در نشست علنی امروز صورت گرفت
موافقت مجلس با کلیات طرح اصلاح قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی
موافقت مجلس با کلیات طرح اصلاح قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی
به گزارش عصرپرس، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 26 شهریور) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح دو فوریتی اصلاح تبصره ۱ و ۲ قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی با کلیات این طرح با 177 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در جریان بررسی کلیات طرح مذکور سیدجواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به اهمیت طرح اصلاح تبصره ۱ و ۲ قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی گفت: با تصویب این قانون ساختار موجود برای تعیین قیمت محصولات کشاورزی اصلاح می شود، چون در شرایط کنونی گندمکاران و کشاورزان جزو ضعیف ترین اقشار جامعه محسوب می شوند. متاسفانه در سال های گذشته قیمت محصولات کشاورزی در شورایی تعیین می شد که در آن هیچ نماینده ای از کشاورزان حضور نداشت. حال در تغییر ساختار شورا قرار است که 3 کشاورز خبره ، 3 نفر از تشکل های کشاورزی و 3 نفر از بخش دولتی حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات در بحث تعیین قیمت محصولات کشاورزی این بود که وزیر جهادکشاورزی به عنوان متولی امور کشاورزی اعلام می کرد که شورای اقتصاد هیچ وقت قیمت تعیین شده از سوی وزارتخانه را تایید و تصویب نکرده از طرف دیگر بر اساس قانون هیچگاه نرخ محصولات کشاورزی نباید کمتر از نرخ تورم باشد، اما متاسفانه شورای اقتصاد این مسئله را رعایت نکرده، به طوری که براساس آمارها در سال 95 قیمت خرید تضمینی گندم حدود 10 درصد، در سال 96 در حدود 2 درصد، در سال 97 بدون افزایش و در سال 98 حدود 31 درصد افزایش پیدا کرده است.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قیمت واقعی محصولات کشاورزی باید به کشاورزان پرداخت شود، افزود: این سوال پیش می آید که چرا ما نباید قیمت واقعی محصولات را تعیین کنیم تا کشاورز رغبتی برای کشت نداشته باشد و پس از آن به دلیل کمبود محصولات آن را وارد کنیم. از این رو این مسئله باید تغییر کند.

سلیمی:انتقاد از عدم معرفی وزیر پیشنهادی صمت به مجلس

عضو هیات رئیسه مجلس عدم معرفی وزیر پیشنهادی صمت به مجلس از سوی دولت را مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش خانه ملت،علیرضا سلیمی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 26 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح دو فوریتی اصلاح تبصره یک و دو ماده واحده قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی ضمن انتقاد از عدم معرفی وزیر پیشنهادی صمت به مجلس از سوی دولت خطاب به رئیس مجلس، گفت: به دولت و آقای ربیعی تذکر بدهید پیدا کردن وزیر صمت تا این حد کار سختی نیست، آن ها خیلی راحت رئیس جمهور را انتخاب کردند اما برای انتخاب وزیر صمت گفته اند خیلی سخت است که این رفتار دولت جای تعجب دارد.


اعلام وصول طرح اصلاح قانون حمایت از صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات

طرح الحاق ۹ تبصره به قانون حمایت از صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی اعلام وصول شد.

سیدمحسن دهنوی در نشست علنی امروز (چهار‌شنبه 26 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی، موارد اعلام وصولی را به شرح زیر قرائت کرد.

-  طرح الحاق 9 تبصره به قانون حمایت از صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی.