اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۴
کد خبر: ۲۱۴۱۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۷ - ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 01 December 2020
سخنگوی سازمان انرژی اتمی :
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها با اشاره به نظر دولت مبنی بر مخالفت با توقف اجرای پروتکل الحاقی، گفت: اجرای پروتکل الحاقی مشکلی در روند فعالیت های هسته ای ایجاد نمی کند.
اجرای پروتکل الحاقی مشکلی در روند فعالیت های هسته ای ایجاد نمی کند
به گزارش عصرپرس از خانه ملت، بهروز کمالوندی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 11 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، گفت: در این شرایط سخت آنچه از همه مهم تر است حفظ و تقویت انسجام ملی است به خصوص در شرایطی که دشمن از همه امکانات از جمله فشار اقتصادی و سیاست های شیطانی علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده می کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: تزریق ناامیدی در جهت منافع کشور نیست و مایوس کردن مردم سبب می شود تا در زمین دشمن بازی کنیم. یکی از نقاط قوت کشور که مایه افتخار و اقتدار است صنعت هسته ای است.

وی ادامه داد: صنعت هسته ای امروز فعال کار خود را ادامه می دهد اما متاسفانه برخی افراد آگاهانه و ناآگاهانه پیشرفت های صنعتی و هسته ای را زیر سوال می برند و می گویند که صنعت هسته ای نابود شده و بهترین دلیل این ادعا هم این طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها است.

کمالوندی یادآور شد: نمایندگان انتظار دارند در بازه های زمانی کوتاه اقداماتی مانند نصب هزار سانتریفیوژ IR6 را سازمان انجام دهد یا نسبت به ایجاد کارخانه اورانیوم فلزی و فعال کردن بسیاری از بخش ها اقدام کند که هم سازمان آمادگی دارد و هم صنعت هسته ای فعال است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه یکی از مواد این طرح درباره احیای قلب راکتور اراک در مدت 4 ماه کنار گذاشته شد، گفت: ما این اقدام را هم طی 2 ماه می توانیم انجام دهیم هرچند در گذشته گفته می شد که در راکتور اراک سیمان ریختند و نابود شده اما همان طور که دکترصالحی مطرح کرد این راکتور قابل احیاست.

وی در ادامه اظهار کرد: در ارتباط با کاهش نصب سانتریفیوژها موضوعاتی مطرح شد در حالی که ما می توانیم سانتریفیوژهای قدیم و جدید را نصب کنیم و در مورد کاهش ذخایر غنی سازی شده نیز باید بگویم که در حال حاضر ذخایر ما حدود 3 هزار و 800 کیلو مواد است. پیشرفت ها در حوزه های مختلف صورت گرفته است. معدل 4 تن استخراج به 40 تن رسیده و در اکتشافات نیز صدها هزار کیلومتر اکتشاف شده است.

کمالوندی یادآور شد: تبدیل نیز برای اولین بار بعد از 10 سال اتفاق افتاد ما حدود 2 یا 3 سال پیش کارخانه تبدیل را ایجاد کردیم و در حوزه غنی سازی تیل هایی که از آن ها استفاده نمی شد را به کار گرفتیم و این کار جدید باعث شد 30 تن کیک زرد داشته باشیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: در ارتباط با برق هسته ای نیروگاه اول توسط پرسنل ایرانی اداره می شود و 2 نیروگاه جدید در حال ساخت است. در حوزه پزشکی هسته ای نیز رادیو داروهایی صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نظر دولت درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی در این طرح، اجرای پروتکل الحاقی مشکلی در روند هسته ای ایجاد نمی کند اما عدم اجرای آن باعث ابهام نسبت به برنامه هسته ای ایران می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: