اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۹
کد خبر: ۹۷۳۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۹ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - 04 August 2018
صبح فردا (یکشنبه) پنج فروند هواپیمای ای تی آر جدید وارد آسمان ایران خواهند شد.

پرواز ۵ فروند هواپیمای ای‌تی‌آر جدید به آسمان ایران

به گزارش عصرپرس، طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی،فردا (یکشنبه ۱۴ مردادماه) ساعت ۹ صبح پنج فروند هواپیمای ای‌تی‌آر تازه خریداری شده در فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران به زمین خواهد نشست.

این پنج فروند هواپیما که در قالب برجام خریداری شده‌اند، با رجیسترهای EP-ITL، EP-ITK، EP-ITJ، EP-ITI و EP-ITM به ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» خواهند پیوست تا شمار ای‌تی‌آر‌های در خدمت این هواپیمایی به ۱۳ فروند و تعداد هواپیماهای برجامی این شرکت به ۱۶ فروند افزایش پیدا کند.

پیش از این، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه از احتمال تحویل این هواپیماها به ایران خبر داده و اعلام کرده بود فرانسه به دنبال چراغ سبز ایالات متحد آمریکا برای تحویل این هواپیماها به ایران است.

به گزارش ایسنا، ایران ایر پس از اجرایی شدن برجام خرید 200 هواپیما را در دستور کار خود قرار داده بود که در این چارچوب 80 هواپیما مربوط به بویینگ، 100 فروند مربوط به ایرباس و 20 فروند مربوط به ATR بود.

پس از آنکه با اعلام ترامپ ایالات متحده از برجام خارج شد بویینگ و ایرباس رسما اعلام کردند که امکان اجرایی کردن قراردادشان با ایران را ندارند و ای تی آر نیز نسبت به قابل اجرا بودن این قرارداد تردیدهای جدی را مطرح کرد.

دولت آمریکا در جریان اجرای برجام نیز اعلام کرد هر شرکتی که قصد فروش هواپیما به ایران را داشته باشد در صورتی که ده درصد از قطعات آن در آمریکا یا از سوی شرکت های این شرکت ساخته شده باشد نیاز به مجوز اوفک  - وزارت خزانه داری آمریکا – دارد.

هواپیماهای منطقه ای ای تی آر که ظرفیت مسافرگیری کمتر از 100 نفر دارد، برای پروازهای منطقه ای و فعال کردن فرودگاه‌های کوچک اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی ایران ایران به 500 فروند هواپیمای جدید برای نوسازی ناوگانشان احتیاج دارد.


نام:
ایمیل:
* نظر: