اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷
کد خبر: ۲۴۴۶۶
تاریخ انتشار: ۱۹:۳۷ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - 13 June 2021
مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران از غرق شدن 15 نفر در رودخانه‌ها و تاسیسات آبی استان تهران طی سه ماهه نخست امسال خبر داد.
غرق شدن 15 نفر در رودخانه‌های استان تهران طی سه ماهه نخست امسالبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از پاون،محمد شهریاری با اعلام این خبر اظهار کرد: همه ساله با شروع فصل گرما شاهد حضور همشهریان و گردشگران در حاشیه رودخانه‌ها، دریاچه سدها و کانال های آبیاری و زهکشی استان بهمنظور شنا و گذران اوقات فراغت هستیم که این امر میتواند مقدمه ساز وقوع حوادث دلخراشی برای این افراد شود.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سالجاری تاکنون متاسفانه شاهد غرق شدن 15 نفر از هموطنانمان در رودخانهها و تاسیسات آبی استان بودهایم، افزود: میزان غرقشدگان در رودخانهها، کانالهای زهکشی و آبیاری و دریاچه سدها در مدت مشابه سال گذشته، 6 نفر بوده است که این رشد آمار حوادث طی مدت کوتاه سه ماهه، بسیار نگران کننده است.

شهریاری درباره کانالهای آبیاری و دسترسی عموم مردم به این اماکن اظهار کرد: بارگذاری جمعیتی و توسعه شهرها در کنار شبکههای آبیاری و زهکشی و همچنین عدم توجه برخی شهروندان به هشدارها و توصیه مسئولان باعث افزایش آمار غرقشدگان در شبکههای مذکور است و نکته قابل توجه این است که به طور کلی بیشترین درصد غرق شدگی ها مربوط به شبکه های آبیاری و زهکشی است.

مدیر دفتر تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقهای تهران با بیان اینکه همه ساله قبل از شروع فصل گرما، اقدامات خوبی توسط این شرکت در زمینه  پیشگیری از بروز حوادث در تاسیسات آبی صورت میگیرد، گفت: اطلاع‌رسانی ممنوعیت شنا در دریاچه سدها، رودخانهها و کانالهای آبیاری و زهکشی، بازسازی و تجدید نصب علائم هشدار دهنده، شناسایی نقاط حادثه خیز و نصب نرده، تهیه کلیپهای مرتبط با خطرات شنا در تاسیسات آبی، مصاحبه با صدا و سیما و خبرگزاریها و همچنین درج آگهی ممنوعیت شنا در روزنامه های محلی از جمله این اقدامات است.

وی ادامه داد: در سال گذشته نیز شرکت آب منطقهای تهران طی مکاتبهای با کلیه شهرداریهای شهرهای استان تهران و کرج مبادله تفاهمنامه به جهت سرپوشیده کردن کانالها در محدودههای شهری و مراکز جمعیتی را اعلام کرده است که در صورت عملیاتی شدن آن، اقدام بسیار مؤثری در کاهش تلفات و آمار غرق شدگی در کانال‌های کشاورزی خواهد بود.

شهریاری تاکید کرد: آگاهی و توجه جدی هر چه بیشتر شهروندان به تذکرات همکاران حفاظت فیزیکی، بنرها و علائم هشدار دهنده نصب شده در مناطق شنا ممنوع نظیر رودخانه‌ها و دریاچه سدها می‌تواند باعث کاهش چشمگیر آمار حوادث دلخراش و جبران ناپذیرشود.

وی ادامه داد: وجود رسوبات، جریان‌های زیرسطحی، عمق زیاد و اختلاف دمای لایه های مختلف آب، اشباع و لغزشی بودن حاشیه دریاچه سدها و رودخانه‌ها و شیب تند دیواره کانال‌های آبیاری، این محلها را به مکانی بسیار خطرناک حتی برای شناگران ماهر تبدیل کرده لذا لازم است که شهروندان به این مساله توجه ویژه‌ای داشته باشند که به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی این اماکن را برای شنا انتخاب نکنند.


نام:
ایمیل:
* نظر: