اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳
کد خبر: ۹۷۱۷
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۶ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - 01 August 2018
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی خبر داد:
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی از کاهش 32 درصدی مصارف آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد.

کاهش 32 درصدی مصارف آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیهبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از پاون، کیومرث دانشجو مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با ارائه گزارش عملکرد این شرکت در بخش‌های مختلف به تشریح برخی اقدامات شرکت آب منطقه‌ای استان درجهت احیای دریاچه ارومیه پرداخت.

وی در خصوص توقف سد سازی در استان‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: با توجه به مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در جهت کاهش 40 درصدی مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و تاکید بر عدم سدسازی در این حوضه و توقف ساخت سدهای نیمه تمام تا رسیدن دریاچه به وضعیت تثبیت، ساخت سدهای سیمینه، باراندوز و نازلو در استان آذربایجان غربی متوقف شده است.

دانشجو افزود: عدم مدیریت مناسب بر روی سدها موجب توسعه بهره برداری از منابع آبی شده و این در حالی است که سد یک سازه مدیریتی است که با احداث آن مدیریت منابع آبی انجام و مازاد آب ذخیره می‌شود.

وی اظهار داشت: در جهت کاهش 40 درصدی مصرف آب، با توجه به اقدامات مهم شرکت آب منطقه‌ای و نیز جهاد کشاورزی استان در راستای اجرای سیستم‌های تحت فشار، تا کنون 32 درصد مصارف کاهش یافته و میزان آب صرفه جویی شده جزو ذخایر آبی قرار گرفته است؛ همین امر موجب امکان رهاسازی آب به سوی دریاچه ارومیه و تاثیرات مطلوب بر وضعیت دریاچه شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی در بخش دوم سخنان خود ضمن اشاره به تصرفات غیرقانونی حریم رودخانه‌ها گفت: آزاد سازی حریم رودخانه‌ها به صورت جدی در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای قرار گرفته و در این راستا اولویت با بستر رودخانه شهرچای بوده و پاکسازی آن از پایین دست رودخانه آغاز شده است.

دانشجوهمچنین در خصوص لایروبی و سردهنه سازی انهار و رودخانه‌ها جهت انتقال آب به دریاچه ارومیه گفت: متناسب با اعتبارات تخصیص یافته برای سردهنه سازی ها این امر انجام شده و عملیات سردهنه سازی در رودخانه باراندوز چای به اتمام رسیده و برنامه بعدی شرکت اجرای این امر بر روی رودخانه نازلو چای است.

وی افزود: درخصوص لایروبی فعالیت‌های بسیار خوبی انجام شده که می‌توان به لایروبی 60 کیلومتر از رودخانه‌های استان و بیش از 300 کیلومتر از انهارمنتهی به رودخانه‌ها اشاره نمود که این امر در جهت بهبود انتقال آب به دریاچه ارومیه فعالیت ارزشمندی بوده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: