اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۴
کد خبر: ۲۴۴۰۵
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۴ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - 09 June 2021
رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دلسرد کردن مردم از انتخابات هنر نیست گفت: امروز هر کسی که ایران را دوست دارد و هر کسی که نگران سرنوشت نسل آینده و فرزندان این آب و خاک است، در انتخابات مشارکت خواهد کرد.
قالیباف: هرکس نگران ایران است، در انتخابات شرکت می‌کندبه گزارش سرویس سیاسی عصرپرس، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز -چهارشنبه- با گرامیداشت سالروز  ۱۵ خرداد گفت: این روز نقطه عطفی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی و پیروزی آن است.رهبر حکیم انقلاب در سالروز رحلت معمار انقلاب، تبیین بسیار مهم و دقیقی از مردم‌سالاری دینی به عنوان مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی ارائه دادند که به دلیل اهمیت آن، نباید اجازه دهیم این مبحث به حاشیه برود.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: پیروزی امام خمینی (ره) دو محور اصلی داشت؛ خداباوری و امام‌باوری. امام خمینی (ره) تمام زندگی خود را بر مبنای دستورات و سنت‌های الهی تنظیم و هدایت کردند.

قالیباف، مردم‌باوری را از عناصر مهم موفقیت امام خمینی (ره) خواند و گفت: امام (ره) معتقد بود آن عواملی که به یک نظام سیاسی قوام می‌بخشد، اراده و فداکاری یک ملت است. باور عمیق امام (ره) به توانایی مردم، تغییر شرایط اجتماعی و اختیار آنها برای تعیین سرنوشت خود، انقلاب شکوهمند ملت ایران را بنیان نهاد و موجب تشکیل نظام شکوهمند جمهوری اسلامی شد.

وی خاطر نشان کرد: اعتقاد ما این است که مردم می‌توانند هر شرایطی را هر چقدر هم سخت باشد، تغییر دهند. اراده ملت می‌تواند معجزه اجتماعی بیافریند. اراده خداوند نیز در راستای اراده مردم قرار خواهد گرفت. مردم باوری و خدا باوری راه برون رفت از مشکلات است.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دلسرد کردن مردم از انتخابات هنر نیست. کارنامه نامزدها مهمتر از ادعاها و شعارهای آنها و حتی مهمتر از برنامه‌های نامزدها است.

وی تصریح کرد: باور عمیق امام راحل به توانایی مردم برای تغییر شرایط اجتماعی و اختیار آنها برای تعیین سرنوشت خود، انقلاب شکوهمند مردم ایران را بنیان نهاد  و موجب  تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی شد. حضرت امام  به پشتوانه ی ملت  دولت تشکیل دادند و تا آخرین روزهای حیات پر برکت ایشان این قدرت و بسیج عمومی مردم بود که امکان غلبه بر تمام مشکلات و توطئه‌های دشمنان را  فراهم می ساخت.

قالیباف ادامه داد: در منطق قرآنی اعتقاد ما این است که مردم می‌توانند هر شرایطی را هر چقدر هم که سخت و دشوار باشد، تغییر دهند و اراده ی ملّت می‌تواند «معجزه اجتماعی» بیافریند و در انتها  اراده خداوند متعال نیز در راستای اراده مردم قرار خواهد گرفت. 

وی با اشاره به اینکه ما  از امام  یاد گرفته‌ایم «جمهوری اسلامی» نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر، اضافه کرد: از دید ما جمهوریّت و اسلامیّت دو چیز جدا از هم نیستند که به هم الصاق شده باشند. این یک حقیقت واحد است؛ جمهوریّتش از دین گرفته شده و اسلامیتش مردمی است.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در آموزه‌های امام راحل رحمه الله علیه «مردم‌سالاری دینی» در دو محور مشخص می‌شود: اول انتخاب حاکمان به دست مردم و با رأی آنها که مهّم‌ترین جلوه ی آن انتخابات است. کسانی که با هر علت و نیتی به محض دیدن هر اشکالی انتخابات را تضعیف می‌کنند، نمی‌توانند ادعای مردم سالاری کنند.

وی با بیان اینکه دوم، نظارت بر عملکرد مسوولان و مراقبت از اینکه در راستای منافع عمومی عمل کنند، ادامه داد: نمایندگان مردم در مجلس مظهر و مسئول این نظارت در نظام جمهوری اسلامی هستند و ان شاء الله با عنایت الهی به وظیفه شان  به درستی عمل خواهند کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با پیروی از همان منطق خداباوری و مردم‌باوری که امام عزیزمان  آن را  در کشورمان نهادینه کردند، اعتقاد داریم که با کاری مردمی و انقلابی می‌توان موتورهای حرکت قوی و سریع ملت ایران را  فعال‌تر کرد، اضافه کرد: با آغاز گام دوم انقلاب اسلامی به نسل جوان امیدوارتریم. رمز ماندگاری و کلید پیروزی را هم در همین جمهوری اسلامی می‌دانیم. جایی که خداباوری و مردم‌ باوری به هم آمیخته شده است، این فرمول هیچ بن‌بستی ندارد.

قالیباف افزود: اگر هم در زمینه‌ای به مشکل برخورده‌ایم یا فرمول «خدا باوری و مردم‌ باوری» را درست نخوانده‌ایم یا آن را درست به کار نبسته‌ایم و یا کار جهادی را پشتوانه ی آن نکرده‌ایم. دفاع عالمانه از جمهوری اسلامی و تدبیر مسئولانه برای پیشبرد امور مردم گره‌گشای ماست، ما این را از امام آموختیم و در گذر زمان  آنقدر تجربه کرده‌ایم که باور ما و زندگی ما شده است.

رییس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه مردم ما طعم شیرین انتخابات واقعی را با انقلاب و امام چشیدند، ادامه داد: معنا ندارد که با ژست مردم‌سالاری آنها را از انقلاب و رهبری دور کنیم. منافقانه است که  به نام مردم ‌باوری در برابر ضوابط دینی بایستیم.

قالیباف با تاکید بر اینکه دو عنصر خداباوری و مردم باوری که ما  امام خمینی را  مظهر باور به آنها می‌دانیم، راه برون رفت از مشکلات و تنها راه پیشرفت و آبادانی کشور  و حفظ نظام اسلامی است، تصریح کرد: ما  اسلام ناب را  همانی می‌دانیم که  امام به ما نشان دادند، در نقطه مقابل هر جا التقاط ببینیم یا هر جا تحجر نمایان شود از آن فاصله می‌گیریم زیرا التقاط و تحجر را در مسیر اسلام نمی‌دانیم، تجربه هم نشان داده که متحجران حضور مردم را  باور ندارند. التقاطی‌ها هم از مردم استفاده ی ابزاری می‌کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در این بیش از چهار دهه هیچ کس را از امام و رهبری در مردم‌باوری و مردم‌سالاری صادق‌تر ندیدیم. اگر هم در برهه ای  فضا تیره و تار شد، سیره ایشان را چراغ راهمان قرار می دهیم.

وی با بیان اینکه با توجه به مطالب گفته شده امروز ما در این مسیر، دو کار مهم داریم و دو مسوولیت سنگین را بر روی شانه های خود  احساس می‌کنیم، توضیح داد: نخست آنکه مردمی که  پای کار انقلاب و نظام ایستاده‌اند را دریابیم، آنها زیر فشار هستند و هزینه می‌دهند آنها را بفهمیم و با آنها مواسات کنیم، رنج آنها را  کاهش دهیم  و کنار آنها باشیم.

قالیباف با تصریح بر اینکه گاهی با یک اظهارنظر تلخ، گاهی با یک موضع نا به جا و گاهی با یک حاشیه‌سازی بی‌فایده کام این مردم را  تلخ نکنیم، کنار مردم بودن، همدل و همزبان بودن با مردم افتخار و آبروی ماست، اضافه کرد: دوم آنکه راه را برای ورود آنها به میدان کار فراهم کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود:باید در اقتصاد به دنبال رفع موانع تولید و اشتغال باشیم به‌ طور خاص نسبت به رونق کسب‌ وکارهای خرد و بنگاه‌های کوچک  حساس باشیم. در سیاست  مردم‌فریبی نکنیم آنها را با بی‌اخلاقی در رقابت رنجیده نکنیم. در فرهنگ مراقب سرمایه ی ملّی و تمدنی خود باشیم، خودمان را در برابر تهاجم نبازیم و همچنین  برای تعامل و تبادل فرهنگی هم آماده باشیم.

قالیباف اضافه کرد: برای تحقق این دو وظیفه باید پیروی از رهبر معظم انقلاب اسلامی را  اصلی تخلف‌ناپذیر بدانیم. چراکه همان خداباوری و مردم‌باوری راسخ، با همان شدت و با همان قاطعیّت امام راحل، در وجود ایشان  منعکس شده است. رهبر فرزانه ی انقلاب در تمام سال‌های اخیر بزرگترین پاسدار دفاع از حق مردم  برای مشارکت در اداره ی کشور بوده‌اند و به شایستگی از جمهوریّت و اسلامیت نظام دفاع کرده‌اند. لبیک به دعوت ایشان برای دعوت از یکدیگر به مشارکت در انتخابات پیش رو برآمده از همان اعتقاد راسخ  به مردم‌باوری است.

وی افزود: «خردمندی» لازمه‌ فردی است که می‌خواهد چنین مسوولیت عظیمی را  بر عهده بگیرد. «پرهیزکاری» را در گفتار  و رفتار نامزدها دنبال کنید و به آن وزن بدهید.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هر کسی که از برخی نابسامانی‌ها و ناکارآمدی‌ها دلخور است، با انتخاب درست در این انتخابات فرصت بی‌نظیری  برای تعیین سرنوشت خود و کشور دارد، ادامه داد: ما هم در مجلس شورای اسلامی با مردم و با نامزد منتخب مردم بر روی همان شاخص‌های خردمندی، کارآمدی  و پرهیزکاری پیمان همکاری می‌بندیم.

قالیباف با بیان اینکه دلسرد کردن مردم از انتخابات هنر نیست، افزود: در مقیاس زندگی اجتماعی و عرصه‌ی عمومی شاید هیچ گناهی بزرگتر از گناه دلسرد کردن مردم نباشد. نباید با دشمنان درباره‌ی موضوع انتخابات هم صدا شویم، حتماً کسانی که  در انتخابات مشارکت می‌کنند هم نقدها و اعتراض‌های به‌جایی دارند اما آنها علیرغم این نقدها، انتخابات را مهم‌ترین پنجره ی «تنفس مدیریتی» برای کشور می‌دانند.

وی با بیان اینکه مردم از طریق انتخابات این فرصت را دارند که نگاه کلان حاکم بر مدیریت کشور، مجریان و مهم‌ترین برنامه‌های کشور را خودشان مشخص کنند، ادامه داد: هر انتخابی  سهمی در افزایش رشد ملّی دارد اما قهر با مشارکت این پنجره ی فرصت را  بدون استفاده ی مناسب از آن برای ملّت می‌بندد.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز هر کسی که ایران را دوست دارد و هر کسی که نگران سرنوشت نسل آینده و فرزندان این آب و خاک است، در انتخابات مشارکت خواهد کرد. دعوت از یکدیگر برای حضور در انتخابات، مجاهدتی برای اعتلای ایران عزیز است.

 
 

نام:
ایمیل:
* نظر: