اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰
کد خبر: ۹۶۸۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۲ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - 31 July 2018
در خرداد ۹۷؛
تورم اقلام قابل تجارت در خرداد ماه بر اساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۵ معادل ۹.۸ درصد و غیرقابل تجارت ۹.۱ درصد بوده است.

تورم اقلام قابل تجارت؛ ۹.۸ درصد اعلام شد

به گزارش عصرپرس، در یک دسته‌بندی کلی می‌توان اقلام مصرفی در بخش خانوارهای هر کشور را به اقلام قابل تجارت و غیرقابل تجارت تقسیم کرد. اقلام قابل تجارت اقلامی هستند که می‌توانند در مکانی دیگر و دورتر از جایی که تولید شده‌اند، به فروش برسند، بنابراین این اقلام بالقوه دارای ویژگی صادرات یا واردات هستند. عمده کالاهای صنعتی و کشاورزی و نیز بخشی از خدمات، در دسته کالاهای قابل تجارت جای دارند و مسکن و نیز بخشی از خدمات در بخش تولیدات غیرقابل تجارت جای می‌گیرند. شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران مجموعه‌ای از اقلام قابل تجارت و غیرقابل تجارت را شامل می‌شود.

براساس اعلام بانک مرکزی شاخص کل بهای کالاهای مصرفی در خرداد ماه سال ۹۷ نسبت به ماه گذشته و ۴.۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۱۳.۷ درصد افزایش یافت. همچنین این شاخص در دوازده ماه منتهی به خرداد ۹۷ نسبت به ۱۲ ماه منتهی به خرداد ۹۶ معادل ۹.۴ درصد رشد داشته است.

بر این اساس شاخص کل اقلام قابل تجارت در خرداد سال ۹۷ نسبت به اردیبهشت ماه ۷.۴ درصد و نسبت به خرداد سال گذشته ۱۶.۸ درصد افزایش یافت. تورم اقلام قابل تجارت در خرداد ماه بر اساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۵ معادل ۹.۸ درصد بوده است.

شاخص کل اقلام غیرقابل تجارت در خرداد ماه سال ۹۷ نسبت به ماه قبل ۱.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین این شاخص در دوازده ماه منتهی به خرداد ۹۷ نسبت به ۱۲ ماه منتهی به خرداد ۹۶ معادل ۹.۱ درصد رشد داشته است.


برچسب ها
بانک مرکزی ، تورم ، خرداد97
نام:
ایمیل:
* نظر: