اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۷
کد خبر: ۹۷۸۱
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۵ - ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - 07 August 2018
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: استواری ایران طی چند هزار سال را باید در فرهنگ احسان، ایثار و شهادت جست و جو کنیم. در فضای اقلیم پر خطر و دشمنان پرخطرتر با این سه مفهوم ایران در دوره های مختلف حفظ شده است.

صالحی:فرهنگ احسان، ایثار و شهادت حافظ هویت ملی ایران است

به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی عصرپرس: سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهارمین جشنواره تجلیل از خبرنگاران و فعالان مجازی حوزه ایثار و شهادت با اشاره به اینکه روز خبرنگار روز حیات تپنده جامعه است، گفت:کارکردهای مختلفی برای رسانه‌ها تعریف شده است که از جمله کارکردهای آن می‌توان به کسب و انتقال اطلاعات، تعامل اجتماعی و معرفی خدمات تفریحی و فراغت و هویت یابی است.

وی افزود: در عصر کنونی شاهد مخاطرات فرسایش هویت در اجزای مختلف هستیم، قدرت های پرنفوذ سیاسی و امپراطوری های رسانه ای فرسایش هویت را به همراه دارند و ارزش ها، باورها و هنجارهای دینی در معرض فرسایش هستند، امری که دیدنی و حس شدنی است.

صالحی تصریح کرد: مجموع فرسایش در هویت هایی جمعی، ارتباط فامیلی، ارتباط قومیتی و غیره کم خطرتر از فرسایش خاک برای یک ملت نیست. اگر فرسایش خاک به ناباروی زمین منجر می شود فرسایش هویت به ناباروری انسانی می انجامد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کسب و انتقال اطلاعات اضلاع مهم کارکرد رسانه ها هستند و قابل حذف و کمرنگ شدن نیستند، افزود: اگر رسانه ها می خواهند به کارکرد اجتماعی خود تعلق و تعهد بیشتری داشته باشند باید به این فرسایش ها توجه ویژه تری کنند.

وی ادامه داد: فرهنگ احسان، ایثار و شهادت در جلوگیری از این فرسایش کمک می کند، این سه مفهوم می توانند در سه حوزه هویت ملی، دینی و جمعی به کمک بیایند و حافظ باشند.

صالحی گفت: استواری ایران طی چند هزار سال را باید در فرهنگ احسان، ایثار و شهادت جست و جو کنیم. در فضای اقلیم پر خطر و دشمنان پرخطرتر با این سه مفهوم ایران در دوره های مختلف حفظ شده است.

وی ایثارگران هشت سال دفاع مقدس را نماد زرینی از بقای روحیه ایثار داست و در این خصوص افزود: هر کدام از این ایثارگران یک اسطوره هستند. گاهی روایت های آنان ساده است ولی لمس آن از نزدیک آدمی را ذوب می کند.

صالحی گفت: اسلام با احسان، ایثار و شهادت پیوند خورده و تمدن اسلامی در کنار این مفهوم از یک بذر به درختی تنومتد تبدیل شد.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان بیان کرد: رسانه ها نقش بسزایی در ارائه مطالب با قالب های جذب مخاطب را دارند.

چهارمین جشنواره تجلیل از خبرنگاران و فعالان مجازی حوزه ایثار و شهادت با تقدیر از نفرات برتر این جشنواره پایان یافت.


خبرنگار: وجیهه مرادی


نام:
ایمیل:
* نظر: