اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۹
کد خبر: ۱۶۸۴۶
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۸ - ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - 06 February 2020
سفر رییس قوه قضاییه به استان بوشهر:
رییس قوه قضاییه گفت: ۱۷ گروه در مرکز استان بوشهر و شهرستان‌های آن، مسئول بررسی مسایل، مشکلات و عملکرد واحد‌های مربوطه در دستگاه قضایی و سازمان‌های وابسته هستند که گزارش بررسی‌ها در جلسه شورای عالی قوه قضاییه مرور می‌شود.

۱۷ گروه مسئول بررسی عملکرد سازمان‌های قضایی استان بوشهر شدند

به گزارش عصرپرس به نقل از میزان، آیت الله رییسی رییس قوه قضاییه در ادامه سفر‌های استانی خود و به منظور بررسی وضعیت استان بوشهر، در راس یک هیات قضایی وارد این استان شد.

رییس قوه قضاییه در بدو ورود به بوشهر، دیدار با مدیران استان بوشهر در شورای اداری و نشست با مسئولین و همکاران قضایی و سازمان‌های وابسته قوه قضاییه را از جمله برنامه‌های سفر به این استان عنوان کرد و از اعزام ۱۷ گروه به مرکز استان و شهرستان‌ها برای بررسی وضعیت این استان خبر داد.

رییسی تصریح کرد: ۱۷ گروه در مرکز استان بوشهر و شهرستان‌های آن، مسئول بررسی مسایل، مشکلات و عملکرد واحد‌های مربوطه در دستگاه قضایی و سازمان‌های وابسته هستند که گزارش بررسی‌ها در جلسه شورای عالی قوه قضاییه مرور می‌شود و نسبت به آن در استان و مرکز تصمیم گیری خواهد شد.

هر کس با هر انگیزه ای جریان انتخابات را زیر سوال ببرد به دلیل اینکه منافع او اقتضا نمی کند، بداند یا نداند بخواهد یا نخواهد تضعیف جریان انتخابات در جریان خواست دشمن قرار می گیرد.

دیدار با خانواده شهدا و اقشار مختلف مردم بوشهر

رییسی در دیدار با خانواده شهدا و اقشار مختلف مردم استان بوشهر، با گرامیداشت ایام الله دهه فجر و درود بر روح بلند امام و شهدا اظهار کرد: نهم دی ماه سال گذشته در جمع مردم ولایتمدار و با بصیرت و مخلص این استان حضور یافتم. جمعیت، بسیار مثال زدنی بود که نشاندهنده رسالت شهدای بزرگوار این استان در طول تاریخ است که خوب می‌فهمیدند؛ زمان را تشخیص می‌دادند؛ در زمان لازم موضع گیری می‌کردند و زمان شناسی از ویژگی‌های مهم شهدای ماست.

وی ادامه داد: تعبیر رهبر معظم انقلاب برای طلاب و دانشجویان این بود که می‌خواهم طلاب و دانشجویان سیاسی باشند؛ ولی برخی سیاسی بودن را به معنای این گرفتند که عضو فلان گروه و جریان سیاسی باشند؛ معنای سیاسی بودن این نیست. سیاسی کسی است که زمان شناس و وظیفه شناس باشد، نیاز جامعه را خوب تشخیص دهد و حاضر باشد برای رفع نیاز جامعه همه توان خویش را به خدمت بگیرد و خطر پذیر و مسئولیت پذیر باشد.

رییسی خاطرنشان کرد: یک مرد و زن با بصیرت و با مسئولیت کسی است که نیاز جامعه را به خوبی درک کند و بداند امروز جامعه چه می‌خواهد و برای رفع نیاز جامعه، حاضر باشد از ظرفیت خود مایه بگذارد.

رئیسی در ادامه گفت: پیش روی ما شهدای عالیقدری هستند که جلوه وظیفه شناسی، زمان شناسی، دشمن شناسی و دوست شناسی بودند. پیش روی ما شهدای عالیقدری هستند که نظرشان به وجه الله بود و رمز بقایشان نیز آن است که نظر به وجه الله کردند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در عالم قرار نیست هیچ چیز بماند، عنوان کرد: آن چه در عالم باقی است، وجه الله است. بقا متعلق به وجه الله است. در عالم وجاهت متعلق به خدا، اولیای خدا و متعلق به ائمه اطهار، ابی عبدالله (ع) و شهدای کربلاست. این‌ها در عالم وجاهت دارند.

وی ادامه داد: همه چیز در عالم هالک است؛ نه به این معنا که بعدا هلاک می‌شود؛ بلکه الان هالک است و همین الان هیچ چیز نیست؛ مگر آنکه صبغه خدایی پیدا کند. در عالم آنچه وجود دارد، ذات مقدس اوست. اگر کسی وجه الله شد، باقی است.

رئیسی با اشاره ترسیم نقش پایداری، ایستادگی، مقاومت و زمان شناسی مردم بوشهر در مقابل انگلیسی‌ها توسط رهبر معظم انقلاب در سفر به استان بوشهر، اظهار کرد: ایشان از نام آوران آن روز نام می‌برند: شهید رئیسعلی دلواری؛ از علمای زمان شناس آن روز نام می‌برند؛ آن‌هایی که چهره‌هایی مثل آقای دلواری را به میدان آوردند.

رئیس دستگاه قضایی تصریح کرد: بزرگی مثل آیت الله سید عبدالحسین لالی، بزرگانی مثل آقای بلادی و دیگران، این‌ها علمایی بودند که زمان شناسانه حرکت کردند و در زمان خودشان اقدام کردند.

وی اذعان کرد: مگر توابین آدم‌های بدی بودند؟ نه؛ شعارشان بد بود؟ نه؛ یالثارات الحسین. مگر خودشان در زمانی که آنجا پرچم برافراشتند، در مقابل ظلم و استکبار نایستادند؟ چرا؛ چرا در مجالس ابی عبدالله (ع) اسم آن چهار هزار نفر برده نمی‌شود و تجلیلی از آن‌ها نمی‌شود؟ چرا؟ چهار هزار نفر به نام یالثارات الحسین کشته شدند. می‌گویید تفاوت این‌ها با شهدای کربلا این است که این‌ها زمان شناس نبودند و در زمان فریاد استغاثه ابی عبدالله (ع) آن وقت لبیک نگفتند؛ ۴۸ ساعت گذشت، سه روز گذشت و چهار روز گذشت تا پرچم برافراشتند که عقب افتادیم.

رئیسی با بیان اینکه رمز ماندگاری یاد شهدای کربلا آن است که زمان شناس بودند و در زمان خود، ابی عبدالله (ع) را یاری کردند، گفت: شهدای عالیقدر ما چه در جنگ تحمیلی، چه شهدای مدافع حرم و چه شهدا در زمان‌های مختلف که شما خانواده معظم آن‌ها هستید، زمان شناسانه حرکت کردند و آنجا که احساس کردند امامین انقلاب، نظرشان آن است که از دین، ارزش ها، حرم اهل بیت (ع) حمایت شود، آمدند و ایستادند.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: رمز بقای شهدای ما آن است که خون مطهر آن‌ها به ثارالله اتصال پیدا کرده و اگر خونی در این عالم به ثارالله متصل شد، او از بین رفتنی نیست. مگر خداوند متعال از خون علی اصغر شش ماهه گذشته که از خون شهدای ما بگذرد؟ هرگز نگذشته و نخواهد گذشت. مگر خداوند متعال از بدن اربا اربای علی اکبر گذشته؟ هر کسی که به پیروی علی اکبر بدنش اربا اربا شد و مردم روی دست‌ها او را تجلیل کردند، خداوند متعال از خون او بگذرد؟ هرگز نخواهد گذشت.

وی با بیان اینکه داشتن روحیه انقلابی و بسیجی و روحیه «ما می‌توانیم» در مسائل اقتصادی گره از گره های کشور می‌گشاید، گفت: در بوشهر قریب هزار کیلومتر ارتباط با دریا و در کل کشور سه هزار کیلومتر ارتباط با دریا و ساحل وجود دارد. در خبری از کشورهای اروپایی دیدم که 50 درصد تولید ناخالص ملی آنها ناشی از درآمد دریاست؛ لذا فعال شدن اقتصاد دریا که ذخایر ارزشمندی برای زندگی مردم دارد، مهم است.

رییسی با تاکید بر اینکه باید در جهت فعال کردن اقتصاد دریا تلاش نمود، اظهار کرد: اقتصاد دریا می‌تواند به ایجاد تولید و اشتغال و کاهش بیکاری و بسیاری از ناهنجاری‌ها کمک کند.

رییس قوه قضاییه تاکید کرد: حضور مجاهدان در عرصه اقتصادی موضوع بسیار مهمی است که هرچه در این حوزه توانمند شویم، دشمن ناامید و ناامیدتر خواهد شد.

وی تلاش نیروهای جوان در حوزه علم و دانش و علم و فناروی را بسیار اثرگذار دانست که به کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی می‌انجامد و گفت: ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی خیلی‌ها را در جامعه رنج می‌دهد، برخی از آسیب‌های اجتماعی زیبنده نظام اسلامی نیست. جامعه ما می‌تواند این آسیب‌های اجتماعی را نداشته باشد و اگر به این آسیب‌ها توجه نشود، به مرور زمان تبدیل به جرم خواهد شد که هزینه‌های بسیاری برای فرد، خانواده، کشور و دستگاه‌ها دارد.

رییسی با تاکید بر اینکه باید شاهد کاهش جرم در دستگاه‌ها باشیم، افزود: هنجارهای اجتماعی باید افزایش و ناهنجاری‌های اجتماعی باید کاهش یابد که راه آن این است که به آنچه از فرهنگ غنی دینی، ارزش‌های انقلاب اسلامی و ثمره خون مطهر شهدا داریم، توجه شود.

وی بیان داشت: این موارد همه انسان ساز، هویت ساز و جریان ساز است و باید از این هویت سازی‌ها نهایت بهره برداری بشود و تلاش صورت گیرد که به این هویت انقلابی و هویت کار، تلاش، خستگی ناپذیری، ابتکار و خلاقیت میدان داده شود که در این صورت یقینا هنجارهای اجتماعی افزایش پیدا می‌کند و ما شاهد آن هستیم که بسیاری از مشکلات کاهش خواهد یافت.


نام:
ایمیل:
* نظر: