اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۶
کد خبر: ۲۳۳۵۶
تاریخ انتشار: ۲۳:۳۱ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - 16 March 2021
شعبان هشتمین ماه قمری است و پر است از عید و ولادت و بزرگداشت. ولادت امام حسین، ولادت ابوالفضل العباس، ولادت امام سجاد، ولادت حضرت علی اکبر و همچنین ولادت امام زمان در نیمه شعبان در این ماه قرار دارد.
اعیاد شعبانیه مبارکعصرپرس، هشتمین ماه از ماه های قمری است که دردل خود وقایع بسیار مبارکی دارد ; ولادت با سعادت چندتن از امامان وبزرگان دین اسلام دراین ماه رخ داده واین ماه را به ماهی خوش یمن برای مسلمانان بدل کرده است ; ولادت امام حسین(ع)،که به شرف دفاع و ایستادگی این بزرگوار از حق و حقانیت این روز را روز پاسدار می نامند.

میلاد امام حسین (ع)

روز سوم ماه شعبان زمانی که خبر ولادت امام حسین (ع) را به پیامبر (ص) دادند ایشان به خانه امام علی (ع) آمد و به اسماء فرمود تا نوزاد را نزدش بیاورد. پیامبر (ص) در گوش راست او اذان و در گوش چپش اقامه گفت. در این لحظه جبرئیل فرود آمد و به پیامبر (ص) گفت: سلام خدا بر تو ای پیامبر! این نوزاد را به نام کوچک هارون (شبیر) نام بگذار که به عربی «حسین» گفته می‌شود؛ همان‌طور که علی برای تو مانند هارون برای موسی ابن عمران بود، با این تفاوت که بعد از تو به پیامبری نمی‌رسد.

میلاد حضرت ابوالفضل (ع)

حضرت ابوالفضل (ع) در روز چهارم ماه شعبان سال ۲۶ هجری قمری در شهر مدینه به دنیا آمد. پدرش امام علی (ع) و مادرش ام‌البنین بود. او در واقعه عاشورا ۳۴ سال داشت و تا آخرین لحظه از امام حسین (ع) و راهش دفاع کرد. کنیه او ابوفاضل و مهم‌ترین القابش قمر بنی‌هاشم، علمدار و سقا بوده است.

حضرت ابوالفضل قامت بلندی داشت و علاوه بر چهره زیبا که باعث شده بود به او لقب «قمر بنی‌هاشم» را بدهند، شجاعتش هم بی‌نظیر بود.

میلاد امام سجاد (ع)

امام سجاد (ع) دومین پسر امام حسین (ع) در روز پنجم ماه شعبان در شهر مدینه به دنیا آمد. مادرش شهربانو نام داشت و دختر یزدگرد پادشاه ایران بود. امام سجاد (ع) در واقعه عاشورا ۲۴ ساله بود و به اذن پروردگار به دلیل بیماری نتوانست به میدان جنگ برود و پس از شهادت پدرش به مدت ۳۵ سال امامت کرد.

امام سجاد (ع) با این که در نهضت عاشورا به میدان جنگ نرفت، اما کار‌های بزرگی انجام داد که باعث شد پیام این نهضت به گوش جهانیان برسد. او همواره اهداف متعالی امام حسین (ع) از نهضت عاشورا را به مردم گوشزد می‌کرد و اجازه نمی‌داد که به تحریف و تباهی کشیده شود. کتاب صحیفه سجادیه منتسب به ایشان است که زبور آل محمد شهرت دارد.

میلاد امام زمان (عج)

حضرت مهدی (ع) در روز نیمه شعبان سال ۲۵۵ هجری قمری در شهر سامرا به دنیا آمد. نام او را از نام جدش حضرت محمد (ص) برگزیدند؛ چرا که با طلوع حضرت محمد (ص) جهانیان از جهل و گمراهی نجات پیدا کردند و با ظهور حضرت مهدی (عج) هم عالم بشریت بار دیگر از تاریکی‌ها و گمراهی‌ها رهایی پیدا خواهد کرد.

ایشان در سامرا و در تاریخ ۱۵ شعبان ۲۵۵ ه. ق. چشم به دنیا گشود. نام حضرت مهدی (عج) همنام جدش رسول‌الله است. این مشابهت در نام، بی‌دلیل نیست؛ بلکه گویای این حقیقت است که با طلوع رسول خدا (ص) جهانیان از جهل و گمراهی نجات یافتند و با ظهور فرزند امام زمان (عج) هم بشریت بار دیگر از تاریکی و ضلالت رها خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: