قالیباف:
لایحه بودجه ۱۴۰۱ یکشنبه هفته آینده تقدیم مجلس می شود
لایحه بودجه ۱۴۰۱ یکشنبه هفته آینده تقدیم مجلس می شودبه گزارش سرویس سیاسی عصرپرس ازخانه ملت، علیرضا سلیمی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 14 آذرماه) مجلس شورای اسلامی طی تذکری با استناد به ماده 182 آئین نامه داخلی مجلس، گفت: براساس آئین نامه باید لایحه بودجه سال 1401، 15 آذرماه یعنی فردا به مجلس ارسال شود بنابراین باید مشخص شود که آیا مجلس فردا جلسه دارد و اینکه دولت لایحه بودجه را ارسال خواهد کرد یا خیر؟.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در تذکر دیگری با اشاره به ماده 29 برنامه پنجساله ششم توسعه، اظهار کرد: اگر این ماده را دولت قبل اعمال کرده بود ما شاهد پرداخت حقوق های نجومی نبودیم البته اکنون دولت سیزدهم قرار است تا فردا میزان حقوق ها را در سامانه ثبت کند.

وی در خصوص ادغام برخی ردیف ها در بودجه 1401 از سوی دولت نیز بیان کرد: بسیاری از مراکز دانشگاهی نگران این موضوع هستند البته من با وزیر بهداشت نیز در این مورد صحبت کردم و وی نیز در این خصوص اظهار مخالفت کرد. مراکز دانشگاهی، دانشکده ها و موسسات را در دانشگاه مادر ادغام کرده اند و ساز وکار آن نیز مشخص نیست.

سلیمی تاکید کرد: شفافیت باعث جلوگیری از بروز برخی مشکلات می شود. ادغام ردیف ها در یکدیگر به معنای ایجاد تحول در بودجه نویسی نیست بلکه ساختار بودجه غیر از این موضوع است به ویژه در بحث دانشگاه ها، اگر دانشگاه های مادر از نظر مالی مستغنی بودند این ادغام ایرادی نداشت اما اکنون دانشکده ها و موسسات در شهرهای کوچک آسیب خواهند دید بنابراین تا قبل از ارسال لایحه بودجه به مجلس، دولت اصلاحات لازم را انجام دهد.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده، گفت: دولت براساس ماده 182 آئین نامه داخلی باید حداکثر تا 15 آذر لایحه بودجه سال آینده را به مجلس ارسال کند، اکنون دولت در حال انجام اصلاحات ساختاری در بودجه سنواتی کشور است و این موضوع اولویت همه ما یعنی دولت، مجلس و تاکید مقام معظم رهبری است.

وی ادامه داد: طی مکالمه ای که دیروز با رئیس جمهور داشتم، به نظر می رسد هنوز 2 الی 3 روز دیگر برای اینکه لایحه بودجه از کفایت لازم برخوردار باشد، در دولت نیاز است. نکاتی نیز در بودجه وجود دارد که مطلع شدیم و به نظر می رسد قبل از ارسال بودجه به مجلس برخی نظرات نمایندگان نیز اعمال شود.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: قرار شد یک جلسه قبل از ارسال لایحه بودجه سال 1401 به مجلس با حضور برخی رؤسای کمیسیون های مجلس و دولت در خصوص لایحه بودجه برگزار شود تا یک هماهنگی و تبادل نظر صورت بگیرد.

قالیباف تصریح کرد: اگر بخواهیم این جلسه را برگزار کنیم، لایحه بودجه یکشنبه هفته آینده به مجلس تقدیم شده و طی این چند روز هم این همدلی و همکاری بیشتر در خصوص بودجه سال آینده میان دولت و مجلس انجام خواهد شد، مخصوصا آقای حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه به همراه برخی رؤسای کمیسیون های دیگر آمادگی داشته باشند تا قبل از ارسال لایحه بودجه به مجلس، یک جلسه برگزار شود.