کد خبر: ۲۸۱۰۱
تاریخ انتشار:۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۹
در صحن علنی صورت گرفت؛
موافقت مجلس با کلیات طرح حمایت از کارخانجات، واحدهای صنعتی و تولیدی
نمایندگان مجلس با کلیات طرح حمایت از کارخانجات، واحدهای صنعتی و تولیدی موافقت کردند.
موافقت مجلس با کلیات طرح حمایت از کارخانجات، واحدهای صنعتی و تولیدیبه گزارش عصرپرس از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 3 بهمن) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی، با کلیات این طرح موافقت کردند.

در این نشست، محمدباقر قالیباف در توضیحاتی درباره رأی‌گیری کلیات طرح دو فوریتی حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی گفت: زمانی که کلیات این طرح را به رأی گذاشتیم حاضرین جلسه 241 نفر بودند و در زمان رأی‌گیری چند نفر به خصوص آقای فرهنگی و علیزاده اعلام کردند چند دستگاه رأی‌گیری خراب است که من گفتم اشکالی ندارد اما انفورماتیک باید آن را بررسی کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق بررسی‌های صورت گرفته در زمان رأی‌گیری دستگاه 6 نفر یعنی آقایان فرهنگی، قاضی‌زاده، نیک‌بین، علیزاده، رئیسی و قادری خراب بوده و آرای مثبت آنها به صورت کتبی اعلام شد؛ از این رو این 6 رأی به علاوه 115 رأی دریافت شده جمعاً 121 رأی موافق می‌شود که بنابراین کلیات طرح رأی آورده است.

در جریان بررسی کلیات طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی رضا فاطمی امین وزیر صمت گفت: یک بنگاه و کسب و کار یک موجود زنده بوده و مستقل از مدیریت و سرمایه گذاران آن باید حمایت شود. نباید خطای مدیران و شرایط اقتصادی یک کشور را به کسب و کار و واحد تولیدی تحمیل کنیم و در صورت بروز مشکلات اینچنینی ضرر و زیان آن نباید به کسب و کارها لطمه وارد کند.

وی با بیان اینکه ثروت یک کشور، کسب و کارهای فعال آن هستند تصریح کرد: سرمایه های هر سازمانی منابع انسانی توانمند آن سازمان هستند، اما در مقیاس یک کشور، ثروت یعنی کسب و کارهای فعال آن کشور و همکاری نیروهای  انسانی توانمند و ایجاد یک تشکل و کسب و کار برای تولید و اشتغال، لذا هر میزان کسب و کارها را تقویت کنیم و آنها را از آسیب های مدیریتی و شرایط اقتصادی حفظ کنیم در راستای تقویت تولید و اشتغال کشور حرکت کرده ایم.

این عضو کابینه دولت سیزدهم اضافه کرد: طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی با وجود مشکلاتی که در آن وجود دارد، در هیات دولت مورد بررسی قرار گرفته و دولت با آن موافقت کرده است و ایرادات آن می تواند در کمیسیون صنایع و معادن مورد بررسی قرار گرفته و رفع شود. ما در تاریخ اقتصادی کشور در مقطعی قرار داریم که کسب و کارهای زیادی شکل گرفته است و برخی از کسب و کارها در طول زمان فرسوده شده اند و نیاز به ترمیم و حمایت دارند، لذا ضرورت دارد در این مقطع کنونی به کسب و کارها توجه جدی کنیم.

در ادامه عزت الله اکبری تالار پشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه طرح مذکور از بدو تشکیل مجلس یازدهم مطرح و توسط یک کار کارشناسی تدوین شده است، عنوان کرد: این طرح به هیچ عنوان موجب افزایش بدهی بانکی و مالیاتی کارخانجات و واحدهای تولیدی نمی شود و ما معتقد نیستیم که این بدهی ها پرداخت نشود، بلکه بانک ها باید راهی برای دریافت مطالبات خود جز تعطیلی آن کارخانه در پیش بگیرند و اینکه می گوییم فعالان اقتصادی به دلیل جرایم اقتصادی زندانی نشوند، به دلیل وارد نشدن صدمه به واحدهای تولیدی است. ما معتقدیم برای آنها باید مجازات اقتصادی جایگزین و به نفع مردم در نظر گرفته شود.

وی همچنین در پاسخ به انتقاد یکی از نمایندگان درخصوص خلاف امنیت ملی بودن این طرح، ادامه داد: این طرح خلاف امنیت ملی نبوده، زیرا اگر اینطور بود هیچ وقت مطرح نمی شد، از طرفی ما معتقدیم تصمیم گیری درخصوص تخلفات فعالان اقتصادی باید برعهده  قاضی گذاشته شود. تلاش ما این است که به واحدهای تولیدی آسیب وارد نشود، چرا که اگر دستگیری یک فعال اقتصادی به تعطیلی آن واحد منجر شود، ممکن است مواد اولیه بسیاری از کارخانجات وابسته نیز تامین نشده و زنجیره تولید آسیب ببیند.

در نشست امروز، مالک شریعتی نیاسر در مخالفت با کلیات طرح دو فوریتی حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی، گفت: کمیسیون صنایع و طراح این طرح نیت بسیار خوبی برای حمایت از کارخانجات داشتند اما در جزئیات توجهی به تولید نشده است و ابهامات متعددی دارد که مصلحت نیست کلیات آن رأی بیاورد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: در سال 1343 قانون حمایت از واحدهای صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانجات مصوب شده است که در مواد 2 و 5 آن مفاد دقیق تر و قوی تری وجود دارد، همچنین ماده 114 آئین دادرسی و قانون رفع موانع تولید در همین راستا وجود دارد. از سوی دیگر طرح هایی در مجلس برای حمایت از کارخانجات دیده شده است که در کمیسیون قضایی طرحی در حال تدوین است که حمایت قبل، حین و بعد از دادرسی دیده شده است.

وی بیان کرد: طرح مذکور بی اعتمادی به زنجیره تولید را منجر می شود و تعیین نکرده است اگر 2 تولید کننده به اختلاف نظر بخورند و به دادگاه بروند باید چگونه با آن برخورد کرد همچنین شرایط برای بازپس گیری تسهیلات ارائه شده بسیار سخت است و عملا بانک ها دیگر تمایلی به ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی را نخواهند داشت.

حسن نوروزی در مخالفت با کلیات طرح دو فوریتی حمایت از کارخانجات بیان کرد: مخالفت با این طرح به معنای مخالفت و جلوگیری از تعطیلی کارخانجات نیست بلکه در کمیسیون قضایی بر روی طرحی کار شده است که در نهایت مانع تعطیلی واحدهای تولیدی می شود. در طرح مذکور گفته نشده است اگر تولیدکننده ای به کارخانه ای بدهکار باشد چگونه با آن برخورد می شود و یا اگر مفسد اقتصادی به بهانه مولد بودن دست به اختلاس بزند باید چکار کرد.

وی ادامه داد: در کمیسیون قضایی کار تخصصی انجام شده است و طرحی قانونمند و گسترده در حال تدوین است. به نظر می رسد باید طرح حمایت از کارخانجات به کمیسیون برگشت بخورد تا با طرح کمیسیون قضایی ادغام شود.

این نماینده مجلس بیان کرد: در طرح حمایت از کارخانجات اجرای احکام دادرسی، توقیف خط تولید، تقسیم اموال تولید کننده و ورشکستگی دیده نشده است.

احمد امیرآبادی فراهانی در مخالفت با کلیات طرح حمایت از کارخانجات تاکید کرد: برخلاف اسم زیبای طرح مذکور بندهای ضد تولید دارد و ابهاماتی در آن دیده می شود. مصونیتی که برای اشخاص فعال در واحدهای تولیدی دیده شده است فسادآور است، همچنین عدم بازداشت مدیران واحدهای تولیدی تا قطعی شدن حکم باعث می شود فرد اسناد را از بین ببرد و حتی ممکن است فرد جاسوس و اقدامی خلاف امنیت ملی انجام داده باشد که بازداشت آن را ممنوع کرده اند.

نماینده مردم قم در مجلس تاکید کرد: در طرح مذکور دیده نشده است که اگر فردی طلبکار باشد باید چه اقدامی برای دریافت اموال خود از واحد تولیدی داشته باشد و حتی باعث می شود واحدهای تولیدی دیگر زمین بخورند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، گفت: طرح حمایت از کارخانجات باعث هرج و مرج در جامعه می شود و زمانی که افراد نتوانند طلب خود را از واحد تولیدی دریافت کنند راسا اقدام کرده و باعث توسعه شر خری در جامعه می شود و شاهد افزایش پرونده های قضایی خواهیم بود.

مهرداد گودرزوندچگینی در موافقت با کلیات این طرح با بیان اینکه برخی واحدهای تولیدی به دلیل ناتوانی در بازپرداخت بدهی های خود، توقیف شده و یا در خط تولیدی آنها اخلال ایجاد شده است، گفت: حمایت از تولید یعنی اجازه ندهیم صنایع به دلیل بدهی به تعطیلی کشیده شود، چرا که اگر یک کارخانه تعطیل شود کل منطقه آن دچار مشکل خواهد شد.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه برخی واحدهای تولیدی برای حل مشکل خود تجهیزات و حتی ساختمان های خود را به فروش می رسانند، اظهار داشت: تعطیلی یک خط تولیدی بسیاری از مشاغل وابسته به خود را به تعطیلی کشانده لذا این طرح به سرمایه گذاری در کظور و فعال شدن اقتصاد کمک خواهد کرد.

وی افزود: در این طرح به بدهکاران صنایع، فرصت بازپرداخت بدهی ها داده می شود تا با رفع موانع تولید، خطوط تولیدی به کار خود ادامه دهند و به این شیوه جلوی خودتحریمی گرفته شود.

عبدالناصر درخشان نیز در موافقت با این طرح با بیان اینکه بنگاه های تولیدی، خدماتی و کارخانجات نقش اصلی را در اقتصادهای قدرتمند ایفا می کنند در حالی که در کشور ما به آن توجه نشده، گفت: صنایع تولیدی، ضربان اقتصاد کشور هستند و نباید به خاطر بدهی تعطیل شوند. آنها مدت ها متعلق به کارفرمایان و سرمایه گذاران نیست بلکه متعلق به اقتصاد کل جامعه است.

نماینده مردم ایرانشهر، دلگان، بمپور، سرباز، لاشار، راسک، فنوج و بخش های بنت، آشار و آهوران در مجلس شورای اسلامی در ادامه تأکید کرد: باید با نگاهی توسعه محور و اقتصادی به این طرح رأی مثبت داد تا مجلس در کنار فعالان اقتصادی کشور قرار گیرد.

محمدحسین فرهنگی نیز به عنوان سومین موافق این طرح با بیان اینکه مجلس هنوز گامی برای حمایت از تولید برنداشته است، گفت: نباید صرفا به دلیل وجود برخی فسادها، صورت مسأله را پاک کرد بلکه باید با بررسی بیشتر مانع سوءاستفاده ها از این موضوع شد تا دغدغه تولیدکنندگان نیز برطرف شود.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت، مجلس و قوه قضائیه امروز هم راستا هستند تا جلوی رکود و تعطیلی تولید را بگیرند لذا نباید برای تصمیم گیری های کلان کشور به این موضوع بسنده شود که آیین نامه ها وجود دارند بلکه باید ما نیز با قانونگذاری به تولید کمک کنیم پس باید به این طرح که پیش از این 2 فوریت آن رأی آورده است، رأی موافق دهیم و در جزئیات آن را بررسی کنیم.

محمدمهدی مفتح در تذکری گفت: طبق ماده 196 آئین نامه داخلی وقتی رئیس مجلس نتیجه مذاکرات را اعلام می کند این نتیجه قابل تغییر نیست.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس ادامه داد: در طرح حمایت از کارخانجات ابتدا رئیس جلسه اعلام کرد کلیات آن رأی نیاورده است اما مجددا عده ای امضا آوردند و گفتند کلیات رأی آورده است.

وی تاکید کرد: با این حال در این فاصله آقای رئیس موضوع را بررسی کردند و کار انجام شد که تشکر می کنیم.