس شورای اسلامی نشست آب و هوایی پاریس را تصویب کرد و اشکالاتی را هم که شورای نگهبان گرفته بود رفع کردیم و تصویب شد اما دو سال است که مجلس قبلی و کنونی دست نگه داشته اند و بدون نتیجه مانده است. برخی می گویند پیوستن ما به آن مانع توسعه کشور می شود در حالی که بدون پیوستن هم به تعهد چهار درصدی خود در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای عمل کرده ایم، با مهار فلرهای نفتی این کار را انجام دادیم اما کشور در تسهیلات این نشست محروم شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: