اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
کد خبر: ۹۳۱۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۰ - ۰۶ تير ۱۳۹۷ - 27 June 2018
وزیر بهداشت:
وزیر بهداشت گفت: در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، هیچ مشکلی در تامین ارز مورد نیاز نداریم و باید مراقبت کنیم که ارز به موارد مورد نیاز و افراد دارای صلاحیت اختصاص پیدا کند.

هیچ مشکلی در تأمین ارز دارو نداریم

به گزارش عصرپرس به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ سید حسن قاضی زاده هاشمی در اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و مدیران بیمه سلامت گفت: هیچ مشکلی برای تأمین ارز مورد نیاز در بخش دارو و تجهیزات پزشکی نداریم و باید مراقبت کنیم که ارز به موارد مورد نیاز و افراد دارای صلاحیت اختصاص پیدا کند و در عین حال، کاسبان تحریم را شناسایی و با سودجویان برخورد کنیم.

وي افزود: مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت موظف است اسامی شرکت هایی که با ارز 4 هزار و 200 تومانی تومانی اقدام به خرید دارو و تجهیزات می کنند، به دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها اعلام کند تا دارو و تجهیزات پزشکی خریداری شده با ارز 4 هزار و 200 تومانی، با قیمتی بیشتر، خریداری نشود.

وزیر بهداشت گفت: مردم نباید احساس کنند که ما در برابر متخلفان، فقط نظاره گر هستیم. نباید در برابر متخلفان و سودجویان، کوتاه بیاییم، زیرا زمانی که انسان در برابر افراد شرور و سودجو ضعیف باشد، شرارت نهادینه می شود، بنابراین باید در شرایط کنونی قوی باشیم و با نقشه های افراد سودجو مقابله کنیم. باید در میدان حضور داشته باشیم، زیرا با خطابه و شعار، مشکلی حل نمی شود.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: در حال حاضر قیمت ارز تخصیصی در مقایسه با ماه های پایانی پارسال، تفاوتی ندارد، بنابراین قیمت دارو و تجهیزات پزشکی نباید تفاوت چندانی داشته باشد و در حال حاضر به هر شرکتی که ارز 4 هزار و 200 تومانی اختصاص می یابد، دلیلی برای افزایش قیمت محصولات وجود ندارد و در سال 97 به طور متوسط، افزایش قیمت دارو بیشتر از 9 تا 10 درصد نخواهد بود، بنابراین در برخورد با تخلفات، جدی باشید و اطمینان داریم که این روزهای سخت می گذرد.

وزیر بهداشت یکی از مشکلات بخش دارو و تجهیزات پزشکی را نقدینگی عنوان کرد و گفت: تأمین کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی حق دارند که مطالبات خود را دریافت کنند تا دوباره به تأمین محصولات مورد نیاز بپردازند، اما وزارت بهداشت نیز با دو بدهکار بزرگ یعنی دولت(سازمان برنامه و بودجه) و سازمان تأمین اجتماعی روبرو است و از مسؤولان انتظار داریم که نگاه ویژه ای به این حوزه داشته باشند تا مشکلی در تأمین مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی و ذخیره راهبردی آن پیش نیاید.

قاضی زاده هاشمی خطاب به مدیران بیمه سلامت و معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: موفقیت شما در همراه کردن ارائه کنندگان خدمات با برنامه های کنترل هزینه های حوزه سلامت است و به طور حتم بیمه ها هم در این راه، همراهی خواهند کرد تا بتوانیم از اتلاف و هدر رفت منابع جلوگیری کنیم.

وزیر بهداشت افزود: وزارت بهداشت بیش از توسعه، بر تکمیل طرح های نیمه تمام و تأمین تجهیزات مورد نیاز برای مراکز بهداشتی و درمانی تأکید دارد و اعتبارات مناسبی را به این بخش ها اختصاص می دهد.

قاضی زاده هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: در حال حاضر شرایط کشور متفاوت از گذشته است و وارد مرحله ای می شویم که نیازمند دقت و زحمت بیشتری است تا همان اثر مثبت طرح تحول سلامت را که شامل ایجاد آرامش، رضایت نسبی و امیدواری در مردم بود، حفظ کنیم و بخشی از مشکلات بهداشتی و درمانی را کاهش دهیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه قضاوت عمومی نسبت به عملکرد حوزه سلامت، مثبت است، افزود: خوشبختانه در حال حاضر احساس مردم این نیست که در بخش دارو، تجهیزات پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی، هزینه ها لجام گسیخته است و به آنها فشار وارد می شود.

وی با اشاره به مذاکرات چندساله هسته ای بین ایران و کشورهای قدرتمند دنیا، گفت: اگرچه حاصل مذاکرات انجام شده، کاهش بخشی از مشکلات کشور بود، اما وضعیت کشور به گونه ای است که همه دشمنان و افراد شرور علیه ایران دور هم جمع شده اند. کسی تصور نمی کرد که عربستان سعودی به اسراییل پناه ببرد و بعد از اوباما، چنین جماعتی در امریکا بر سرکار بیایند. در حال حاضر، وضعیت داخلی کشور نیز متفاوت و ویژه است و در این کارزار، در صورتی موفق خواهیم بود که حوزه سلامت را به خوبی اداره کنیم و به مردم آرامش ببخشیم و اجازه سودجویی نامتعارف را به هیچ فردی ندهیم تا مردم احساس نکنند که رها شده اند.

وزیر بهداشت با تقدیر از مدیران بخش سلامت به دلیل صرفه جویی در منابع و کنترل هزینه ها، افزود: مدیران حوزه سلامت باید سعی کنند تا همه افراد و اقشار را برای کنترل هزینه ها، با خود همراه کنند و ذینفعان حوزه سلامت باید بدانند که امروز، زمان کمک و فداکاری است.


نام:
ایمیل:
* نظر: