اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷
کد خبر: ۹۷۷۵
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۸ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - 06 August 2018
وزیر بهداشت:
وزیر بهداشت گفت: در آینده کمبود دارو اتفاق نخواهد افتاد و مردم برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی با مشکل مواجه نخواهند شد.
مردم

به گزارش خبرنگار سرویس روزمره های عصرپرس، سید حسن هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مراسم روز خبرنگار، با تاکید بر این که شرایط کنونی کشور، خاص و نقش خبرنگاران و رسانه ها در این شرایط، ویژه است، گفت: هر زمان سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی نسبت به مجموعه حاکمیت و دولت کاهش پیدا کند، زمینه طمع ورزی بیگانگان نسبت به تمامیت ارضی، انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن بیشتر می شود.

وزیر بهداشت در ادامه افزود: هر کدام از ما در هر جایگاهی اعم از شهروند، کارمند، خبرنگار، وزیر، وکیل، فرماندار، استاندار و امام جمعه، باید ببینیم در جهت تضعیف یا ارتقای سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی چقدر تلاش کرده ایم و چنانچه عملکردمان در این زمینه منفی بوده، در نحوه اطلاع رسانی، تریبون ها و نوع قضاوت خودمان، تجدید نظر کنیم.

مردم برای تامین دارو به زحمت نخواهند افتاد

 هاشمی درادامه گفت: کمبود دارو اتفاق نخواهد افتاد و مردم برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی به رنج و زحمت نخواهند افتاد.

هاشمی با بیان اینکه روند توزیع دارو و ملزومات پزشکی با نظم و انضباط همراه خواهد بود، تصریح کرد: برخی بیماران دچار استرس شده و می خواهند داروهایشان را برای یک سال آینده خریداری و نگه دارند، به آنها باید حق داد، اما با اطمینان می گویم، تمام تلاش ما این است که جریان تامین و توزیع دارو، تجهیزات پزشکی، واکسن و سایر ملزومات پزشکی از نظم و انضباط صحیحی برخوردار باشد.

وزیر بهداشت گفت: تاکنون نیز روند تامین دارو و ملزومات پزشکی با تدبیر پیش رفته و از این پس، با آمادگی بیشتری پیش خواهیم رفت و تولیدکنندگان داخلی، واردکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی، بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز کمک خواهند کرد تا این مسیر را با دغدغه کمتری طی کنیم.

 هاشمی در ادامه اظهار داشت: امشب آقای رییس ‌جمهور، خبر خوب را به مردم خواهند داد، چراکه ایشان مصمم هستند در دولت دوازدهم به ویژه در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی، ارز با  نرخ دولتی در اختیار تولیدکنندگان و واردکنندگان قرار بگیرد، درعین حال تمهیداتی پیش‌ بینی شده تا مردم به زحمت نیفتند.

مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف با شماره 190 تماس بگیرند

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: نمی ‌توان تضمین کرد که تخلفی در داروخانه ها، شرکت های پخش یا در برخی مراکز اعم از خصوصی و دولتی به وقوع نپیوندد، لذا خواهشمندیم در صورت مشاهده هرگونه تخلف یا موارد مشکوک به تخلف، با شماره 190 تماس بگیرند، قطعا پیگیری خواهد شد و از مواردی که منجر به تضییع حقوق مردم می شود، پیشگیری به عمل خواهد آمد.

 هاشمی در پاسخ به سوالی در مورد نقش توریسم ‌درمانی در ازرآوری برای کشور، گفت: این موضوع یک فرصت بسیار خوب برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی است، چراکه ظرفیت خالی زیادی در صنعت دارو و تجهیزات پزشکی برای صادرات داریم، از طرفی، توریسم درمانی در زمینه ارائه خدمات هم می تواند ثروت آفرین باشد، البته این موضوع به اقدامات و فعالیت های آژانس ها و شرکت های واسطه ای و همچنین فضای بین المللی بستگی دارد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در حوزه ارز و ارائه تسهیلات برای شرکت‌ های دارویی و تجهیزات پزشکی، مکانیسمی پیش‌ بینی شده که خطاها را کاهش دهد، البته باید پذیرفت برای دوره ای رییس‌ جمهور و معاون اول ریسی جمهور گفتند برای هر اقلامی به هر میزانی که نیاز است، ارز با نرخ 4200 تومان را تحویل بگیرید، که امروز ممکن است به معنی تصمیمات ناصحیح در ثبت سفارشات اقلام که توسط وزارت صنعت‌، معدن و تجارت انجام می شد، قلمداد شود.

 هاشمی در ادامه افزود: البته از این پس ارزی که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص پیدا می کند، با مسئولیت وزارت بهداشت بوده و ما باید پاسخگو باشیم. در مواردی ارز اختصاص پیدا خواهد کرد که قیمت ها رعایت شود و براین پروسه نظارت خواهد شد.

وزیر بهداشت درخصوص کالاهای گروه اول حوزه سلامت و زمان اعلام آن به دولت، گفت: کالاهای گروه اول وزارت بهداشت شامل دارو، مواد اولیه و تجهیزات پزشکی و به ویژه داروهای بیماران صعب‌ العلاج است و در این فهرست نیازهای اساسی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی قرار دارند که لیست مفصلی است و چند هزار قلم دارو را شامل می‌ شود.

هاشمی عنوان کرد: در حوزه دارو حدود پنج هزار قلم و در حوزه تجهیزات پزشکی ۲۲ هزار قلم در فهرست کالاهای گروه اول قرار دارند. بر این اساس کار ما بسیار سخت است، چرا که باید تلاش کنیم همیشه چندین هزار قلم موجود داشته باشیم. برخی از این اقلام بسیار حیاتی هستند که لیست شان نهایی شده و فردا به وزارت صنعت معدن و تجارت ارسال خواهد شد و سپس اعلام عمومی می شود.

 

خبرنگار: پروین مرادی


نام:
ایمیل:
* نظر: